Očevi u Srbiji ne učestvuju ravnopravno u obavezama oko dece, a većina smatra da je uloga oca u odrastanju mališana bitna tek od treće godine, pokazalo je istraživanje koje je sprovelo to udruženje.
Iz Udruženja su uputili poziv Ministarstvu za brigu o porodici i ministarki Dariji Kisić da podrže tu inicijativu i da se priključi kampanji da se očevi aktivno uključe u svakodnevni život svoje porodice.
Istraživanje, sprovedeno povodom Međunarodnog dana očeva koji se obeležava 18. juna, pokazalo je da 61,6 odsto smatra da očevi ne učestvuju ravnopravno u obavezama oko dece, dok nešto više od trećine (36,6 odsto) ipak misli da su i mama i tata podelili svoje dužnosti.
Prema rezultatima ankete, 68,8 odsto se izjasnilo da je otac presudan u odrastanju deteta tek od treće godine pa sve do puberteta, a skoro četvrtina (21,1 odsto) misli da je tata bitan deci tek u pubertetu.
Samo 10 odsto roditelja vidi oca kao bitnu figuru u odrastanju dece od samog rođenja bebe.
Na pitanje koja ja najvažnija uloga oca u porodici, 60,9 odsto smatra da je to podela svih obaveza sa suprugom.
Da je najvažnija uloga oca da bude autoritet deci smatra 27,6 odsto roditelja, dok 11,5 odsto vidi glavnu ulogu oca kao nekog ko se brine o materijalnom stanju porodice.
Na pitanje čija je uloga u porodici važnija, 90,7 odsto je misli da je podjednako važna i majčina i očeva, dok je oko 10 odsto ispitanika dalo prednost majci.
Većina ispitanika smatra da je uloga oca podjednako bitna za odrastanje i dečaka i devojčice, čak njih 92 odsto, šest odsto smatra da je otac bitniji za razvoj dečaka, a dva odsto da je važniji za razvoj devojčice.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 6
Imre
Mp
Tale
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar