Još 2013. godine "Today" je sproveo istraživanje o nivoima stresa kod majki, u kojem je učestvovalo 7.164 žena. Pokazalo se da prosečna mama na lestvici od 1 do 10 svoj nivo stresa ocenjuje ocenom 8,5, a za to postoji više razloga.
Čak 75 odsto mama reklo je da oseća osudu i pritisak drugih mama da budu "savršene". Ostali razlozi uključuju nedostatak vremena za sve što je potrebno (60 odsto), održavanje forme i privlačnosti (90 odsto) i stres uzrokovan partnerom (46 odsto izjavilo je da su im partneri uzrokovali više stresa nego deca).
Deca takođe doprinose stresu majki. Rezultati pokazuju da je vrhunac stresa za majku kada broj dece dosegne tri. Mame kažu da prelaz s jednog deteta na drugo nije veliki izazov, ali kada dvoje postane troje, svet se okreće naopako.
Razlog za to je prilično jednostavan: imate samo dve ruke. Na primer, jedna mama je primetila da zapravo ne može da drži svu decu za ruke dok prelaze put.
Druga mama troje dece navodi još mnogo objašnjenja za stres koji raste s trećim detetom. Na primer, srednja deca imaju glavnu reč jer nemaju privilegiju najstarijeg da pomažu i sve rade prva, a nemaju ni pažnju kao najmlađi. Štaviše, manja je i verovatnoća da će uspeti da odaberu film ili društvenu igru kojima će svi biti zadovoljni.
Prema svemu ovome, imati više od troje dece trebalo bi da bude nemoguće podneti. Međutim, kako se čini, to se ne događa. Mame priznaju da kada imaju četvoro ili više dece to postaje pitanje preživljavanja i perfekcionizmu više nema mesta. I tada to lakše podnose.
Kad dobiju četvrto dete, mnoge mame ne mare za to što njihova deca jedu pastele, skaču u svaku baru na ulici i jedu brzu hranu za ručak, a, najvažnije, nije ih briga za druge ljude i njihova mišljenja. I tada život konačno postaje bolji.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar