Studija: U kameno doba bebe su bile srećnije i zdravije

Kažu da je potrebno selo da se odgoji dijete, a kako se ispostavilo, u tome bi moglo biti istine.
Studija: U kameno doba bebe su bile srećnije i zdravije
Foto: Pixabay
Nedavna studija pokazuje da iako moderni roditelji preuzimaju više odgovornosti za brigu o deci u poređenju sa svojim precima iz kamenog doba, ovaj pristup može rezultirati manje efikasnim roditeljstvom.
 
Antropolozi sa Kermbridža istražili su praksu staranja o deci polunomadskog plemena iz Demokratske Republike Kongo Mbendjele BaYaka, kako bi saznali kako su se tradicionalna društva brinula za svoju decu.
Za razliku od savremenog roditeljstva, gde se o deci prvenstveno brinu njihovi biološki roditelji, Mbendjele BaYaka imao je zajednički roditeljski sistem, s više od deset članova plemena koji su često pomagali u zadovoljavanju detetovih potreba.
 
Ovaj zajednički pristup omogućio je deci da imaju koristi od približno devet sati bliskog kontakta s različitim članovima plemena, dajući majkama priliku za rad i odmor. 
Nasuprot tome, dojenčad u Kanadi i Holandiji imala je manje od pola sata bliskog kontakta (koža na kožu) dnevno, što je velika razlika.
 
Studija je otkrila da je odnos staratelja i deteta veći od pet prema jedan, što je oštra suprotnost odnosima koje danas viđamo u modernim domovima ili vrtićima.
 
Istraživači sugerišu da su deca možda evolucijski pripremljena da očekuju visok nivo fizičkog kontakta i brige, kao i pažnju više staratelja, uz svoje biološke roditelje. 
 
Tim je zaključio da se kroz ljudsku istoriju i praistoriju roditelji nikada nisu suočavali s istim pritiscima u pogledu nedostatka podrške kao danas.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Selo

    28.11.2023 08:36
    Deca treba da rastu uz roditelje,a ne u jaslicama. Prosto k'o pasulj

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom

U Srbiji sve manje dece

Republički zavod za statistiku (RZS) je danas, povodom obeležavanja Svetskog dana deteta - 20. novembra, podsetio da se udeo dece u ukupnom stanovništvu Srbije godinama smanjuje.