Deset vrsta igara koje su korisne za rast i razvoj dece
Igra je ključna za rast i razvoj dece jer im nudi prilike za istraživanje i učenje.
Foto: Pixabay
Deca obično uče nove stvari i poboljšavaju društvene sposobnosti uključivanjem u različite vrste igara. To pomaže u razvoju veština poput rešavanja problema, sposobnosti preuzimanja rizika, kreativnosti, rešavanja sukoba i kvalitetne komunikacije. Ovo su različite vrste igara i njihove prednosti.
1. Samostalna igra
Ova vrsta igre javlja se kod male dece, često između dve i tri godine. U samostalnoj igri ona se zabavljaju sama i ne zahtevaju ničije učešće. Takođe, možda neće primetiti drugu malu decu. Roditelji mogu biti zabrinuti zbog samoizolacije svog deteta, ali to je sasvim normalno.
Nekoliko primera samostalne igre su situacije kada deca sama listaju knjigu, igraju se Lego setovima ili rešavaju zagonetku. To ih priprema za igru s drugima u budućnosti. Takođe, kada se deca samostalno igraju, vežbaju svoje motoričke i intelektualne sposobnosti.
2. Igra posmatrača
Tokom igre posmatrača deca samo gledaju drugu decu koja su uključena u društvenu igru, umesto da aktivno učestvuju. To je normalna faza u razvoju i ne znači nužno da se deca boje da se igraju s drugima. Gledajući, uče o drugoj deci i društvenim interakcijama među ljudima, piše MomJunction.
3. Paralelna igra
To je kada se deca igraju blizu jedno drugog, ali ne igraju se zajedno. Tokom paralelne igre uče da se igraju bez ometanja ili uticaja jedno na drugo. Primer je kada se dvoje dece igra svojim autićima, ali bez interakcije jedno s drugim.
Drugi primer je kada se dete približi grupi dece, uzme igračku i počne da se igra samo, bez razgovora ili interakcije s drugima. Ova vrsta igre pomaže deci da uče o različitim načinima interakcije. Takođe im pomaže u vežbanju novih veština.
4. Asocijativna igra
Tokom asocijativne igre deca su zainteresovana za iste aktivnosti ili korišćenje istih igračaka kao i druga deca, ali nemaju potrebu da s njima komuniciraju. Jedan od primera je kada se deca igraju na istom toboganu u parku, ali svako od njih izvodi različite aktivnosti, poput spuštanja niz tobogan, penjanja ili skakanja.
Ova igra postavlja temelje za razvoj novih komunikacijskih i društvenih veština, za saradnju s odraslima i decom.
5. Kooperativna igra
Igra saradnje uči decu da rade i igraju se s drugima. Nisu zainteresovana samo za aktivnost već i za decu uključenu u nju. Budući da deca još uče da se druže, moglo bi im biti teško da dele, pregovaraju ili postignu kompromis.
Ova vrsta igre, dakle, uključuje sukob, što je sasvim normalno. Na primer, ako grupa dece gradi nešto od kocki, može se stalno sukobljavati oko postavljanja kocki. Kooperativna igra pomaže im u učenju rešavanja problema, rešavanja sukoba i timskog rada.
6. Digitalna igra
Postoje različiti oblici tehnologije koji nude dobar sadržaj s velikim opsegom angažmana i učenja za decu. Iako digitalna igra, uključujući videoigre, ima ograničenja u smislu telesne aktivnosti, pruža kognitivnu stimulaciju kada se koristi ispravno i pod roditeljskim vođstvom.
Digitalna igra poboljšava digitalnu pismenost i IT veštine. Takođe, mogla bi poboljšati učenje i akademski uspeh.
7. Aktivna igra
Uključuje fizičko kretanje dece i može se odvijati u zatvorenom prostoru ili na otvorenom. Igra na otvorenom obuhvata sportove i aktivnosti kao što je igranje fudbala. S druge strane, igra u zatvorenom može uključivati jednostavne aktivnosti, poput plesnih zabava, savladavanja prepreka u zatvorenom ili kuglanja.
Aktivna igra mogla bi pomoći deci u prepoznavanju sopstvenih sposobnosti i vežbanju veština naučenih u drugim vrstama igara. Ova ih vrsta igre navikava na suočavanje s pobedom i porazom.
8. Kreativna igra
Kreativna igra sastoji se od nekoliko umetničkih aktivnosti, kao što su slikanje, ples, pevanje ili gluma. Inspiriše decu da budu inovativna, kreativna i da razmišljaju izvan okvira.
9. Dramska igra
To je vrsta igre u kojoj deca preuzimaju uloge i glume ih kako bi istražila sebe i svoju okolinu. Pretvarajući se da su neko ili nešto drugo, deca mogu naučiti nove načine izražavanja ili razmene misli i ideja. To pomaže deci da steknu kreativne sposobnosti rešavanja problema.
10. Simbolična igra
U ovoj igri deca izmišljaju prizore iz mašte. Simbolična igra je igra uloga u kojoj se deca vide u različitim ulogama odraslih, poput doktora, trgovca i slično. Pomaže deci da upravljaju situacijama i sukobima. Simbolična igra pomaže im u razvoju jezika i razumevanju.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom
Rusija zabranjuje usvajanje dece državljanima zemalja u kojima je dozvoljena promena pola
20.11.2024.•
4
Gornji dom ruskog parlamenta usvojio je danas nacrt zakona o zabrani usvajanja ruske dece od strane građana zemalja u kojima je promena pola legalna.
U Srbiji sve manje dece
19.11.2024.•
9
Republički zavod za statistiku (RZS) je danas, povodom obeležavanja Svetskog dana deteta - 20. novembra, podsetio da se udeo dece u ukupnom stanovništvu Srbije godinama smanjuje.
Ministarstvo planira izmenu: Preduzetnice će imati 100 odsto plaćenog odsustva tokom trudnoće
19.11.2024.•
0
Ministarka bez portfelja Tatjana Macura najavila je da će se ići na izmenu zakona kojom će se preduzetnicama omogućiti 100 odsto plaćenog odsustva tokom održavanja trudnoće.
Nakon 137 godina zatvorili "pravnu rupu": Kolumbija zabranila dečje brakove
17.11.2024.•
1
Kolumbijski poslanici odobrili su nacrt zakona o iskorenjivanju dečjih brakova u toj južnoameričkoj zemlji.
Surogat majčinstvo od sutra u Italji univerzalni zločin, kazne i do milion evra
17.11.2024.•
0
U Italiji u ponedeljak stupa na snagu zakon kojim surogat materinstvo postaje "univerzalni zločin".
Distopija "in vitro": Pametnije bebe za bogate roditelje?
13.11.2024.•
6
Američka startap kompanija "Heliospekt genomiks" nudi pomoć bogatim parovima da genetskim predviđanjem embriona utvrde koliki će biti koeficijent inteligencije njihovog potomstva.
Rusija zakonom zabranila propragiranje odbijanja rađanja dece
13.11.2024.•
3
Predlog zakona o zabrani javne propagande odbijanja rađanja dece usvojen je u trećem čitanju i omogućiće ženama da same odlučuju, bez pritiska, da li će imati decu.
Donirala rekordnu količinu majčinog mleka: Dovoljno da nahrani stotine hiljada beba
12.11.2024.•
0
Alis Ogltri bi više volela kada bi mogla da donira ogromne količine novca za sve vrste vrednih ciljeva, ali kao majka koja podiže troje male dece, nije u mogućnosti da to uradi.
Uvek dobro znati: Treba li isključiti bojler dok se tuširamo? Evo šta kaže električar Steva
10.11.2024.•
2
Većina nas nije nikad razmišljala o tome da li je kupanje sa uključenim bojlerom bezbedno. A ako se još pitate da li je udar struje iz bojlera moguć - jeste.
"Deca sa četiri godine idu sama u vrtić, kuvaju, koriste noževe": Kako to radi Švajcarska
10.11.2024.•
4
Deca u Švajcarskoj, već od četvrte ili pete godine, sama idu u vrtić, koriste noževe, pa čak i kuvaju samostalno.
Češka i još sedam država zabranjuju fizičko kažnjavanje dece
07.11.2024.•
1
Češka, Panama, Uganda, Šri Lanka, Kirgistan i Burundi nameravaju da zabrane fizičko kažnjavanje mlađih od 18 godina dok su Gambija i Nigerija obećale da će fizičko kažnjavanje zabraniti u školama.
Istraživanje pokazalo: Bitno je smanjiti unos šećera kod beba u prvih 1.000 dana života
03.11.2024.•
0
Novo istraživanje je pokazalo da smanjenje količine šećera koji deca unose u organizam u prvih 1.000 dana života ih mogu zaštititi od dijabetesa i visokog krvnog pritiska u odraslom dobu.
Kineski grad daje 200 evra parovima koji se venčaju, uslov - da mlada ima manje od 35 godina
03.11.2024.•
0
Gradska uprava kineskog grada Lilijang davaće parovima koji se prvi put venčavaju 1.500 juana (195 evra).
Britanija razmatra zabranu prodaje mobilnih telefona mlađima od 16 godina
28.10.2024.•
4
Britanski ministri razmatraju zabranu prodaje mobilnih telefona mlađima od 16 godina.
Gde u EU mladi najduže žive sa roditeljima: Hrvatska na vrhu liste, severnjaci samostalniji
27.10.2024.•
4
Mladi punoletni građani u zemljama južne i istočne Evrope imaju tendenciju da duže ostaju da žive sa svojim roditeljima, pokazuju podaci OECD-a i Eurostata.
Aktivno roditeljstvo: Kako motivisati dete da uči?
25.10.2024.•
2
Trebalo bi pažljivo otkriti uzroke averzije prema učenju i razgovorati sa detetom o svim izazovima i problemima, poznavati njegove navike, ohrabriti ga, povremeno zajedno učiti i nagraditi ga za trud.
Italija zabranila surogat majčinstvo, aktivisti tvrde da su meta tog zakona gej parovi
17.10.2024.•
3
Parlament u Italiji doneo je zakon kojim se zabranjuje da parovi koji traže surogat majčinstvo to čine u inostranstvu.
Uvećan roditeljski dodatak od 1. novembra: Plan isplata i tačan iznos
13.10.2024.•
0
Od 1. novembra počinje isplata uvećanog roditeljskog dodatka.
Bolnica zabranila osoblju da kaže da su bebe rođene muškog ili ženskog pola
13.10.2024.•
1
Bolnički timovi u Engleskoj dobili su instrukcije prema kojima se novorođena deca više ne smeju opisivati kao "rođena" muškog ili ženskog pola.
Zvuk "belog šuma" kod uspavljivanja beba može negativno da utiče na njihov razvoj
12.10.2024.•
0
Upotreba belog šuma postala je popularan metod za roditelje da uspavljuju bebe, ali stručnjaci upozoravaju da to može negativno da utiče na razvoj deteta, posebno kada je u pitanju razvoj jezika.
VIDEO: U Srbiji na svadbama "popularne" koverte, u Boliviji polutka govedine, paketi ulja, piva...
09.10.2024.•
3
Na društvenim mrežama poslednjih dana pažnju je privukao snimak iz Bolivije, koji svedoči svadbenim običajima u ovoj zemlji.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar