Iako se ranije smatralo da su to samo nestašna deca, sada znamo da je to mnogo složenije pitanje koje može uticati na ponašanje, na pažnju, hiperaktivnost i impulsivnost. Takođe, postoje određeni obrasci na koje bi roditelji trebalo da obrate pažnju.
Sa oko 2,6 miliona ljudi koji žive s ADHD-om u Velikoj Britaniji, bilo je mnogo više istraživanja o ovom poremećaju, znajući kako se pojavljuje kod dece i važno je šta možete učiniti da im pomognete. Ne izgleda uvek isto kod svakog deteta, ali znati na šta treba paziti je od vitalnog značaja za razvoj deteta.
"Poremećaj hiperaktivnosti i deficit pažnje ili ADHD je neurorazvojno stanje koje utiče na nečiju pažnju, nivo hiperaktivnosti i impulsivnosti", objasnila je dr Deb Tompson, klinička psihološkinja u "Cygnet Health Care".
Uobičajeno kada neko ima ADHD jeste da ima tendenciju da ima problema sa pažnjom, hiperaktivnošću i impulsivnošću, iako je moguće da se bori samo s jednim od ovih simptoma.
ADHD obrasci ne izgledaju uvek isto kod svakog deteta, ali svako dete sa ADHD-om verovatno će se boriti sa jedinstvenim nizom poteškoća.
Na primer, jedno dete može imati problema s obraćanjem pažnje u razredu, drugo se može imati problema sa upravljanjem svojim emocijama.
Važno je napomenuti da ako jedno dete ima slične osobine ponašanja kao i vaše dete i ima dijagnozu ADHD-a, to ne znači nužno da i vaše dete ima ADHD.
Poteškoće s hiperaktivnošću i impulsivnošću povezane s ADHD-om mogu uključivati nemogućnost mirnog sedenja bez vrpoljenja, preterani nemir, osećaj da je tišina neprijatna, poteškoće u uključivanju u zadatke, poteškoće u okretanju, impulsivno govorenje ili činjenje stvari bez razmišljanja o posledicama, kao i sklonost da se ne razmatraju rizici ponašanja. Još jedan znak je zaboravnost, kao i tendencija ka sanjarenju.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar