Nakon 137 godina zatvorili "pravnu rupu": Kolumbija zabranila dečje brakove
Kolumbijski poslanici odobrili su nacrt zakona o iskorenjivanju dečjih brakova u toj južnoameričkoj zemlji.
Foto: Pixabay
To je učinjeno nakon 17 godina kampanje grupa koje su se zalagale za to i osam neuspešnih pokušaja da se zakon progura kroz Dom i Senat.
Kolumbija zatvara 137-godišnju "pravnu rupu" čime je postala jedna od 12 zemalja u Latinskoj Americi i na Karibima koja je u potpunosti zabranila brak maloletnicima, prenosi "Gardijan".
"Ne želimo da nastavimo sa sistemskim nasiljem i seksualnom eksploatacijom dece. Kolumbija ulazi u istoriju jer smo po prvi put uspeli da zabranimo dečje brakove nakon što smo osam puta pokušali", rekla je kongresmenka Partije dostojanstva i posvećenosti i koautorka predloga zakona Dženifer Pedraza.
Prema podacima Unicefa, u Kolumbiji ima 4,5 miliona devojaka i žena koje su se udale pre 18. godine, što je otprilike svaka četvrta, dok je milion njih bilo udato pre 15. godine.
Savetnica u Latinskoj Americi za grupu "Jednakost sada" Sandra Ramirez istakla je da je to istorijski trenutak, ali da i dalje postoji mnogo izazova.
"Javna politika će sada biti ključna, jer promena zakona malo znači bez efektivne primene i obezbeđivanja da glasovi devojčica i adolescenata budu u centru", istakla je Ramirez.
Izvršna direktorka neprofitne organizacije Profamilija Marta Rojo rekla je da se uprkos decenijama ekonomskog i društvenog razvoja, rasprostranjenost dečjih brakova jedva smanjila zbog duboko ukorenjene kulture mačista (muškog šovanizma), decenija unutrašnjih sukoba i narkokulture.
"Živimo u izuzetno patrijarhalnom društvu u kom postoji duboka podela između onoga što muškarac želi i onoga što devojka želi. U mnogim oblastima imamo ulogu u životu, a ta uloga je jednostavno da budemo majke, nije važno koliko rano. Potpuno je normalizovano da se devojčice od 12, 13, 14 godina pretvaraju ne samo u žene, već i u majke", rekla je Rojo.
Grupe za ljudska prava 17 godina su vodile kampanju za okončanje ove prakse, ali su nalozi odbijeni, a opozicija se pozivala na tradiciju i roditeljska prava, a mnogi predstavnici više od 100 autohtonih zajednica u zemlji protivili su se zakonu.
Zastupničke grupe su saopštile da je Kolumbija zakonski obavezna da ukloni tu praksu jer je potpisnica međunarodnih konvencija o nasilju nad ženama i istakle da su brakovi često između devojaka u siromaštvu i starijeg partnera sa ekonomskom moći.
Studije su dugo pokazale da su dečji brakovi snažno povezani sa siromaštvom, a deca koja se udaju češće imaju ranu trudnoću i umru na porođaju, napuštaju školu i postaju žrtve porodičnog nasilja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom
FOTO: Švedska aplikacija deli kućne poslove na "ravne časti" među ukućanima
18.12.2024.•
0
Švedski studenti programiranja pokrenuli su aplikaciju za praćenje i deljenje zadataka u domaćinstvu, sa ciljem da se smanje nejednakost u opterećenju i podstakne bolja komunikacija u porodici.
Voren Bafet savetuje: Svaki roditelj pre smrti treba da uradi jednu stvar
15.12.2024.•
7
Voren Bafet, jedan od najpoznatijih investitora na svetu, ima savet za sve roditelje, bez obzira na njihovo bogatstvo - "Pustite decu da pročitaju vaš testament pre nego što ga potpišete".
Švedska možda zabrani deci da koriste društvene mreže: Da ih bande ne bi vrbovale
15.12.2024.•
0
Nakon što je Australija deci zabranila da koriste društvene mreže, Švedska bi mogla povući isti potez, ali iz drugačijih razloga.
Alternativa za bezbedne hemikalije: 500 puta veća količina ftalata pronađena u dečijoj kabanici
12.12.2024.•
2
Organizacija ALHem sopšila je da je laboratorijska analiza 30 proizvoda od PVC plastike, kupljenih u prodavnicama u Beogradu, pokazala da se u 63 odsto proizvoda nalazi rizičan procenat ftalata.
Holandija na šest godina zabranjuje usvajanje dece iz inostranstva
10.12.2024.•
0
Holandija će ukinuti međunarodni proces usvajanja u narednih šest godina, nakon izveštaja iz 2021. godine koji je izazvao zabrinutost zbog mogućeg zlostavljanja, preneo je Rojters.
Radikalna mera za povećanje fertiliteta: Tokio uvodi četvorodnevnu radnu nedelju
08.12.2024.•
0
Tokio će uvesti četvorodnevnu radnu nedelju za svoje administrativne radnike kako bi pomogao zaposlenim majkama i povećao stopu fertiliteta koja je trenutno rekordno niska.
Intuicija beba: Mogu da osete ko je dobar, a ko je loš?
04.12.2024.•
3
Istraživači su pre deceniju i po istražili da li bebe mogu da razlikuju dobro od lošeg ponašanja a rezultati su pokazali da bebeća intuicija vrlo dobro razlikuje pomagača od ometača.
Bračni par se venčavao i razvodio 12 puta - sad ih tužila država
04.12.2024.•
5
Bračni par penzionera iz austrijske pokrajine Štajerske osumnjičen je da je 35 godina zloupotrebljavao Zakon o razvodu braka, kako bi sebi pribavio finansijsku korist.
Namirnica koja može da smanji hrkanje: Imate je u frižideru, a redukuje apneju
02.12.2024.•
0
Konzumiranje sira može da smanji hrkanje a novo istraživanje je pokazalo da ljudi koji redovno konzumiraju mlečne proizvode imaju 28 odsto manji rizik od apneje u snu što uzrokuje jako hrkanje.
Istraživanje: Jedna od četiri odrasle osobe ostaće sama do kraja života
01.12.2024.•
2
Podaci Pew Research Centra iz SAD-a tvrde da će jedna od četiri mlade odrasle osobe ostati sama do kraja života, a kao razloge za ovu tvrdnju navode da mlade osobe danas imaju druge prioritete.
Mama iz SAD-a uhapšena jer je pustila desetogodišnje dete samo u šetnju
01.12.2024.•
3
Britani Paterson (41) iz Džordžije primila je telefonski poziv od policije koja joj je javila da je njen 10-godišnji sin Soren otišao iz njihove seoske kuće i uputio se prema gradu.
Ožiljak od carskog reza izaziva bol i svrab godinama nakon porođaja: Evo zašto
01.12.2024.•
0
Mnoge žene koje su prošle kroz carski rez mogu primetiti da ožiljak na stomaku izaziva neprijatnost čak i godinama nakon operacije.
Pedijatar Milićević objasnio kada korišćenje cucle može biti opasno po bebu
01.12.2024.•
0
Pedijatar Saša Milićević izjavio je da korišćenje cucle ponekad može predstavljati opasnost po bebu.
Žena u Severnoj Makedoniji rodila prvo dete u 61. godini
26.11.2024.•
0
Žena stara 61 godinu rodila je prvo dete na Klinici za ginekologiju u Skoplju, objavili su danas lokalni mediji.
Utiču li mučnine i povraćanje u trudnoći na razvoj bebe
24.11.2024.•
0
Iako je poznato da mučnine obično nestaju do kraja prvog tromesečja, mnoge buduće mame zaista se osećaju loše i iscrpljeno od povraćanja. Pritom im nije dovoljno to što znaju da će mučnine prestati.
Italija je jedina zemlja Evrope u kojoj muškarci kuvaju više od žena
24.11.2024.•
0
Muškarci u Italiji kuvaju duplo više nego žene, a Italija je jedina zemlja u Evropi u kojoj muškarci prkose globalnom trendu koji pokazuje obrnuto, piše CBS News.
Rusija zabranjuje usvajanje dece državljanima zemalja u kojima je dozvoljena promena pola
20.11.2024.•
6
Gornji dom ruskog parlamenta usvojio je danas nacrt zakona o zabrani usvajanja ruske dece od strane građana zemalja u kojima je promena pola legalna.
U Srbiji sve manje dece
19.11.2024.•
9
Republički zavod za statistiku (RZS) je danas, povodom obeležavanja Svetskog dana deteta - 20. novembra, podsetio da se udeo dece u ukupnom stanovništvu Srbije godinama smanjuje.
Ministarstvo planira izmenu: Preduzetnice će imati 100 odsto plaćenog odsustva tokom trudnoće
19.11.2024.•
0
Ministarka bez portfelja Tatjana Macura najavila je da će se ići na izmenu zakona kojom će se preduzetnicama omogućiti 100 odsto plaćenog odsustva tokom održavanja trudnoće.
Surogat majčinstvo od sutra u Italji univerzalni zločin, kazne i do milion evra
17.11.2024.•
0
U Italiji u ponedeljak stupa na snagu zakon kojim surogat materinstvo postaje "univerzalni zločin".
Komentari 1
Kaja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar