Nakon 137 godina zatvorili "pravnu rupu": Kolumbija zabranila dečje brakove

Kolumbijski poslanici odobrili su nacrt zakona o iskorenjivanju dečjih brakova u toj južnoameričkoj zemlji.
Nakon 137 godina zatvorili "pravnu rupu": Kolumbija zabranila dečje brakove
Foto: Pixabay
To je učinjeno nakon 17 godina kampanje grupa koje su se zalagale za to i osam neuspešnih pokušaja da se zakon progura kroz Dom i Senat.
 
Kolumbija zatvara 137-godišnju "pravnu rupu" čime je postala jedna od 12 zemalja u Latinskoj Americi i na Karibima koja je u potpunosti zabranila brak maloletnicima, prenosi "Gardijan".
 
"Ne želimo da nastavimo sa sistemskim nasiljem i seksualnom eksploatacijom dece. Kolumbija ulazi u istoriju jer smo po prvi put uspeli da zabranimo dečje brakove nakon što smo osam puta pokušali", rekla je kongresmenka Partije dostojanstva i posvećenosti i koautorka predloga zakona Dženifer Pedraza.
Prema podacima Unicefa, u Kolumbiji ima 4,5 miliona devojaka i žena koje su se udale pre 18. godine, što je otprilike svaka četvrta, dok je milion njih bilo udato pre 15. godine.
 
Savetnica u Latinskoj Americi za grupu "Jednakost sada" Sandra Ramirez istakla je da je to istorijski trenutak, ali da i dalje postoji mnogo izazova.
 
"Javna politika će sada biti ključna, jer promena zakona malo znači bez efektivne primene i obezbeđivanja da glasovi devojčica i adolescenata budu u centru", istakla je Ramirez.
Izvršna direktorka neprofitne organizacije Profamilija Marta Rojo rekla je da se uprkos decenijama ekonomskog i društvenog razvoja, rasprostranjenost dečjih brakova jedva smanjila zbog duboko ukorenjene kulture mačista (muškog šovanizma), decenija unutrašnjih sukoba i narkokulture.
 
"Živimo u izuzetno patrijarhalnom društvu u kom postoji duboka podela između onoga što muškarac želi i onoga što devojka želi. U mnogim oblastima imamo ulogu u životu, a ta uloga je jednostavno da budemo majke, nije važno koliko rano. Potpuno je normalizovano da se devojčice od 12, 13, 14 godina pretvaraju ne samo u žene, već i u majke", rekla je Rojo.
 
Grupe za ljudska prava 17 godina su vodile kampanju za okončanje ove prakse, ali su nalozi odbijeni, a opozicija se pozivala na tradiciju i roditeljska prava, a mnogi predstavnici više od 100 autohtonih zajednica u zemlji protivili su se zakonu.
 
Zastupničke grupe su saopštile da je Kolumbija zakonski obavezna da ukloni tu praksu jer je potpisnica međunarodnih konvencija o nasilju nad ženama i istakle da su brakovi često između devojaka u siromaštvu i starijeg partnera sa ekonomskom moći.
 
Studije su dugo pokazale da su dečji brakovi snažno povezani sa siromaštvom, a deca koja se udaju češće imaju ranu trudnoću i umru na porođaju, napuštaju školu i postaju žrtve porodičnog nasilja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Kaja

    18.11.2024 09:00
    Strašno
    Polako izlaze iz srednjeg veka.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom