Utiču li mučnine i povraćanje u trudnoći na razvoj bebe

Iako je poznato da mučnine obično nestaju do kraja prvog tromesečja, mnoge buduće mame zaista se osećaju loše i iscrpljeno od povraćanja. Pritom im nije dovoljno to što znaju da će mučnine prestati.
Utiču li mučnine i povraćanje u trudnoći na razvoj bebe
Foto: Pixabay
Povraćanje, iako privremeno, može biti psihički i fizički izazovno, pa ne čudi što mnoge trudnice žele da što pre nestane. Zato se mnogo njih pita da li povraćanje u trudnoći utiče na razvoj deteta.
 
Umereno povraćanje ne predstavlja pretnju bebinom razvoju, jer je beba dobro zaštićena u majčinom stomaku. Važno je napomenuti da, sve dok trudnica uspe da unese tečnost i održi barem minimalan unos hrane, povraćanje ne bi trebalo da ima negativne posledice.
Međutim, kod nekih trudnica mučnine mogu postati ozbiljniji problem. Ako povraćanje postane učestalo i ako traje duže od očekivanog, može dovesti do ozbiljnijih komplikacija.
 
Takve situacije povezane su s većim rizikom od prevremenih porođaja ili niske porođajne težine deteta. Zato je bitno pratiti simptome i obratiti se stručnjaku ukoliko se stanje pogorša.
Kako olakšati simptome mučnine u trudnoći?
 
Za početak izbegavajte začinjenu i masnu hranu i kofein jer oni podstiču proizvodnju stomačne kiseline.
 
Za doručak birajte voće ili žitarice, kako biste smanjili osećaj gladi. Uz to, dokazano je da fizička aktivnost smanjuje simptome mučnine, a šetnja i joga idealan su način da ostanete aktivni tokom trudnoće.
 
Bitno je naglasiti da unosite i dovoljno tekučnosti, a dnevno se preporučuje dve do tri litre vode.
 
Ipak, ako mučnine nisu previše intenzivne i ne traju predugo, nema razloga za zabrinutost. Ipak, i dalje je bitno konsultovati se s ginekologom ili porodičnim doktorom kako bi se osigurala pravovremena pomoć ukoliko simptomi postanu teži.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom

U Srbiji sve manje dece

Republički zavod za statistiku (RZS) je danas, povodom obeležavanja Svetskog dana deteta - 20. novembra, podsetio da se udeo dece u ukupnom stanovništvu Srbije godinama smanjuje.