Često se kaže da bebe i psi prepoznaju ljude koji možda nemaju najbolje namere. Pas može neprestano da laje, dok beba može da se uznemiri i da traži utočište u naručju sigurne osobe.
Intuicija se smatra nekom vrstom urođene osobine. Iako ju je teško izmeriti, istraživači su pokušali da utvrde da li bebe mogu da razlikuju dobro od zla.
Budući da se radilo o bebama i nije ih bilo moguće pitati zašto su odabrale ono što jesu, podaci su pokazali da bebe zapravo preferiraju dobre ljude, a ne loše, piše Upworthy.
U eksperimentu su bebe gledale lutkarsku predstavu sa likovima koji su u osnovi samo geometrijski oblici s pričvršćenim očima.
"Geometrija" otkrila šta bebe misle
Crveni krug pokušava da se popne na brdo, ali stalno pada. Tada se pojavljuje plavi kvadrat koji pomaže krugu tako da ga gura s leđa, osiguravajući mu dolazak na vrh brda.
U sledećem pokušaju, crveni krug nailazi na žuti trougao koji vidi kako krug pokušava da se popne, ali umesto da mu pomogne, trougao ga gura nazad, dole.
Bebe, od kojih su neke stare samo šest meseci, bile su okrenute od svojih roditelja kako ne bi videle njihove reakcije.
Istraživači su potom izneli replike likova i zamolili bebe da izaberu jednog. Pre nego što su bebe videle oblike, roditeljima je rečeno da zatvore oči kako ne bi slučajno uticali na bebin izbor.
U velikom procentu ovog istraživanja, bebe su odabrale lika koji je bio pomagač, dokazujući da mogu da razlikuju dobro društveno ponašanje od lošeg.
Ponovljeno istraživanje potvrdilo rezultat
Eksperiment se više puta ponavljao, a iako dva puta nije bilo moguće postići iste visoke rezultate, bebe su i dalje češće birale pomagača nego ometača.
Druga ponavljanja eksperimenata bile su uspešnija, potvrđujući da bebe zaista mogu da procene i osete ko je dobar lik a ko je loš.
Komentari 3
@Свињорез
Свињорез
Mile
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar