Alternativa za bezbedne hemikalije: 500 puta veća količina ftalata pronađena u dečijoj kabanici

Organizacija ALHem sopšila je da je laboratorijska analiza 30 proizvoda od PVC plastike, kupljenih u prodavnicama u Beogradu, pokazala da se u 63 odsto proizvoda nalazi rizičan procenat ftalata.
Koncentracije ftalata, opasnih supstanci štetnih po zdravlje, u testiranim proizvodima kretale su se od 0,15 do 50 odsto, a najveći procenat je pronađen u dečijoj kabanici - više od 50 odsto, što je 500 puta više od dozvoljene količine, naglašava u saopštenju ALHem.
 
"Srbija je prošle godine ograničila prisustvo četiri toksična ftalata u proizvodima na 0,1 odsto i tako uskladila domaću regulativu sa EU propisima, ali još nijedna inspekcija ne kontroliše tržište i ne povlači sporne proizvode", ističe se u saopštenju ove organizacije.
Alternativa za bezbednije hemikalije je istakla da je Ministarstvu za zaštitu životne sredine pre mesec i po dana predala inicijativu da se i u elektronskoj i električnoj opremi ograniči prisustvo četiri toksična ftalata, kako je to urađeno i u zemljama EU, navodeći da još uvek nije bilo reakcije na taj predlog.
 
Biohemičarka i program menadžerka u organizaciji ALHem Jasminka Ranđelović je, prilikom predstavljanja izveštaja o prisustvu ftalata u proizvodima od plastike "Mekana plastika, gruba istina 2", poručila da nadležna inspekcija mora redovno da kontroliše i tržište i povlači potrošačke proizvode sa većim prisustvom ftalata od dozvoljenog.
 
"Ako zabrana ostane samo na papiru, a niko ne kontroliše tržište, kao sada - nismo ništa uradili", poručila je Ranđelović.
Govoreći o rezultatima laboratorijskog ispitivanja 30 proizvoda kupljenih u prodavnicama, Ranđelović je objasnila da je prekomerna količina ftalata nađena u školskim rančevima, torbicama za devojčice, dečjoj kabanici, neseserima, ciradi od PVC materijala, veštačkoj koži, bokserskim rukavicama, samolepljivoj PVC foliji, patosnicama za automobil, zidnim oblogama i bravi za bicikl.
 
Endokrinolog i predsednik Srpskog društva za reproduktivnu endokrinologiju Đuro Macut istakao je da dugotrajno izlaganje supstancama koje, poput ftalata, utiču na rad hormona, predstavlja mogući uzrok poremećaja menstrualnog ciklusa, kvaliteta jajnih ćelija i smanjenja broja i pokretljivosti spermatozoida kod muškaraca.
 
U domaćim i EU propisima ograničeno je, kako ALHem navodi, prisustvo četiri vrste ftalata (DEHP, DBP, BBP, DIBP) koji su klasifikovani kao toksični po reprodukciju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Realista

    13.12.2024 06:53
    "za našu decu"
    Dam detetu aflatoksično mleko, nahranim ga domaćim parizerom jeftinijim od pseće hrane, dok jede, duvam u njega dim jeftinih cigareta, oblačim ga u toksična kineska odela - i kad konačno zapati kancer pre 40-te, krivim NATO za uranijum i idem da glasam za Vučića da ih otera... mislim na decu, a ne na NATO.
  • ...

    12.12.2024 18:30
    Resice to Vucic podizanjem dozvoljenog nivoa.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom