![Kum veštačke inteligencije prognozira: 10 do 20 odsto šansi da tehnologija uništi čovečanstvo Kum veštačke inteligencije prognozira: 10 do 20 odsto šansi da tehnologija uništi čovečanstvo](/application//images/021-default.jpg)
Stiže generacija Beta: Koje će biti njene odlike?
Prvog januara na svet je stupila generacija "Beta". Šta možemo očekivati od Beta generacije, kako ih razumeti i da li će im uloge roditelja, nastavnika, drugara zameniti veštačka inteligencija?
![Stiže generacija Beta: Koje će biti njene odlike? Stiže generacija Beta: Koje će biti njene odlike?](https://www.021.rs//images/50fd9e7cd7a408db55aafe651741145f/beba_stopala_pixabay.jpg)
Foto: Pixabay
O svemu tome je za Euronews Srbija govorila Smiljana Grujić, psihološkinja i psihoterapeutkinja.
Grujić je navela razlike između Alfa i Beta generacije i istakla posebnosti Beta generacije koja dolazi od početka 2025. godine.
"Osobe rođene između 1. januara 2025. godine i 2039. godine pripadaće generaciji Beta. To je generacija koja će živeti u 21. veku i koja će, što se tiče suživota, imati veštačku inteligenciju. Upravo je to ono po čemu se generacija Alfa razlikuje od generacije Beta. Generacija Alfa su digitalni urođenici koji su se rodili sa društvenim mrežama i internetom, dok će Beti fokus biti na veštačkoj inteligenciji", objašnjava Grujić.
"Sada ne možemo da znamo šta će veštačka inteligencija doneti generaciji Beta, ali svakako da će biti mnogo izazova što se tiče roditelja, kao što i dan-danas ima mnogo izaziva što se tiče društvenih mreža. Naravno, ne dovodi se u pitanje da li su društvene mreže štetne ili nisu. Složili bi se svi, verovatno i roditelji, da od njih imaju više štete nego koristi", kaže ona.
Kada je u pitanju veštačka inteligencija, sagovornica navodi kako rešenje nije u zabranama, već u razumevanju, piše Euronews.
"Zabrana je jalova, što bi rekao naš narod, jer kad god zabranjujete vi imate kontravolju. To je nešto što roditelji znaju. Zabrana igra na strah, kad branite, deca vas slušaju jer vas se plaše, a naročito deca ranog uzrasta. Ali, jednog trenutka ta zabrana nema efekata, jer kad taj strah razbiju, oni počinju da se opiru i onda počnu da prave određene probleme", kaže ona.
"To najčešće bude u tinejdžerskom periodu. Što se tiče i veštačke inteligencije, zabrane neće biti rešenje, a čak i da brane, neće moći ništa sa tim da postignu. Roditelji će morati da prate svoju decu i da svi zajedno shvatimo da je digitalna revolucija nešto što je nezaustavljivo. Dakle da probamo da se prilagodimo tome, ali tako da budemo posvećeni deci, da razvijamo kritičko promišljanje o svemu, da pratimo šta deca rade na mrežama", dodaje ona.
Ističe kako razgovor i građenje odnosa predstavljaju najbolju prevenciju.
"Jako je bitno da roditelji prate svoju decu i da razgovaraju sa njima, da budu u toku i da budu posvećeni. Naravno, to je jako teško, zato što roditelji imaju jako malo vremena da budu posvećeni svojoj deci, jer rade, jer su pod stresom", kaže sagovornica.
"Oni su tu koji treba da predstavljaju branu između društva i dece, ali često propuštaju informacije. Oni često bivaju agent društva pred svojom decom, jer danas nije normalno ono što je zdravo i što je prirodno, nego je normalno ono što je tipično", objašnjava ona i obrazlaže:
"I sada, ako sva deca koriste društvene mreže i uređaje, onda roditelji to kupuju, i ako nemaju mnogo novca obezbediće dobre telefone, jer ne žele da njihova deca budu isključena, plaše se da će možda biti žrtve nasilja i da će zbog toga imati neke probleme".
Grujić ističe kako je alijenacija jedan od najvećih problema sa kojima se suočavaju moderne porodice.
"Danas često imamo situaciju da su roditelji otuđeni od svoje dece, zato što nemaju vremena, zato što rade na jednom kraju grada, a žive na drugom kraju grada. A kada vreme da budu posvećeni deci, budu toliko budu umorni da ne mogu da se posvete deci. Svi smo fokusirani na materijalno, na sticanje, na postignuće, na rezultat".
Navodi kako roditelji očekuju od svoje dece ono što društvo očekuje od njih.
"Roditelji to očekuju od dece, da postižu rezultate, da imaju dobra postignuća u školi. Niko više ne pita ni roditelje ni decu kako se osećaju, šta je ono što im treba, da li su zadovoljni, da li nešto mogu da promene da bi bili zadovoljni, nego se živi po nekom automatizmu zaboravljajući moć odnosa", kaže ona.
Ona smatra kako će nastupajuće doba doneti nove izazove pred roditelje.
"Pred roditeljima su veliki izazovi, njima nije lako, ali ne smeju da zaborave da kontakt sa decom, makar i mali, najvažniji", objašnjava ona.
"Ona ne pamte igračke koje su dobili, ali i te kako pamte kako su se osećali kad su nešto dobili ili kad nisu dobili. Vreme provedeno sa decom to je najbolji poklon koje roditelji mogu da daju svojoj deci. Kada ovako pričamo to deluje jednostavno i normalno, a u isto vreme, kad vidimo iskustva nekih porodica, kao da smo zaboravili šta su nam prioriteti", pojašnjava Grujić.
Na pitanje da li će Beta generacija ceniti ljudski momenat uzimajuću u obzir da joj je veštačka inteligencija najveći saveznik, Grujić kaže da smo svi pred ispitom.
"Mislim da ćemo to tek da vidimo i da smo svi pred ispitom. U ovom trenutku ne znamo kako će to izgledati, ali ono što znamo to je da živimo sada i ovde, treba da damo sve od sebe da se ne vraćamo u prošlost i da ne pričamo da je u naše vreme bilo drugačije", kaže ona i pojašnjava:
"Sigurno je bilo drugačije, jer se društvo menja i sve te promene u društvu se odražavaju i na odnos dece i roditelja. Na nama je da gradimo te odnose u tim malim trenucima zajedništva, da se oslonimo na odrasle osobe koje su nam važne i da podržimo te odrasle osobe da budu važne i našoj deci. Da se ne udaljavamo jedni od drugih, nego da zajedno podržimo jedni druge da bi sve te izazove pred nama lakše prebrodili ili lakše živeli sa tim".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom
Uprkos merama i željama vlasti: U Kini sve manje sklopljenih brakova i beba
10.02.2025.•
1
Broj sklopljenih brakova u Kini opao je u prošloj godini za petinu, što je rekordan pad uprkos naporima vlasti da podstaknu mlade parove da se venčavaju i rađaju decu u cilju porasta populacije.
Bebe počinju da usvajaju veštinu govora mnogo ranije nego što se mislilo
09.02.2025.•
0
Bebe su kao mali detektivi, koji neprestano sabiraju dokaze o svetu oko sebe.
Većina beba do određenog meseca nauči da prepozna svoje ime: Ovo su saveti šta ako se to ne dogodi
02.02.2025.•
0
Svaki roditelj s nestrpljenjem čeka trenutak kada će njihova beba prepoznati svoje ime i odgovoriti na njega.
Švajcarska zabranjuje međunarodna usvajanja dece zbog zloupotreba
02.02.2025.•
1
Švajcarska vlada saopštila je da planira da zabrani međunarodna usvajanja dece usled zabrinutosti zbog zloupotreba u praksi.
Paru isplaćeno 350.000 evra jer lekari nisu otkrili Daunov sindrom deteta na vreme
02.02.2025.•
0
Sud u Barseloni je naložio Katalonskoj zdravstvenoj službi da isplati bračnom paru 350.000 evra zbog propusta bolnice da ih informiše o tome da će njihovo dete biti rođeno sa Daunovim sinsdromom.
Ceni vaše mišljenje i ne plaši se ranjivosti: Pogledajte koje osobine treba da poseduje dobar muž
01.02.2025.•
0
Kada birate životnog partnera, lako je fokusirati se na površne osobine poput šarma, izgleda ili zajedničkog smisla za humor.
Miris novorođenčeta izaziva osećaj zadovoljstva sličan onom od droge
26.01.2025.•
1
Da li ste znali da miris beba izaziva osećaj zadovoljstva sličan onom koji droga uzrokuje kod zavisnika?
Istraživanje pokazalo: Roditelji ipak imaju omiljeno dete
26.01.2025.•
0
Da li je moguće da roditelji imaju omiljeno dete? Prema novoj studiji Američkog udruženja psihologa, odgovor je "da".
Kad bebe hrču: Da li je to normalno ili znak za brigu?
19.01.2025.•
0
Novorođenčad često proizvodi različite zvukove dok spava ili diše, a jedan od tih zvukova može biti hrkanje.
Upotreba papirnih ubrusa u domaćinstvu: Ovo su četiri razloga zašto ih treba izbegavati
11.01.2025.•
4
Papirni ubrusi mogu oštetiti posuđe, nisu ekološki prihvatljivi i nisu jeftini. Iako su praktični, postoji mnogo razloga zašto bi trebalo da prestanete da ih koristite.
U Škotskoj za sedam godina rođeno 1.500 beba zavisnih od droge ili alkohola
07.01.2025.•
0
U poslednjih sedam godina u Škotskoj je rođeno više od 1.500 beba kod kojih je ustanovljena zavisnost od droge ili alkohola, pokazuju zvanični podaci.
Namirnice koje mame koje doje treba da jedu u manjim količinama
02.01.2025.•
0
Majčino mleko je najvažniji izvor hrane za novorođenčad. Međutim, ono što majka konzumira može značajno uticati na kvalitet mleka, pa je važno obratiti pažnju na prehrambene navike tokom dojenja.
Grčka uvodi aplikaciju kako bi roditelji imali bolji nadzor nad telefonima dece
31.12.2024.•
0
Grčka vlada je objavila planove za uvođenje aplikacije za roditelje kako bi imali bolji nadzor nad mobilnim uređajima njihove dece preko digitalne verifikacije starosti i kontrole pretrage interneta.
Pet zabluda o carskom rezu
29.12.2024.•
0
Stope carskih rezova u svetu su u porastu; glavni razlog tome je sve veći broj složenih porođaja.
U jednoj zemlji kolica za pse su prodavanija od dečijih kolica
29.12.2024.•
0
Južna Koreja se suočava s ogromnim promenama među stanovnicima, sa najnižom stopom fertiliteta na svetu.
Roditelji hteli da se razvedu zbog imena bebe - sud rešio spor
22.12.2024.•
0
Nije neobično da se parovi svađaju oko davanja imena svojoj bebi, ali to obično ne završi na sudu.
Deca igraju istu igru ili gledaju istu emisiju iznova i iznova: Objašnjeno zašto je to dobro
22.12.2024.•
1
Poznato je većini roditelja. bez obzira na to šta predlažu, njihov predškolac samo želi da ponovo pogleda tu epizodu crtaća, bez obzira što je upravo završena.
I dalje najbolje sredstvo protiv kamenca: Kombinacija alkoholnog sirćeta, sode bikarbone i limuna
21.12.2024.•
1
Alkoholno sirće u kombinaciji sa sodom bikarbonom i limunom najefikasnije uklanja kamenac na prirodniji način ali uz pravilnu primenu i mere opreza.
FOTO: Švedska aplikacija deli kućne poslove na "ravne časti" među ukućanima
18.12.2024.•
2
Švedski studenti programiranja pokrenuli su aplikaciju za praćenje i deljenje zadataka u domaćinstvu, sa ciljem da se smanje nejednakost u opterećenju i podstakne bolja komunikacija u porodici.
Voren Bafet savetuje: Svaki roditelj pre smrti treba da uradi jednu stvar
15.12.2024.•
7
Voren Bafet, jedan od najpoznatijih investitora na svetu, ima savet za sve roditelje, bez obzira na njihovo bogatstvo - "Pustite decu da pročitaju vaš testament pre nego što ga potpišete".
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar