Kad bebe hrču: Da li je to normalno ili znak za brigu?

Novorođenčad često proizvodi različite zvukove dok spava ili diše, a jedan od tih zvukova može biti hrkanje.
Kad bebe hrču: Da li je to normalno ili znak za brigu?
Foto: Pixabay
To je sasvim normalno, jer bebe imaju male, uske nosne i disajne puteve koji su često ispunjeni sluzi, sekretima, pa čak i mlekom. Kada vazduh prolazi kroz ove izlučevine, može proizvesti zvuke slične hrkanju.
 
Bebe obično preferiraju disanje na nos, što im omogućava da istovremeno dišu i sisaju. To je prirodan mehanizam koji pomaže bebi u snazi i energiji.
Međutim, ukoliko se primete duže pauze između bebinih udisaja, to bi moglo ukazivati na neki ozbiljniji problem. Iako je retko, hrkanje može biti znak nečega ozbiljnijeg, poput abnormalnosti u nosu ili disajnim putevima, povećanih krajnika ili adenoida, što može dovesti do apneje tokom spavanja. Apneja za vreme spavanja obično se manifestuje kao glasno hrkanje s dužim prekidima u disanju.
 
Neka deca se rađaju s opuštenim gornjim disajnim putevima i nedovoljno razvijenom hrskavicom, što može dovesti do hrapavog disanja. U takvim slučajevima, vazduh prolazi kroz dušnik i grkljan, uzrokujući dodatne zvukove pri disanju.
Ponekad hrkanje može biti posledica začepljenog nosa, prehlade ili alergija, što obično nije ozbiljan problem. Ipak, ako primetite bilo kakve neobične znakove ili imate sumnje u vezi s apnejom, poseta pedijatru je dobra ideja.
 
Snimanje zvukova hrkanja vaše bebe može pomoći lekaru da bolje razume situaciju i pruži odgovarajući savet.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom