Nove studije, međutim, dalje pokazuju da ti pokreti ipak nisu nasumični i da znače više od pukog istezanja u materici.
Studija objavljena u časopisu "Scientific Reports" pokazuje da pokreti fetusa omogućavaju bebi da izgradi osnovnu mrežu mozga kako bi razumela koji se deo tela kreće.
Istraživači kažu da s ovim trzajima i udarcima bebe zapravo pokušavaju da stimulišu važne veze u svom rastućem mozgu i da im to pomaže da naprave unutrašnju "mapu" sopstvenog tela.
"
Ovi udarci, poznati kao pokreti fetusa, omogućavaju bebi da izgradi osnovnu moždanu mrežu kako bi razumela koji deo tela se kreće i dodiruje", izveštava Live Science, prenosi
Klix.ba.
Tim naučnika je analizirao moždane talase beba starih dva dana, od kojih su neke rođene prerano. Korišćenje neinvazivne elektroencefalografije (EEG) pokazalo je da bebini udarci aktiviraju područje njenog mozga povezano sa senzornim ulazima, poznato kao somatosenzorni korteks.
"Nalazi studije mogu imati implikacije na neonatalnu kliničku negu, kao što je kako povijati prerano rođenu bebu kako bi mogla da zadrži osećaj da je u materici i da nastavi da razvija ovu osnovnu moždanu mrežu", rekli su autori studije Kimberli Vajthed i Lorenco Fabrici sa Univerziteta u Londonu.
Povezanost udaraca nogom s moždanom aktivnošću prestaje nekoliko nedelja nakon rođenja. Većina trudnica oseća da se beba kreće između 16. i 24. nedelje trudnoće. Osećaju se kao kvržice, treperenje, golicanje, zavisno od toga koliko je trudnoća odmakla, a osećaj je individualan za svaku ženu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar