Manje putujemo, ali više trošimo (foto)
Kako za „Politiku“ objašnjava ekonomista Goran Nikolić iz Instituta za ekonomske studije, podaci iz Platnog bilansa Narodne banke Srbije pokazuju da je u prvih šest meseci prošle godine potrošeno oko 299 miliona, a ove oko 311 miliona evra, što je rast od 4,2 odsto.
"Na osnovu toga možemo da očekujemo da će do kraja 2010. godine na ime turizma građani Srbije potrošiti oko 715 miliona evra", kaže Nikolić dodajući da se u 2009. godini, a tako je i inače, najviše trošilo u periodu od juna do oktobra. Procenjuje se da najveći deo tog novca ostaje u Grčkoj i Crnoj Gori.
Prema rečima direktora Nacionalne asocijacije turističkih agencija (Juta), Radisava Stankovića, ove godine će na odmor otputovati više od 700.000 građana Srbije. "Naši turisti su preko agencija članica Jute u više od 50 posto zainteresovani za Grčku. I pored problema kojih tamo ima, štrajkova i nestašice benzina, ipak je to omiljena destinacija.
Ono što je zanimljivo jeste da je za Španiju, kada govorimo o putovanjima zakazanim preko agencija, ove godine zainteresovano oko 18 odsto srpskih turista. Tek onda slede Egipat, Turska, Bugarska i druge destinacije", kaže Stanković.
On dodaje da preko turističkih agencija, članica Jute, u Hrvatsku ide samo oko jedan odsto turista, a u Crnu Goru tri odsto. On smatra da je putovanja "generalno nešto malo manje nego prošle godine", ali tvrdi da je naša država tu izuzetak, budući da evropske zemlje beleže pad između 30 i 40 odsto, a Srbija manje od 10 odsto u odnosu na prošlu godinu. Kada je o vanpansionskoj potrošnji srpskih turista reč, Stanković smatra da je ona najveća u Grčkoj, jer se fiksni troškovi naših putnika tamo najčešće završavaju na smeštaju i prevozu.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar