Gde je najbolje biti penzioner?

Najnapredniji i najpouzdaniji penzijski sistem ima Danska, pokazalo je istraživanje Melburn mersera i Australijskog centra za finansijske studije.
Najnapredniji i najpouzdaniji penzijski sistem ima Danska, pokazalo je istraživanje Melburn mersera i Australijskog centra za finansijske studije.

Istraživači su analizirali kako su u 2014. godini funkcionisali penzijski sistemi u 25 zemalja u kojima živi 58 odsto svetskog stanovništva. Drugo i treće mesto zauzeli su Australija i Holandija, preneo je ruski list Vjedomosti, uz napomenu da Rusija nije obuhvaćena istraživanjem.

Glavni kriterijumi ocene bili su samodovoljnost, stabilnost i integritet penzijskog sistema. Danski sistem je dobro finansiran i regulisan, obuhvata veliki broj građana, a penzije su dovoljno visoke, navode istraživači Mersera.

U Australiji zaposleni izdvajaju 9,5 odsto zarade za buduću penziju. Starosna penzija se sastoji od isplate države i ličnih doprinosa. "Australija ume da uradi nešto dobro", kaže generalni direktor britanske Nacionalne asocijacije penzijskih fondova Džoana Segars. "Od te zemlje ima šta da se nauči. Na primer, penzijskim planom definisani doprinosi zaposlenih".

Holandija je najvelikodušnija zamlja u pogledu penzija, tamo takođe postoji sistem izdvajanja dela prihoda na račun buduće penzije, navodi se u istraživanju. Danska, Australija i Holandija su zauzele liderske pozicije i po veličini penzija koje isplaćuju siromašnim građanima. Danska ima 35 poena, od ukupno 100, dok Velika Britanija i SAD imaju manje od 20 poena.

Zemlje sa stabilnim penzijskim sistemom, prema Merseru, su one gde najmanje 70 odsto radno sposobnog stanovništva uplaćuje u privatne penzijske fondove. U Čileu, Danskoj, Holandiji i Švedskoj taj pokazatelj premašuje 75 odsto, dok je u Australiji on odmah ispod 70 odsto. Sa tačke gledišta održivosti, penzijski sistemi Velike Britanije i SAD, pokazali su se najgori među 25 zemalja.
  • 27.06.2015 15:13
    Da ode vizionar u Dansku brzo bi on to s**bao ...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja

Avion devet sati leteo nikuda

Avion Britiš ervejza se okrenuo na pola puta preko Atlantskog okeana, zbog čega su putnici leteli devet sati nikuda.