Turizam u Grčkoj - zarđali tuševi, zapušteni objekti

Grčka kriza vidljiva je ove sezone naročito u turističkim mestima, pa i onima kao što je poznato letovalište Asprovalta u solunskoj regiji, gde su turiste dočekali neuređeni parkovi i plaže, zapušteni objekti, ali i više cene.
Grčka kriza vidljiva je ove sezone naročito u turističkim mestima, pa i onima kao što je poznato letovalište Asprovalta u solunskoj regiji, gde su turiste dočekali neuređeni parkovi i plaže, zapušteni objekti, ali i više cene.

U Asprovalti, čije je plaže Evropska unija obeležila plavim zastavicama, kao najlepše i najurednije, tuševi na plaži su zarđali i neofarbani, kao i ljuljaške i klackalice na dečijim igralištima. Nepokošena trava, brojni grafiti tamo gde ne bi trebalo da budu, pokvarene fontane, samo su deo slike ovog dela Grčke koju prenosi reporter Tanjuga.

Da im nije lako, govore i na desetine tabli u Asprovalti i susednim mestima do Stavrosa: Nea i Vrasna, na kojima se oglašava prodaja placeva, gotovo uz samo more, započetih i napuštenih objekata, od kojih su neki hotelskog tipa. Prodaja je oglašena na grčkom, ali i na lošem srpskom jeziku. Gostiju iz Srbije ovde je trenutno najviše, dolaze autobusima preko turističkih agencija, ali i automobilima gotovo svih registarskih oznaka od Subotice do Vranja, Leskovca, doduše najviše iz Beograda i Niša.

Po apartmanima i vilama su istaknuta upozorenja na srpskom jeziku kako gosti treba da se ponašaju i koja pravila da poštuju. Srbi ovde ostavljaju značajna sredstva, oni koji su, kako su rekli Tanjugu, ovde česti gosti, tvrde da su cene u Grčkoj, vanpansionske, ove godine oko 50 odsto veće nego lane.

Ugostitelji ovu tvrdnju Srba ne potvrđuju, ali i ne negiraju, ali tvrde da su "Srbi nekada mnogo više trošili i ostavljali para nego sada".

Uz Srbe ovde ima, ali mnogo manje, Bugara i Makedonaca, a tek poneki automobil sa registarskim oznakama Austrije, Nemačke i Rumunije. U Asprovlati kafa košta 2,5 evra, koliko i sladoled i zamrzivača, popularni "giros" je 2,60 evra, sokovi od tri do četiri evra, lubenice 0,40 evra, breskve jedan evro.

Grčke štediše u ovom mestu i jutros, iako je nedelja, obilaze bankomate.

  • Патуљак Бен

    30.06.2015 14:19
    Неос Мармарас
    Данас сам се вратио из Неос Мармараса и могу рећи да ништа од наведенеог није тачне, цене су исте као и прошле године. Слажем се и са коментатором који каже да је регион Аспровалте увек био лошији у односу на остале у северној Грчкој. Исто тако, немогуће је не приметити извесну злураду интонираност текста - говори се да је лоше тако где летовалишта никада нису била првокласна, а прећуткује се оно што ваља на другим местима.
  • mara

    29.06.2015 16:24
    poziv
    Ovo nam savetuju da letujemo ipak u Srbiji
  • 29.06.2015 12:21
    Marketing
    Apsolutno netačno. Prijatelj mi se upravo vraća iz Grčke i potvrđuje da nije tačno. A i da je tačno, opet pre u Grčku nego u CG i Hrvatsku. U Grčkoj smo dobrodošli u Hrvatskoj "malo" manje. U Grčkoj je čista morska voda u CG "malo" manje. Probao sam obe alternative i sve je odmah bilo jasno. U Hrvatskoj doživeli "ove nemoj da puštaš na brod" u CG zaradili "virus" (čitaj: plove g...a po vodi) tako da se dalje ne bih igrao.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja

Avion devet sati leteo nikuda

Avion Britiš ervejza se okrenuo na pola puta preko Atlantskog okeana, zbog čega su putnici leteli devet sati nikuda.