Na ovogodišnjoj dodeli nagrada u oblasti prehrambene industrije i industrije pića u Škotskoj, pored dimljenog lososa, prvoklasne govedine i ukusne čokolade, na jelovniku se našao i neobičan dodatak: na svakom stolu je bila i posuda za led - puna piva.
Pivo iz osam malih pivara, osnivača novonastalog Udruženja pivara Škotske, predstavljalo je dokaz o nameri i nadi tog malog sektora, koji se ubrzano razvija, da se nametne kao važan deo nacionalne prehrambene industrije i industrije pića koja je prošle godine ostvarila izvoz vredan 5,1 milijardi funti.
Za četiri milijarde ostvarenog izvoza zaslužan je škotski viski, pa osnivači Udruženja pivara kažu kako će povezivanje ta dva sektora proizvodnje pića, i njihova tešnja saradnja sa škotskim vlastima, omogućiti pivu proizvedenom u lokalnim pivarama, tzv. domaćem pivu, da i ono, pored viskija, zauzme mesto nacionalnog pića. "Želimo da, uz pomoć vlade, male proizvođače piva u Škotskoj, kao grupu, izvedemo na međunarodno tržište", kaže Skot Vilijams, iz porodične pivare "Vilijams bros bruing", jedan od osnivača Udruženja.
Tokom proteklih pet godina, pivara "Vilijams bros", sa sedištem u Aloji, skoro je utrostručila svoje kapacitete i danas oni iznose 36.000 hektolitara, ili 6,3 miliona pinti godišnje - što samo potvrđuje brzinu kojom se širi sektor malih proizvođača piva u Škotskoj. Uspon škotskih proizvođača domaćeg piva deo je šireg trenda u Ujedinjenom Kraljevstvu nakon što je bivši britanski premijer Gordon Braun, 2002. godine, ukinuo plaćanje posebnog poreza na to piće.
To je malim pivarima omogućio da budu konkurentni na tržištu gde vladaju veliki proizvođači piva. Njihov uspon ujedno odražava i uticaj nezavisnih američkih pivara koji proizvode posebna piva u kojima je procenat hmelja veći nego kod tradicionalnih piva. O tom sektoru škotske privrede nema posebnih podataka, osim što je jedan od prioriteta novog udruženja da nadzire od 85 do 100 malih pivara koje posluju u Škotskoj, kako bi se ustanovio obim njihove proizvodnje i utvrdili budući planovi.
"Postoji izvestan vakuum u informacijama", kaže Dugal Šarp, osnivač pivare "Inis end Gan" iz Edinburga i prvi predsednik Udruženja pivara koje je, uz pomoć vlade, osnovano januara ove godine. Cilj te grupe je da olakša izgradnju međunarodnog brenda i poveže ga s turistima, kako je to učinjeno i sa viskijem, kao i da radi na očuvanju standarda u vezi sa kvalitetom, dodaje g. Šarp.
"Inis end Gan" planira da ove godine počne gradnju prve pivare, jer se dosad oslanjao na spoljnu proizvodnju piva, koje je potom ostavljao da zri u svojoj hrastovoj buradi. Ostali nezavisni pivari su već proširili svoj autput. Nakon višegodišnje borbe da podmiri tražnju, pivara "Fajn ejls", koja je smeštena pored divnog istoimenog jezera, u zapadnom delu oblasti Argajl, u novembru je pustila u rad pogon vredan dva miliona funti.
Komentari 1
Slabo ce se ti pivari izboriti sa viskijem...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar