Raspadaju se spomenici kulture u Rimu

Italijanska vlada je zbog teške ekonomske situacije prinuđena da prima donacije od privatnih kompanija za obnovu spomenika kulture koji sve više propadaju, što je sa druge strane u Italiji izazvalo strah od "diznifikacije" njihove kulturne baštine, posebno one u Rimu.
Italijanska vlada je zbog teške ekonomske situacije prinuđena da prima donacije od privatnih kompanija za obnovu spomenika kulture koji sve više propadaju, što je sa druge strane u Italiji izazvalo strah od "diznifikacije" njihove kulturne baštine, posebno one u Rimu.

Pošto Italijani tuguju zbog stanja svojih spomenika, modni magovi su priskočili u pomoć, izrazivši spremnost da daju milione evra za potrebnu restauraciju, u zamenu za različita sponzorska prava. Tako obnovu Koleseuma, na primer, sponzoriše luksuzni brend kože "Tods".

Međutim, u Italiji je u toku rasprava oko komercijalizacije istorije zbog prihvatanja privatnog novca za spasavanje nekih od najpoznatijih relikvija antičkog sveta. Italijani žele da izbegnu američki stil "ribrendinga", kako bi sprečili da se spomenici ubuduće zovu "Prada Pomepeji" ili "Krivi toranj Guči".

U strahu od "diznifikacije" znamenitosti, italijanska vlada je uglavnom izbegavala privatne donacije za održavanje i renoviranje, ali zbog višegodišnjih ekonomskih teškoća sada to čini. Svi se slažu da nešto ipak treba da se uradi. Zagađenja su velika, a u nekim slučajevima je došlo do raspadanja, tako da je veliki broj mesta ugrožen.

Pogođeno erozijom, opalo je kameno lišće sa fontane Di Trevi, a origanalna boja slonovače Koloseuma je potamnela od izduvnih gasova automobila.

Čak i ako na poslovima restauracije mnogi mogu da dobiju posao, građani kažu da bi Italija u potrazi za sponzorstvom, mogla da proda svoju dušu. Neke firme će za svoj dorpinos dobiti diskretna priznanja u blizini spomenika, koji bi mogli da izgledaju kao modni dodaci znamenotstima.

Predsednik Privredne komore Rima Đankarlo Kremonesi upozorio je da je Rim na ivici kolapsa zbog dugogodisnsjeg zanemarivanja znamenitisti grada, imigraciione krize i korupcije. Kremonesi je istakao da nije samo kulturno nasleđe u opasnosti, problem je i sa sa upravom grada koja je ogrezla u korupciju, sa slabom ekonomijom i sa lošim javnim službama.

Rim se po kvalitetu javnih službi, prema istraživanju Evropske komisije iz 2013,, našao na kraju liste prestonica EU. Gradonačelnik Rima Ignasio Marino je istakao da je u otvorenom pismu italijanskom listu "Korijera dela Sera", pokušao bezuspešno da da pogura duboke i radikalne reforme.

Prošle godine otkriven je skandalozan slučaj korupcije u gradu, kada je utvrđeno da su lokalni političari u saradnji sa kriminalnim klanovima krali novac od đubretara i drugih komunalnih službi.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja

Avion devet sati leteo nikuda

Avion Britiš ervejza se okrenuo na pola puta preko Atlantskog okeana, zbog čega su putnici leteli devet sati nikuda.