Zabranjeno odnošenje peska ili školjki kao suvenira s Galapagosa

Bezbednosne službe ostrva Galapagos, riznice biodiverziteta, oduzimaju turistima svaki suvenir koji je obuhvaćen zakonom o zaštiti životne okoline - kao što su pesak, kamenčići ili školjke.

Bezbednosne službe ostrva Galapagos, riznice biodiverziteta, oduzimaju turistima svaki suvenir koji je obuhvaćen zakonom o zaštiti životne okoline - kao što su pesak, kamenčići ili školjke.

Ostrva Galapagos, svrstana u prirodnu baštinu Uneska zbog bogate i raznovrsne prirode, bila su inspiracija za Darvinovu teoriju evolucije. Nalaze se usred Tihog okeana, hiljadu kilometara od obale Ekvadora i privlače 200.000 posetilaca godišnje.

Neki od turista dospevaju u pritvor na aerodromima Baltra i San Kristobal kao najgori krijumčari zato što su u kofer spakovali malo korala, vulkanskih stena ili po koju školjku. "Turisti budu iznenađeni i kažu da je to dozvoljeno svuda sem ovde", rekao je Dan Rueda direktor u Nacionalnom parku Galapagosa.

Ti pokupljeni suveniri koji se registruju rendgenskim pregledom, plene se i zatim odlažu u jednoj pećini u Nacionalnom parku Galapagos na ostrvu Santa Kruz. Posle dugog procesa, i ponekad izricanja kazne koja nikad neće biti naplaćena jer je prestupnik odavno napustio zemlju, suveniri se vraćaju na mesto odakle su uzeti, pošto su ih prethodno pregledali stručnjaci.

Mnogi se pitaju kako može flašica peska koja se odnese da ugrozi ravnotežu tog ekosistema koji važi za jedan od najbogatijih na svetu, ili da naškodi endemskim vrstama kao što su čuvene ogromne kopnene kornjače.

"Imamo 200.000 turista godišnje, ako svako od njih ponese mali suvenir, odneli bi po kilogram peska ili školjki sa plaža", rekao je Rueda. A kada bi to bilo dozvoljeno, i 27.000 stanovnika ostrva bi moglo da sakuplja takve suvenire, radi prodaje. Zakon koji zabranjuje uzimanje geološkog ili biološkog materijala sa teritorija ostrva Galapagos na snazi je od 1999. godine i predviđa kazne koje mogu biti i zatvorske.

Pre no što je zakon uveden, stanovnici arhipelaga koristili su pesak s plaža kao črađevinski materijal. Rueda kaže da taj pesak, ne samo što je stanište nekih vrsta nego se i pokazao kao jako loš materijal, te su se kuće sagrađene od njega već srušile.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja

Avion devet sati leteo nikuda

Avion Britiš ervejza se okrenuo na pola puta preko Atlantskog okeana, zbog čega su putnici leteli devet sati nikuda.