Jiaozhou je most u istočnoj kineskoj pokrajini Šandong koji je dug 42 kilometra, te se od 2012. godine vodi u Ginisovoj knjizi rekorda kao najduži most na svetu.
Ovaj most preseca istoimeni zaliv i tako smanjuje udaljenost između Kuingdaoa i Huangdaoa za dobrih 30 kilometara. Sam most nije neobičan samo po svojoj dužini, nego i po svom obliku slova T.
Za gradnju mosta potrošeno je 450.000 tona čelika i otprilike 2,3 milona kubnih metara betona. Most je osmišljen tako da može da izdrži teške potrese, tajfune pa i sudare brodova. Širine je 35 metara a na njemu se nalazi 6 traka za automobile koje iznad površine vode čvrsto drži čak 5.238 stubova.
Sam most deo je projekta koji spaja tri obale ovog zaliva. Celi projekat sastoji se od dva dela. Jedan je spomenuti most dok je drugi tunel dug 6.17 kilometara. Most je nastao kao ideja člana kineske komunističke partije, koji je na kraju završio u zatvoru zbog korupcije. Projekat mosta potpisuje svetski poznata projektantska kuća Šandong Gaosu Grup. Bilo je potrebno četiri godine da bi se most završio te je trebalo 10.000 ljudi kako bi se projekt priveo kraju i otvorio za promet 30.juna 2011. godine.
Briga oko sigurnosti podignuta je na viši nivo kada su novinari objavili priče kako su kineske vlasti pustile u promet most s nekoliko većih nedostataka. Tako su na pojedinim mestima nedostajali branici za automobile, rasveta i slično. Poznato? Međutim, glavni inženjer mosta, Šao Ksinpeng, izjavio je da su to samo sitni nedostaci koji su stvarno bili brzo uklonjeni.
Cena gradnje mosta iznosila je vrtoglavih 8,8 milijardi dolara. Međutim, uprkos visokoj ceni i kvalitetnoj izgradnji projekat nije zaživeo u onom smislu kako je planirano. Most je dizajniran da može podneti promet od 30.000 vozila dnevno, ali trenutno preko njega prođe samo trećina predviđenog prometa.
I dok ovaj most, zajedno sa tunelom, trenutno drži titulu najdužeg mosta preko vode, uskoro bi mogao ostati bez nje. Na drugom kraju Kine gradi se most Zhuhai-Macau koji bi trebalo da se sastoji od tunela i mosta dužine od 50 kilometara, a planiraju ga dovršiti do kraja 2016. godine.
Komentari 1
gorki
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar