Ovo su najopasnije plaže

Iako su veoma lepe i na prvi pogled deluju kao sjajno mesto za uživanje i odmor, neke plaže sveta kriju velike opasnosti.

Ostrvo Reunion

Na ostrvu Reunion su prošle godine primenjeni novi načini za sprečavanje napada morskih pasa. Francuska teritorija udaljena 225 km od Mauricijusa u Indijskom okeanu se svim silama trudi da ne bude poznata kao najsmrtonosnije ostrvo na svetu. Od 2011. godine je zabeleženo 20 smrtonosnih napada morskih pasa, što čini 13 odsto svih napada na svetu.

Frejzerovo ostrvo, Australija

Vode koje okružuju ostrvo Fraser su veoma opasne, osim ako vam ne smeta da plivate s meduzama i morskim psima dok se borite s jakim strujama. Na obali žive neki od najsmrtonosnijih paukova, kao i krokodili i divlji psi koji često napadaju ljude.

Gansbaai, Južna Afrika

Ovo je teritorija velike bele ajkule. Nedaleko od obale je Šark eli, mali kanal između ostrva Dier i Gejser Rok, a dom je oko 60.000 foka, koji privlače velike bele ajkule. Turisti ih često posmatraju iz kaveza.

Praia de Boa Viegem, Brazil

Radi se o popularnoj peščanoj plaži u Recifeu u Brazilu. Nekada se smatrala bezopasnom, ali, od 1992. godine je zabeleženo više od 50 napada ajkula i 19 smrtnih slučajeva. Naučnici tvrde da je razlog tome uništavanje ekosistema, kao i ribarski brodovi koji su veoma blizu obale. Ako to nije dovoljno, grad se bori s visokom stopom kriminala.

Šenžen, Kina

Osim toga što na njoj vlada velika gužva, plaža u Šenženu je poznata po velikom broju ljudi koji se utope. Statistički, na ovoj plaži izgubi život najviše dece starosti od 1 do 14 godina u celoj Kini.

Severna teritorija i Kvinslend, Australija

Svake godine se između oktobra i aprila stotine plaža zatvaraju zbog velikog broja meduza. Radi se o vrsti koja pripada najotrovnijim bićima na svetu. Odgovorne su za najmanje 70 smrtnih slučajeva od 1883. godine. Nakon dodira meduze javlja se izuzetno jaka bol zbog koje neke žrtve dožive infarkt pre nego što stignu do obale.

Volusia, Florida

Na obali Volusia je od 1882. godine zabeleženo 267 napada ajkula, ali nijedan nije imao smrtne posledice. Osim toga, preti opasnost od udara groma u kojima je u periodu od 1997. do 2006. godine zabeležen 71 smrtni slučaj.

Plaža Čovpati, Indija

Plaža Čovpati u Mumbaiju u Indiji je jedna od najzagađenijih, a plivanje nije preporučljivo. Međutim, to ne sprečava stanovnike da se kupaju u septembru, kada slave festival Ganeša Čaturti.

Kopakabana, Brazil

Od 1931. godine je na Kopakabani zabeleženo samo šest napada ajkula, ali veliku opasnost predstavlja kriminal. Krađe i pljačke su uobičajene, tako da se turistima preporučuje da kamere i novčanike ostavljaju u hotelima. Tokom Olimpijskih igara većih problema nije bilo.

Bikini Atol, Maršalova ostrva

Maršalova ostrva su pod zaštitom UNESCO-a, a razlozi su nuklearna radijacija i ajkule. Na ovom ostrvu je izvedeno više od 20 testova nuklearnog oružja u periodu od 1946. do 1958. godine, a iako su proglašeni "sigurnim" 1997. godine, stanovništvo je odbilo da se vrati. Konzumiranje lokalnih proizvoda se ne savetuje. Prekid pecanja u proteklih 65 godina znači bujanje morskog života, uključujući rast broja ajkula. Turisti dolaze na ronjenje, jer se u ovim vodama nalaze brojni potopljeni brodovi.

Crveni trougao, Kalifornija

Deo kalifornijske obale od Big Sura do Bodega beja je poznat po 11 odsto svih zabeleženih napada velikih belih ajkula na ljude.

Kilauea, Havaji

Plaža na ostrvu Kilauea je veoma blizu vulkana koji kontinuirano eruptira od 1983. godine, a lava završava u okeanu. U vodama oko ovog ostrva zabeležena su 102 napada ajkula od 1828. godine od čega je osam smrtonosnih.

Plaža Zipolite, Meksiko

Plaža Zipolite je poznata i kao "Plaža mrtvih". Popularna je među nudistima i avanturistima, ali i ogromnim talasima i opasnim strujama. Zbog velikog broja utapanja 1995. godine je organizovana volonterska spasilačka služba.

Plaže Amazona, Brazil

Ukoliko se nađete u Amazonu, plivaćete s piranama, anakondama i električnim jeguljama. Ostanite na kopnu.

Staites, Velika Britanija

Plaža Staites u Jorkširu je poznata po zagađenoj vodi koja ne zadovoljava evropske standarde. Rizici koje nosi kupanje su dijareja, meningitis, hepatitis A i slično.

 


 

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • NSadjanin sa Havaja

    30.08.2016 07:55
    "Mahalo" svima na citanju!
    Plaza blizu aktivnog vulkana Kilauea nije za plivanje zbog ostrih stena na kopnu i u vodi. Od pre par nedelja vulkan je ponovo poceo da izbacuje lavu u vidu reke koja se uliva u Pacifik. Susedne plaze se odlikuju predivnih erodiranim crnim peskom koji je izuzetno topao tokom dana. Sve dok nema voga (iliti vulkanskog smoga) plivanje u ovom delu Velikog Ostrva (zvanog Hawaii) je predivno. Posebno tokom jutarnjih sati kada se moze plivati sa delfinima. Ono sto je interesantno - dok su delfini u vodi nema opasnosti od ajkula! Naime ovi sisari se tako dobro drze zajedno da nijedan ajkula ne sme da im pridje... Pozdrav iz USA i sa Havaja!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja

Venecija ponovo uvela naplatu ulaska turistima

Gradske vlasti Venecije ponovo su počele da naplaćuju pet evra za posetu gradu, a ovaj iznos će biti dvostruko veći za one koji budu onlajn putem rezervisali ulaznicu za grad samo tri dana pre dolaska