Šta možete videti u dvoru na vrhu Dedinja?

Bez obzira na to da li ste monarhista ili ne, preporučujemo vam da posetite Dvorski kompleks na Dedinju. U dvočasovnoj šetnji saznaćete ili obnoviti, svoje znanje iz istorije, uživati u vrednim umetničkim eksponatima, svežem vazduhu, prirodi...

Dvorski kompleks otvoren je za turističke obilaske svake subote i nedelje od 1. aprila do 31. oktobra u terminima od 11 i od 14 časova. Cena ulaznice je 450 dinara po osobi, a zakazivanje se vrši, barem sedam dana unapred, u Turističkom informativnom centru u Beogradu, Makedonska 5, ili na telefon 011/33-43-460, kao i putem elektronske pošte: dvorski_kompleks@yahoo.com. Ulaznica uključuje organizivan autobuski prevoz sa Trga Nikole Pašića, kao i ljubazne i ’potkovane’ vodiče koji govore nekoliko svetskih jezika. Škole, studentske organizacije i penzionerska udruženja (do 50 ljudi) mogu se najaviti direktno Kancelariji prestolonaslednika Aleksandra na telefon 011/306-4014, 011 306 - 4038 ili putem elektronske pošte m.vasiljevic@dvor.rs i m.trajkovic@dvor.rs. Dvorski kompleks se nalazi na najvišem brežuljku Dedinja, na površini od preko 135.000 hektara. Na imanju su sazidani Kraljevski dvor i Beli dvor, sa pratećim objektima.

Kraljevski dvor je izgrađen u periodu od 1924. do 1929. privatnim sredstvima kralja Aleksandra. Palata je sagrađena u srpsko-vizantisjskom stilu. Fasada je od belog mermera sa Brača u Hrvatskoj. U neposrednoj blizini nalazi se kapela posvećena apostolu Andreju Prvozvanom, koja je sagrađena po uzoru na Milutinovu crkvu u Studenici. Više puta je skrnavljena, a otvarana je i sređivana samo kada su u posetu Josipi Brozu Titu dolazili svetski državnici. Oko dvora su podignute pergole, terase, bazeni, paviljoni i koncertna terasa. Unutrašnje prostorije su raskošno opremljene, a posetioci imaju priliku da vide: plavi salon sa tepihom iz 1925. godine; zlatni salon ili salon svadbenih poklona; kraljev kabinet; jednu od tri biblioteke; trpezariju... Posebno impresivan je "podrum" koji su oslikali ruski slikari. Tu ćete se osećati kao u bajci, a i priča o tom delu palate je, pomalo, bajkovita... Na spratu su privatne prostorije sadašnjih "stanovnika": prestolonaslednika Aleksandra II, princeze Katarine, princa naslednika Petra i prinčeva Filipa i Aleksandra.

Zgrada Belog dvora nalazi se u istom kompleksu, zidana je po želji kralja Aleksandra I, kao rezidencija za njegova tri sina. Međutim, on nije doživeo da vidi ovu velelepnu palatu jer je ubijen 1934. u Marseju. Dvor je projektovao arhitekta Aleksandar Đorđević. U prizemlju ove klasicističke zgrade je svečani hol i niz salona opremljenih u stilu Luja XV i Luja XVI, sa venecijanskim lusterima. U trpezariji ćete vodeti kako izgleda sto u stilu Čipendejla, porcelanski servis kraljice Marije, vredne umetničke slike, ali i čuveni kanabe sa motivima Lafontenovih basni, na kojem je Slobodan Milošević primao političare iz celog sveta. Takođe, tokom obilaska videće te i bazen, aleju divljih kestenova, grob Titove sekretarice (neki kažu i ljubavnice) Davorjanka Zdenka Paunović, kuću u kojoj sada živi Jovanka Broz.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja