Turističke agencije koje organizuju grupne dolaske gostiju iz inostranstva od maja mogu da računaju na subvencije države koje iznose 10 ili 15 evra po gostu, kažu u Privrednoj komori Srbije.
Broj noćenja stranih turista u 2017. bio je veći od 8,3 miliona što je za 11 odsto više nego 2016. godine, a u prvih šest meseci 2018. broj gostiju raste u odnosu na isti period prošle godine, kažu u PKS. "Beleži se porast gostiju u prvih šest meseci ove godine za 11 odsto. To je više od 1,2 miliona turista za prvih šest meseci i broj noćenja je porastao za 12,2 odsto", kaže za Tanjug sekretar Udruženja za turizam Tijana Maljković.
Najpopularnija mesta za strane turiste su gradovi kao što su Beograd, Novi Sad i Niš, što se tiče planina, to su Zlatibor, Kopaonik i Tara, a kada je o banjama reč, najviše dolaze u Vrnjačku Banju, Soko Banju i Bukovičku Banju. U prvih pet meseci 2018. najviše je bilo stranih turista iz BiH, Bugarske, Hrvatske, Turske, Slovenije, Kine, Crne Gore, Nemačke, Makedonije i Rumunije.
Maljković je rekla da su u maju PKS i Ministarstvo turizma, trgovine i telekokomunikacija održali dve prezentacije u Beogradu i Nišu upravo kako bi predstavili članicama PKS koje se bave turizmom kako mogu da se prijave za subvencije koje daje ministarstvo. Objasnila je da se subvencije odnose prvenstveno na receptivne turističke agencije koje mogu da se prijave za grupne dolaske gostiju, a da je iznos namenjen za grupne dolaske minimum 15 stranih turista koji borave od tri do pet noći u Srbiji 10 evra po gostu.
Ako gosti borave u Srbiji više od pet noći, turističke agencije mogu da apliciraju za 15 evra po gostu, kaže Maljković i navodi da su turističke agencije počele da se prijavljuju, te da ima dovoljno sredstava.
Kako je rekla, turističkih vodiča ima dovoljno i upravo je u toku edukacija turističkih vodiča samo za grad Beograd, kao i za pojedine jezike sa novih tržišta sa kojih dolaze turisti, kao što su kineski, indijski i arapski jezici.
Povodom najavljenog usvajanja zakona o turizmu i o ugostiteljstvu, Maljković je rekla da su u junu PKS i Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija organizovali dve javne rasprave u kojima su učestvovale turističke organizacije, predstavnici privrede i sve asocijacije koje okupljaju predstavnike turizma, kao što su Hores, Yuta, Atas, Udruženje Banja, Udruzenje vodica i Udruženje ugostitelja Novog Sada.
Maljković kaže da je jedan od prioritetnih zadataka novog zakona o turizmu suzbijanje sive ekonomije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 6
/
subvencije turistickih agencija postoje i u drugim zemljama. tako srbi za manje pare mogu obici okolne zemlje nego provesti dva dana u srbiji
e sada, da li bi neko uopste dolazio u srbiju uz ovako losu infrastrukturu i neponudu?
srbe zovu 'samogledam' turiste posto nemaju love ni za tu lubenicu.
kada udju u neku suvenirnicu prvo sta izgovore je 'samo gledam' pa su to neki stranci naucili
srbi koji imaju love ne zaostaju po ponasanju za svima ostalima
Eks Monte
Izgleda niste dobro čitali.
Ne govorim o češkom turizmu, ve'o pravilima evropskog.
Govorim o primeru ucena stranih turista koji se dešavao u Montenegru.
Govorim o tome da će jednake stvari nas sačekati.
Govorim o tome da naše bedne agencije imati samo gubitke dovođenjem stranih turista.
Govorim o tome da će svaka banja u Srbiji napraviti problem između onog što reklamira i što je u stanju da ispuni.
Česi su samo pomenuti kao primer loših turista, koji su ustanju da pešače 3km i nos elubenice koje su kupili po 10 centi, da ne bi platili 12 centi u odmaralištu.
Govorim o lošim turistima koji su vukli po nekoliko gajbi piva ili kisele vode, da je ne bi plaćali u odmaralištu.
/
mozes pratiti pa naci dane kada se nudi smestaj u praskim hotelima za 2e
razlog je pokazivanje domacim gostima
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar