Rezidencija nekadašnjeg doživotnog predsednika bivše SFRJ Josipa Broza Tita, na hrvatskom ostrvu Vanga, 38 godina nakon njegove smrti, uskoro bi trebalo da bude otvorena za turiste.
Sve je spremno da prvi posetiocu dođu na Vangu koja je godinama zatvorena za javnost, a u pripremi su dve VIP ture po Brionima koje će omogućiti turistima da vide i sve objekte koje je koristio Tito. Prema pisanju Jutarnjeg lista, problem je samo u tome što još nisu do kraja dogovoreni uslovi kako će turisti posećivati Vangu jer je reč o štićenom objektu za koji je do sada bila potrebna posebna dozvola.
"Mi smo izneli predlog, a konačnu odluku treba da donese vlada. Na Vangi su i dalje štićeni objekti i sada čekamo odluku pod kojim uslovima bi turisti mogli tamo da dođu", rekao je Marno Milotić, direktor Nacionalnog parka.
Zbog toga što vlada još nije donela odluku pod kojim će uslovima turisti moći na Vangu prolongiran je i početak organizovanih tura, koje je trebalo da krenu još 1. jula, a pitanje je hoće li ih biti i do kraja sezone. Isto tako nije definisano hoće li gosti morati da prolaze i detaljne preglede pred odlazak na ostrvce, gde je i dalje zabranjeno fotografisanje.
Jutarnji piše da je na Vangi, inače, vreme stalo. Sve je kao u doba Tita, čuva se sav inventar koji se koristio dok je Josip Broz onde provodio gotovo šest meseci u godini i gde je primao visoke goste iz sveta.
Turisti će moći vide deo prirodnog raja koji je Tito otkrio 1952. godine kada je sandolinom prošao pokraj Vange. U Titovo vreme ostrvce je čuvala vojska i bilo je nemoguće doći u njegovu blizinu.
Predviđeno je da će turisti moći da razgledaju vinograd na Vangi, koji se i dalje koristi i uzgajaju se sorte malvazija, merlot i muškat, a u samoj rezidenciji na Vangi u podrumu je vinoteka s arhivskim vinima. Turisti će moći da razgledaju i slovenačku sobu i ribarski indonežanski salon, kao i fotolaboratoriju i radionicu iz njegovog vremena.
Tito je u radionici primao i posebne goste za koje nije bio predviđen službeni protokol kao u Beloj vili. Na ostrvcu su i zasadi mandarina i drugog voća. Turisti će, takođe, moći da se provozaju Titovim "kadilakom", ali pola sata vožnje koštaće 700 evra.
Prvi visoki gost na Vangi bio je etiopski car Haile Selasije koga je Tito primio 1954. godine, a poslednji je bio predsednik Gvineje Bisao Luis Kabral. I mnoge zvezde boravile su na Vangi, među kojima Mario del Monako, Orson Vels, Karlo Ponti, Ričard Barton, Kirk Daglas, Elizabet Tejlor, Sofija Loren, a kada je Tito pred kraj života prekinuo s Jovankom, najčešće je vreme provodio baš na Vangi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Avio-kompanija Rajaner potvrdila je da će pokrenuti sudski postupak protiv putnika koji je 2024. svojim "neoprostivim ponašanjem" poremetio let između irskog Dablina i španskog ostrva Lanzarote.
Posećenost pariskog muzeja Luvr ostala je praktično nepromenjena 2024. godine, sa 8,7 miliona posetilaca, uprkos smanjenju tokom leta kada su u glavnom gradu Francuske bile Olimpijske igre.
Putovanja u EU i Šengensku zonu biće značajno izmenjena ove godine kada se očekuje da će stupiti na snagu dva nova sistema za ulazak putnika, koji će se odnositi i na Srbiju.
Online platforma za iznajmljivanje Airbnb koristi veštačku inteligenciju da bi prepoznala i sprečila goste visokog rizika da rezervišu smeštaj tokom novogodišnjih praznika.
Prema današnjoj proceni Kineske nacionalne uprave za migracije, broj ulaznih putnika u Kinu i izlaznih putnika iz Kine će dostići 2,05 miliona dnevno u proseku tokom novogodišnjih praznika.
Božićni sajmovi ili adventi pružaju priliku za savršen porodični božićni odmor jer nude bezbroj aktivnosti i uživanja od očaravajućih klizališta, preko hrane i pića do živopisnih božićnih parada.
Fontana di Trevi u Rimu ponovo je otvorena nakon završetka vanrednih radova na održavanju uoči jubilarne katoličke "Svete godine", koja se obeležava svakih 25 godina.
Savet EU usvojio je propise kojima je predviđeno da avio-kompanije moraju nadležnim organima da dostave podatke o putnicima, kao što su putne isprave, podaci o letu i prtljagu.
Oko 300 ostrva i ostrvca raštrkanih u južnom delu Indijskog okeana, jugoistočno od Rta dobre nade, poznato je kao jedno od najudaljenijih ostrva na svetu.
Avion kompanije Er Nju Zeland na letu za Tahiti morao je da se vrati u Okland na Novom Zelandu nakon što je pogođen munjom, samo 20 minuta nakon poletanja.
Aerodrom "Shiphol" u Amsterdamu smanjiće od iduće godine ukupan broj letova na 478.000 godišnje sa sadašnjih 500.000, odnosno za četiri odsto radi smanjenja zagađenja bukom.
Evropska komisija predložila je postepeno uvođenje novog evropskog digitalnog graničnog sistema, takozvanog Sistema ulaska/izlaska (EES), dajući članicama rok od šest meseci za njegovu primenu.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar