Petrović je stalno zaposlen u Direkciji kao geometar i čuvar Cerjanske pećine, a kao vodič radi, kako je izjavio agenciji Beta, "iz čistog entuzijazma". "Drugi su očekivali neku zaradu od poslova vodiča, pa su odustali kada su videli da toga nema. Meni je posao vodiča predstavlja uživanje", rekao je Petrović.
Cerjanska pećina, udaljena je od grada svega 15 kilometara, ali mali broj Nišlija zna ponešto o njoj, a još manji broj imao je priliku da je poseti.
Petrović je kazao da je "Cerjanka" posebna po mnogo čemu, a između ostalog i po tome što nije dostupna baš svima i još nije potpuno istražena. "Ima jako teških elemenata, puno uspona koji moraju da se savladaju, ima dosta vode kroz koju mora da se prođe, a koja je posetiocima nekada do kolena, a nekada do struka. Na samom ulazu je prolaz dužine oko 150 metara kroz koji mora da se prođe ili puzeći ili potpuno pognut", rekao je Petrović.
Prema njegovim rečima, poslednja istraživanja Zavoda za zaštitu prirode govore da je Cerjanska pećina duga 7.100 metara, a procenjuje se da su pećinski ukrasi u njoj stari oko dva miliona godina.
"Najlepše dvorane u Cerjanskoj pećini su dvorana sa heliktitima, 'Kružna dvorana' i dvorana 'Caričin grad'. Heliktiti su redak pećinski ukras i stubovi sa njima podećaju na kaktuse sa iglicama. Oni prkose gravitaciji i pružaju se na sve strane, a nastaju usled strujanja vazduha. Pećina ima i zaista predivne stalaktite, stalagmite, talasaste draperije, pećinske korale i kristalne cvetove", rekao je Petrović.
On je kazao da se Cerjanska pećina nalazi pod zaštitom države od 1955. godine, a njome upravlja Direkcija za izgradnju grada Niša. "Direkcija naplaćuje ulazak u pećinu 2.500 dinara i za taj novac se dobija neophodna oprema i pratnja vodiča. Ulazak u pećinu moguć je u grupama koje imaju od pet do sedam osoba. Najpovoljnije vreme za obilazak je tokom leta i jeseni, jer je tada nivo vode u pećinu najniži", kazao je Petrović.
Kako je naveo Petrović, poslednjih godina nije bilo mnogo posetilaca u Cerjanskoj pećini, ali se uprkos tome priča o njenoj lepoti širi, tako da je ovog leta do nje stigla i grupa Indijaca i dvoje Parižana.
"Ljudi sada dolaze do pećine da bi uživali u prirodi, jer smo od prostora ispred pećine napravili izletište. Parama dobijenima od Ministarstva za zaštitu životne sredine, napravili smo nadstrešnice, mostić i prilazne stepenice. Bilo bi lepo kada bi mogla da se obezbedi više para i pećina prilagodi za ulazak većeg broja turista", rekao je Petrović.
On je kazao da bi do kraja godine u neposrednoj blizini ulaza u Cerjansku pećinu trebalo da bude završen vizitorski centar sa izložbenim prostorom i garderobom za presvlačenje, što će omogućiti da se sa lepotama pećine upozna veliki broj ljudi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
srbin
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar