Kineski turisti u Srbiji troše po 150 evra dnevno

Samo u prvih devet meseci ove godine u Srbiju je došlo 77.000 kineskih turista, što je rast za nekih 103 odsto u odnosu na celu prošlu godinu, kada je u našoj zemlji bilo više od 51.000 gostiju iz Kine.
Kineski turisti u Srbiji troše po 150 evra dnevno
Foto: Pixabay
Početkom 2017. Srbija je ukinula vize građanima Kine i to je svakako najveći razlog zbog kog je te godine u našu zemlju došlo više turista iz ove zemlje, nego za šest prethodnih godina ukupno.
 
"U 2017. zabeležen je rast od 181 odsto u dolascima i 121 odsto u broju noćenja kineskih turista u odnosu na prethodnu godinu. Broj kineskih turista je prošle godine bio 15 puta veći u odnosu na 2011",  kaže za Danas Marija Labović, direktorka Turističke organizacije Srbije.
 
Srbija je, napominje ona, ukidanjem viza za kineske turiste podstakla zemlje u regionu da ukinu i olakšaju vizni režim, što je doprinelo većem broju regionalnih tura, te kineski turisti obiđu minimum dve zemlje prilikom posete. U skladu sa potrebama, TOS promoviše svoju ponudu, kako kaže, zajedno sa Crnom Gorom, ali i Mađarskom, Rumunijom i BiH.
 
"Od 2012. organizovali smo dolazak preko 150 organizatora putovanja iz Kine, kao i više od 100 novinara i blogera, među kojima i predstavnike CCTV, National Geographic Traveller-a, Bund-a, Xinhua News Agency, Travel Weekly, Global Times, Across Magazine", nabraja Labović.
 
Prema istraživanju kompanije FBIC, Kinezi koji putuju u inostranstvo zbog posla i zabave, do 2020. godine trošiće više od 422 milijarde dolara godišnje i to samo u maloprodajnim radnjama. Kineski turisti koji putuju u inostranstvo su bogati, pokazalo je istraživanje urađeno pre nekoliko godina, a najveći procenat ispitanika zarađuje mesečno između 3.200 i 4.000 dolara. Osim toga, svaki peti Kinez na jednom putovanju potroši između 407 i 815 dolara, najčešće na kozmetiku i brendiranu odeću, a njihove omiljene destinacije su Hongkong, Japan i Tajland.
 
Direktorka TOS-a kaže da su prilikom posete Srbiji kineski turisti najviše zainteresovani za Beograd, Novi Sad, Suboticu, Frušku goru, Taru, Mokru goru, Zlatibor i Uvac. Kineski turisti, kaže ona, imaju pozitivne utiske o lepotama prirode, ukusnoj hrani, interesantnom kulturno-istorijskom nasleđu kao i mogućnosti da saznaju mnogo o evropskoj kulturi putujući kroz Srbiju.
 
Iskustva radnika u turističkim agencijama u Srbiji koje sa bave dovođenjem stranih gostiju u našu zemlju pokazuju da konkretno kineski turisti troše u Srbiji 100 do 150 evra dnevno. U Srbiju dolaze zbog kulture, zanima ih da odu u Kuću cveća, a jedna od omiljenih tura im je bila ona koja ih vodi "Putevima Valtera".
 
Broj stranih turista u Srbiji je za pet godina porastao sa 921.768 koliko ih je bilo 2013. na 1,49 miliona koliko ih je posetilo Srbiju prošle godine. Najviše stranih gostiju bilo je iz BiH više od 108.000, potom slede gosti iz Turske kojih je bilo 99.500, Bugarske više od 91.000, iz Hrvatske 83.000, tek onda sledi Crna Gora sa 79.000 i Slovenija sa 78.000 turista.
 
Bugara je prošle godine bilo duplo više nego pre pet godina, Izraelaca je 2013. bilo tek malo više od 4.000, da bi u 2017. u našu zemlju došlo više od 40.000 Izraelaca. Za nijansu manje turista prošle godine nego pre tri u Srbiji je jedino bilo iz Južne Koreje, njih je 2015. bilo više od 10.000, a prošle godine svega 7.500.
 
Gledano brojem noćenja, Kinezi u proseku ostaju tek dan ili dan i po u našoj zemlji, Turci i Bugari se u Srbiji zadržavaju – i to je najčešće prosek – dan i po do dva dana. Nešto duže, u proseku tri dana, u Srbiji ostaju gosti iz Izraela i Španije. U turističkim agencijama, međutim, godinama skreću pažnju da broj stranih gostiju raste, ali da je mnogo više onih koji dolaze preko stranih turoperatora i da je veoma mali broj onih koje dovode naše domaće turističke agencije. To potvrđuju i podaci RZS, gde se vidi da je prošle godine u aranžmanu domaćih turističkih agencija svega 36.800 stranih turista došlo u Srbiju. Svega 448 Kineza od 51.000 koliko ih je u 2017. posetilo Srbiju došlo je preko jedne od nekoliko domaćih agencija koje se bave receptivnim turizmom. Gledano pojedinačno po zemljama najviše stranih gostiju domaće turističke agencije su dovele iz Bugarske, nešto više od 4.000 ljudi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • FRUSKOGORKA

    02.12.2018 16:12
    TURISTI IZ KINE
    Zivim u selu na obroncima FRUSKE GORE. 7. maja ove godine vidim neke cudne ljude na kapiji, slikaju moju kucu i dvoriste. Pozovem ih da udju, jer sam shvatila da su Kinezi i u mojoj dnevnoj sobi uskoro je bilo osmoro gostiju. Tri gospodina i pet gospodja. Oni ne znaju nijedan strani jezik, a ja ne znam kineski. Ipak smo se sporazumeli mimikom, pokretima, osmesima....Kuvala sam im kafu, pili su moj liker od oraha, jeli su moje slavske kolace, jer je bio je drugi dan Djurdjevdana. I SLIKALI SU MOJU DNEVNU SOBU, SVAKI DELIC SU UHVATILI. UKLJUCILA SAM KOMPJUTER, NASLA MAPU KINE I PITALA ODAKLE SU. Ispalo je da su svi iz jednog grada sa krajnjeg istoka Kine, sa obale mora, preko puta Japana. Zamislite koji su put oni presli da bi zavrsili u mojoj dnevnoj sobi. Siti smo se ispricali, sedeli su preko sat vremena i na rastanku su mi poklonili veliki kineski sesir i gomilu poljubaca. Posle par nedelja stigao mi je mejl iz Kine sa slikama nasmejanih gostiju u mojoj dnevnoj sobi. Videlo se da su bogati, da su pametni, da su fini i verujem da je moje gostoprimstvo bio veliki diplomatski korak.
  • opalim te g...

    02.12.2018 15:29
    Pa vise od srbina u Grckoj. Prvo sebe pogledajte. Mada ako odete u Crnu Goru, izvuci ce vam i vise al protiv svoje volje.
  • Mm

    02.12.2018 12:44
    Kineska verzija
    Ono kad naručiš bugarske turiste preko Aliexpresa...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja