Jedna mala država, tačnije 13. najmanja država na svetu Palau, odlučila je da stane na kraj ovom problemu.
Budući da imaju tek 20 hiljada stanovnika, a godišnje ih poseti više od 160 hiljada turista, ta brojka je već počela da utiče na okolinu, pa je lokalna vlast odlučila da uvede u svoju zakonsku regulativu zakletvu.
Naime, svaki putnik koji dođe u Palau na svom pasošu dobiće zakletvu koju će morati da potpiše pre nego što mu se odobri ulazak u zemlju.
"Deco Palaua, obećavam da ću poštovati ovu zakletvu kao vaš gost, da ću čuvati i štiti vaš predivni i jedinstveni ostrvski dom. Zaklinjem se da ću ga tretirati nežno i istraživati sa svešću. Neću uzeti ništa što nije moje. Neću škoditi onome što ne škodi meni. Jedini otisci koje ću ostaviti jesu oni koji će se isprati", navodi se u zakletvi.
Palau je tako postala prva zemlja u svetu koja je uvela ovakav tip zakletve u svoj zakon. Zakletva se temelji na dugogodišnjem nastojanju da se zaustavi preterano uništavanje i iskorišćavanje prirodnih resursa.
Takođe, deca u školama će početi da uče o ekologiji i očuvanju okoline, a i odraslima će biti omogućeni posebni programi za učenje odgovornog ponašanja, piše
B92.
A da se vlasti nimalo ne šale sa ovom zakletvom dokazuje i kazna koju će turisti platiti ukoliko je prekrše – milion dolara.
Palau je arhipelag od oko 200 stotine prirodnih vulkanskih ostrva smeštenih u Tihom Okeanu između Japana i Australije. Ostrva su bogata čistim plažama i šumama, a imaju utočište za morske pse veličine Kalifornije. Takođe, vlasti su zabranile bušenje morskog dna zbog nafte, kao i komercijalni ribolov.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Jazz
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar