Uprkos investicijama u obnovu žičara i smeštajnog kapaciteta u najvećem zimskom turističkom centru u Srbiji, tekuća sezona nastavlja negativan trend započet još pre dve godine.
Uprkos investicijama u obnovu žičara i smeštajnog kapaciteta u najvećem zimskom turističkom centru u Srbiji, tekuća sezona nastavlja negativan trend započet još pre dve godine. Najlakše je za lošu posetu okriviti viznu liberalizaciju i aktuelnu krizu, ali uporedni podaci pokazuju da je značajniji problem što Kopaonik nudi manje za više novca nego konkurencija u okruženju, pa čak i u zapadnoj Evropi.
Predstavnici domaćih turističkih agencija veruju da su vizna liberalizacija i još uvek aktuelna finansijska kriza glavni uzroci smanjenog interesovanja za turističke aranžmane za Kopaonik. Iako statistički podaci za ovu zimu neće biti dostupni još nekoliko meseci, uočljivo je nastavljanje negativnog trenda započetog 2009. godine. Turisti iz Srbije sve više se odlučuju za odlazak u Italiju, Francusku, Austriju ili Bugarsku, gde im se nudi raznovrsna usluga po konkurentnim cenama, piše magazin Preko ramena.
Špic turističkog prometa na planinskim destinacijama u Srbiji dogodio se 2007. i 2008. godine, kada je na našim planinama beleženo preko 1,9 miliona noćenja. Međutim, podaci iz istraživanja Saše Đogovića iz Instituta za istraživanje tržišta pokazuju da je u 2009. godini taj broj smanjen gotovo za trećinu, na oko 1,2 miliona noćenja. Kopaonik je u 2009. godini zabeležio pad od 23,6% u broju noćenja, a u 2010. godini čak 28%. “I dalje dominiraju domaći turisti, ali imajući u vidu viznu liberalizaciju i opšti pad standarda i oni polako odlaze. Saobraćajna infrastruktura i turistička suprastruktura su delimično poboljšani, ali su još uvek ispod nivoa nekih jeftinijih skijališta u neposrednom okruženju, pre svega Bugarskoj. Vlasnici smeštaja na Kopaoniku vode nefleksibilnu cenovnu politiku, ekonomski su autistični, jer ne uzimaju u obzir celokupnu finansijsku situaciju“, napominje Đogović.
On je sproveo komparativnu analizu cena smeštaja na Kopaoniku, Zlatiboru, Jahorini i Banskom po kojoj je Kopaonik lider – ali u negativnom smislu. Smeštaj u hotelu od četiri zvezdice se u Banskom u Bugarskoj mogao naći i po ceni od 19 evra po noćenju, dok je, istovremeno, na Kopaoniku trebalo izdvojiti najmanje 55 evra za jednu noć u smeštaju iste kategorije. Istraživanje pokazuje i da od četiri pomenuta zimska centra Bansko ima najbolje izgrađenu suprastrukturu (staze, žičare), ali i da je cenovno najkonkurentniji.
Tek mali broj vlasnika smeštaja na Kopaoniku ne povodi se za poslovnom politikom vodećih hotelijera, koji uprkos sve slabijoj poseti ne snižavaju cene. Ukupnom lošem utisku doprinosi i podatak da je Zlatibor, druga planinska turistička destinacija u zemlji, u prošloj godini zabeležio rast od četiri odsto.
Ima jos jedna stvar koju ne smemo smesti sa uma. Prva i druga nedelja januara su top sezona kod nas a mrtva sezona u Austriji i Italiji da ne kazem Francuskoj ( ali je on jako daleko) Austrija, ukoliko ne idete u ski centre koji ne silaze sa TV-a platite sledece: 08-15.01 hotel sa *** 7 polupansiona za dve odrasle osobe i dete 660 euro UKUPNO. Zicara za odrasle 154 euro i za dete 80 euro. Mesto se zove Rauris i nalazi se 15 km od Zellam zee i Kapruna. Put sa diesel autom kosta tamo i nazad 120euro. A sad vi izracunajte koliko je to ovde
Jedina "komparativna" prednost Kopaonika u odnosu na sve druge centre je to sto nema sanse da te uhapse i isporuce za stvari koje si radio il u ratu il u tudjoj zemlji. Klijentela je sad uglavnom il u majcici Rusiji il u zatvoru a normalni sa takima nece nista da imaju.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Menadžer malog hotela u italijanskoj regionu Veneto odbio je rezervaciju izraelskog para na platformi Booking.com, optužujući Izraelce da su odgovorni za genocid nad Palestincima u Pojasu Gaze.
Arheološki park Koloseum i Airbnb ponudiće 16 turista mogućnost da učestvuju u gladijatorskoj predstavi narednog maja u okviru projekta "Koloseum priča svoju priču".
U avionu nemačke kompanije Lufthanza na liniji Buenos Ajres - Frankfurt koji je uleteo u polje veoma snažnih vazdušnih turbulencija, povređeno je 11 osoba.
Uoči pete i poslednje sezone serije "Stranger Things", obožavaoci serije imaju priliku da dožive pravo nostalgično iskustvo odsedajući u kući porodice "Bajers".
Vlasti Rima privremeno su zabranile tradiciju bacanja novčića desnom rukom preko levog ramena u slavnu Fontanu di Trevi sve dok traje rekonstrukcija te gradske znamenitosti iz 18. veka.
Vlasti španskog grada Malage zabraniće nova kratkoročna turistička iznajmljivanja u 43 gradska naselja, kako bi odgovorile na revolt stanovnika što im turizam podiže cene nekretnina.
Venecijanske vlasti će sledeće godine od sredine aprila, kada počinje turistička sezona, jednodnevnim posetiocima grada na vodi naplaćivati ulaznice od 10 evra po osobi.
Francuska ministarka kulture Rašida Dati predložila je da ulaz u katedralu Notr Dam u Parizu počne da se naplaćuje i da se turistima koji nisu iz Evropske unije skuplje naplaćuje ulazak u muzej Luvr.
Putnici koji se plaše letenja plaćaju 2.200 evra za specijalizovanu obuku i probni let od 40-ak minuta engleske avio-kompanije "British Airways" i kažu da su zadovoljni.
U pokušaju da suzbiju buku koju prave pijani turisti, gradske vlasti u Pragu danas su zabranile noćno obilaženje barova, koje su organizovale turističke kompanije.
Komentari 4
BOba
Srafciger
Postoji cak i Semenik u BANATU, u Rumuniji. Do tamo se stize za manje od 4 sata iz Novog Sada. Mozete zamisliti kakve su cene tamo.
staracstol
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar