Turističke agencije će morati da vrate pun iznos od aranžmana u slučaju bolesti putnika

Turističke agencije u Srbiji uskoro će, kada bude usvojena nova direktiva EU o paket aranžmanu, morati u opravdanim slučajevima kao što su smrt u porodici i bolest, da vrate sav novac putnicima koji su onemogućeni da koriste već uplaćeno putovanje, rečeno je Tanjugu u Nacionalnoj asocijaciji turističkih agencija Srbije (Juta).
Turističke agencije će morati da vrate pun iznos od aranžmana u slučaju bolesti putnika
Foto: Pixabay
Direktor Jute Aleksandar Seničić kaže da se očekuje da ta direktiva EU bude usvojena 2021. ili 2022. godine. 
 
"Nova direktiva EU o kojoj se trenutno raspravlja predviđa da u ekstremenim situcijama, kao što su smrtni slučajevi i bolesti, zbog čega ne može da se otputuje, agencija bude obavezna da vrati 100 odsto sredstava putniku. Tako će agencije da ne bi rizikovale, u okviru cene aranžnama imati uključeno tzv. osiguranje od otkaza putovanja", naveo je Seničić. 
 
Dok se ne donese nova evropska regulativa spas za putnike u tim situacijama je da uplate osiguranje od otkaza aranžmana, koje sada košta otprilike između 1,5 i tri odsto od cene aranžmana. Kada bude usvojena nova regulativa EU, osiguravači će vrlo ozbiljno pristupiti celoj priči i imati lekarske ordinacije za izdavanje uverenja. 
 
"Kao na Zapadu biće propisani određeni lekari i klinike koji će biti licencirani i u ime osiguravača davati potvrde o bolesti. Verujem da ćemo vrlo brzo doći do rešenja koje će biti pre svega na zadovoljstvo putnika", naglasio je on. 
 
Objasnio je da bi u tom slučaju putnik bio u obavezi da se javi agenciji da otkaže aranžman i onda u dogovoru sa agencijom i osiguravačem da dobije povrat novca, delimično od agencije, a delimično do 100 odsto od osiguravača.
 
"Delimično, zato što Opšti uslovi poslovanja predviđaju nekakve penale za putnike u slučaju otkaza. Recimo, putnik je otkazao aranžman sedam dana pre putovanja, a po opštim uslovima agencija ima pravo da uzme 80 odsto cene aranžmana, a da 20 odsto vrati. Ako imate polisu, agencija će vratiti 20 odsto tih, a ostatak će isplatiti osiguravači", naveo je on. 
 
Seničić ističe da je osiguranje od otkaza najbolji način za sve rizične grupe, ljude koji imaju stare roditelje, malu decu, neka hronična oboljenja, mogu da se zaštite da ne bi plaćali nepotrebno penale.
 
Inače, Zakon o turizmu u Srbiji i sada previđa da agencije u slučaju otkaza putovanja od strane putnika u opravdanim slučajevima koji nisu mogli da se predvide u trenutku potpisivanja ugovora, treba da vrate novac uz pravo na nadoknadu samo stvarnih troškova, ali u praksi to nije uvek slučaj. 
 
Svaka agencija na osnovu zakona propisuje Opšte uslove putovanja koji, na primer, predviđaju da agencija ima pravo kod otkaza puta u roku od 10 ili manje dana od putovanja da zadrži 80 odsto ili čak i 100 odsto novca. 
 
"Opšti uslovi putovanja (član 71) narocito sadrže: pravo organizatora putovanja na naknadu stvarnih troškova ako je putnik odustao od ugovora zbog okolnosti koje nije mogao izbeći ili otkloniti i koje bi da su postojale u vreme zaključenja ugovora predstavljale opravdan razlog da ne zaključi ugovor. Pravo organizatora putovanja na naknadu administrativnih troškova kada je putnik obezbedio odgovarajuću zamenu ili je zamenu našao sam organizator", piše u zakonu. 
 
Ipak, u praksi kada je neko onemogućen da ode na put, na primer, zbog bolesti deteta kao što su boginje i slično, može se desiti da vlasnici turističkih agencija ne žele da vrate novac i kažu putniku da je trebalo da uzme osiguranje od otkaza putovanja, iako prilikom potpisivanja ugovora nisu ponudili tu mogućnost. Kada zamolite vlasnika da proda vaš aranžman, kao što i predviđa zakon, on kaže - pokušaćemo. 
 
Nakon nekoliko dana ako kao potencijalni kupac pozovete agenciju i tražite taj smeštaj , oni vam kažu da je sve prodato, a kasnije tvrde da nisu uspeli da prodaju aranžman i da je u pitanju nesporazum. U svakom slučaju reč je o prevari putnika, jer agenciji nije u interesu da zvanično proda aranžman i vrati novac već da ga preproda i ponovo na njemu zarade. Takve situcije se uglavnom dešavaju u agencijama koje nisu članice Jute i zato se građanima preporučuje da prilikom odabira agencije provere da li je agencija članica tog udruženja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Predstavnik

    27.07.2019 09:36
    @Stipsa
    Poštovani g-dine Stipso,

    Da, baš tako! Upravo tako, kako sam i rekao!
    Agresivni ludaci, koji tuku svoju ženu na odmoru, koji se potuku zbog sedišta u autobusu, koji kradu po prodavnicama, ili koji se konstantno svađaju sa svima oko sebe, zaista ne treba ni da idu na letovanje u grupi.

    Srdačno iz Turske!
  • Ciril Stipsa

    26.07.2019 17:02
    Представник
    Шта, психички болесници, како ви кажете "лудаци" не треба да иду на летовање? Ви сте представник неког Наци травела?
  • Princeza

    26.07.2019 08:52
    I alko test, narko test, provera ravnih tabana, da li postoji sumnja da je imao ravne tabane u prošlosti i da postoji mogućnost pojave istih. Katastrofalno epsjih razmera koga sve puštaju da idu na letovanje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja