Najduži komercijalni putnički let na svetu trenutno je onaj Singapur erlajnsa kojim se od aerodroma Njuark u Njujorku do Singapura stiže za oko 18 sati i 45 minuta.
Ipak, pre nego što ukrcaju prve putnike na 19 sati dug let, u Kvantasu su odlučili da ispitaju kako će tako dugo putovanje uticati na zdravlje i dobrobit njihovih putnika.
Tako su osmislili test i organizovaće tri probna leta aviona Boing 787-9 Drimlajner, koji će od Njujorka i Londona do Sidneja prevoziti svoje zaposlene. Pritom će im naučnici sa Univerziteta Monaš u Melbournu meriti moždane talase, beležiti podatke o njihovoj budnosti, a meriće im i nivo melatonina, hormona odgovornog za regulisanje ciklusa spavanja, pre, tokom i nakon leta.
Na tri ovakva eksperimentalna leta, planirana za oktobar, novembar i decembar, biće smešteno po 40 putnika koji će poslužiti kao ispitanici u ovoj studiji.
Ako se pokaže da ovakav način putovanja nema značajan uticaj na zdravlje, Kvantas planira da u redovno poslovanje do 2022. ili 2023. godine uvede nekoliko linija s neprekidnim letovima dužim od 19 sati. To će pre svega biti linije koje će povezivati Njujork i London sa Sidnejem, Melburnom i Brizbejnom.
Direktni letovi na ovako dugim relacijama biće skuplji od onih sa presedanjem u Dubaiju ili Singapuru, tako da će primarno biti namenjeni poslovnim ljudima koji su spremni da plate više kako ne bi izgubili dodatno vreme čekajući na sledeći let.
Naučnu studiju o uticaju 19-satnog putovanja na ljude sufinansira i australijska vlada.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar