Sindrom ekonomske klase

Dugi međukontinentalni letovi su uglavnom veoma naporni, a mogu biti i opasni po zdravlje.
"Sindrom ekonomske klase" fenomen je koji podrazumeva probleme koji nastaju usled dugih letova, a najčešći je tromb.

Medicinski fakultet u Milanu je objavio izveštaj u kojem piše da svako putovanje avionom predstavlja faktor rizika da se dobije tromboembolija, a tom riziku su najviše izloženi putnici kod kojih postoji genetska predodređenost ili su preživeli skoru kardiovaskularnu operaciju. Takođe, rizičnu grupu čine i žene koje koriste pilule za kontracepciju.

Venska tromboembolija podrazumeva stvaranje ugrušaka u venama, najčešće u nogama, koji se potpom podižu do pluća i onemogućavaju disanje. Zato nije retkost da stjuardese u pojedinim avio-kompanijama ljubazno savetuju putnike da povremeno ustanu i protegnu noge.

Naučnici su podeljeni u vezi sa mišljenjem da li samo ekonomska klasa sa neudobnim sedištima i skučenim prostorom može izazvati tromb ili do ovog problema može doći nakon dugog sedenja u bilo kojoj klasi.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja

Avion devet sati leteo nikuda

Avion Britiš ervejza se okrenuo na pola puta preko Atlantskog okeana, zbog čega su putnici leteli devet sati nikuda.