FOTO: Nove turističke destinacije
Malo ko je u vreme izgradnje Ajfelovog tornja krajem 19. veka verovao da će na ulazak u tu građevinu turisti čekati satima. S obzirom na broj novih graditeljskih čuda, u njihov bi obilazak trebalo krenuti što pre, dok ih ne preplave turisti sa svih strana sveta.
"Capitol Gate", Abu Dabi
Dubai obično zadivljuje ambicioznim graditeljskim projektima, ali sada Abu Dabi bukvalno prkosi gravitaciji 160 metara visokim staklenim tornjem s najvećim nagibom na svetu. Neboder sa 35 spratova pod uglom je od čak 18 stepeni, što je nekoliko puta više od nagiba poznatog Krivog tornja u Pizi. Zanima li vas kakav je iznutra, rezervišite noćenje u hotelu Hajat, čije je otvaranje planirano u drugoj polovini godine.
Metropol Parasol, Sevilja
Želite li znati kako se Alisa osećala u zemlji čuda, posetite najveću drvenu građevinu sveta smeštenu na trgu Plaza de la Encarnacíon u Sevilji. Kompleks masivnih drvenih kišobrana lokalci nazivaju Setas de la Encarnación ili "gljiva inkarnacije", a izgrađen je da bi se unutra smestio arheološki muzej, tržnica, mnoštvo barova i restorana. Urbani projekat nazvan Metropol Parasol izgrađen je nad trgom koji ujedno štiti od sunca.
Orbit tower, London
Zamislite Ajfelov toranj na rolerkosteru kroz koji je prošao uragan. To je najbliži opis novog londonskog čuda, crvenog tornja koji su umetnici Aniš Kapor i Sesil Balmond dizajnirali za Olimpijadu 2012. Očekuje se da će nakon otvaranja u decembru ove godine biti najposećenija londonska atrakcija.
Podvodni muzej u Kankunu
Najveći podvodni muzej na svetu otvoren je u moru nedaleko od meksičkog Kankuna. Muzej moderne podvodne umetnosti ne želi samo da privuče posetioce, nego i da zaštiti svoj koralni greben ugrožen zbog prevelike turističke eksploatacije. Muzej je deo Nacionalnog parka Zapadna obala koji svake godine poseti i do 700 hiljada ljudi. Zahvaljujući uglavnom ljudskim figurama u podvodnom muzeju, koralni greben moći će malo da odahne.
Park Bruklin bridž, Njujork
Novi džinovski park na obali Ist Rivera ispod poznatog mosta za Bruklin, prema mišljenju američkih novinara, je najveći arhitektonski doprinos gradonačelnika Blumberga gradu koji nikad ne spava. Ideja je da se cela decenijama zapuštena obala pretvori u niz zelenih površina. Dva početna platoa uređena su prošle godine, a ostatak je u izgradnji. Iz parka se pruža nezaboravan pogled na gradske znamenitosti poput mostova, Menhetna, itd.
Muzej u Nanjing Sifangu, Nanjing, Kina
Nije mnogo ljudi čulo za Nanjing koji je sa 7,7 miliona stanovnika mali grad u kineskim okvirima. Međutim, to se promenilo kada je izgrađen hipermoderni muzej savremene umetnosti savršeno uklopljen u brdovit prirodni ambijent. Vijugava betonska konstrukcija na zelenim brežuljcima nekoga će možda podsetiti na vozilo iz "Ratova zvezda". Međutim, osim za umetnička rešenja, arhitekta Stiven Hol čestitke je zaslužio i za ekologiju, jer je građevina u potpunosti ekološki prihvatljiva.
Harpa, Rekjavik
Vremena su bila teška za Island kada se ekonomski krah poklopio s erupcijom vulkana Eyjafjallajökull. Ipak, iz vulkanskog pepela i ekonomskih ruševina izdigla se veličanstvena koncertna dvorana Harpa sa 1.800 mesta. Postmodernističku građevinu, čiji stakleni zidovi u metalnim okvirima podsećaju na kaleidoskop, dizajnirao je umetnik Olafur Eliason uz pomoć arhitekata iz kompanije "Henning Larsen Architects".
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar