Šta vas očekuje na moru u Hrvatskoj?

Brojni strani i srpski turisti i ove godine uputiće se u Hrvatsku, gde će ih, pored čistog mora i poznatih gradova i mesta, dočekati manje-više iste cene kao i lane.

Brojni strani i srpski turisti i ove godine uputiće se u Hrvatsku, gde će ih, pored čistog mora i poznatih gradova i mesta, dočekati manje-više iste cene kao i lane.

One koji će do odredišta sopstvenim prevozom, u Hrvatskoj čekaju dobro održavani autoputevi, ali i za "srpski džep" prilično visoke putarine. Od srpsko-hrvatske granice do Zagreba za automobile i manje kombije putarina košta oko 14 evra, dok je cena za vozila s prikolicom i veće kombije 22 evra. Do Rijeke, Zadra, Splita ili gradova u Istri, ukupna cena putarina biće 30 evra.

Kafa na hrvatskom primorju košta jedan i po evro, sokovi do dva evra, a te cene su ponegde, kao na dubrovačkom Stradunu, i nekoliko puta veće. Kad je reč o kartama za trajekte i brodove, hrvatski mediji su izračunali da za četvoročlanu porodicu i automobil za trajekt za Lastovo treba platiti 230 evra - što je više od cene sedmodnevnog predsezonskog aranžmana u Grčkoj ili Tunisu.

U Hrvatskoj se može plaćati isključivo kunama, ali će od ove godine ugostiteljima i trgovcima biti dozvoljeno da u vreme kada menjačnice ne rade primaju stranu valutu. Hrvatska policija striktno primenjuje saobraćajne zakone i naplaćuje kazne, pa se za prekoračenje brzine u zonama oko naseljenih mesta plaća od 40 do 135 evra. Kazne od oko 70 evra "smeše se" onima koji nemaju vezan pojas, a istu kaznu platiće i oni koji nemaju sedište za decu ili koriste mobilni telefon u vožnji. Za prolazak kroz crveno svetlo predviđena je kazna od najmanje 135 evra.

Hrvatska policija na granicama sankcioniše one kod kojih nađe bensedine ili druge lekove za smirenje, u slučaju da ne poseduju dokument koji potvrđuje da je reč o prepisanoj terapiji. Iako zvuči banalno, takvi slučajevi su česti i lokalni mediji o njima izveštavaju.

Hrvatska i Srbija su potpisale Međunarodni sporazum o zdravstvenom osiguranju tako da turisti iz Srbije imaju pravo na besplatnu hitnu medicinsku pomoć s potvrdom koju izdaje Republički zavod za zdravstveno osiguranje.

Bezbednosna situacija u Hrvatskoj je dobra, mada se tu i tamo pojave vesti o išaranim ili oštećenim automobilima srpskih registracija ili o vređanju turista. To su ipak pojedinačni slučajevi, praktično zanemarljivi u odnosu na ukupan broj turista iz Srbije.

  • 06.07.2011 06:12
    ns
    Od gosta zavisi kakav je odnos domacin imati prema gostu.
    Zasigurno mogu reci da ako se NIKO NE PROVOCIRA,gost domacin, nema problema, niko i ne gleda koje su reg.tablice, mozda one iz BG ne vole, a ko ih samo voli da mi je znati
    Sa vojvodjanskim tablicama nikada nema problema, niti sa vojvodjanskim govorom
  • G

    27.06.2011 19:12
    @Uroš - ne, napadi uz uzvike "je*em ti majku srpsku", crtanje slova "U" po automobilima, to sve nije ni slučajno zbog nacionalne pripadnosti, već zbog nivoa lignita u rudnicima Srbije. Da ne pominjem situacije zbog ekavice i korišćenja "srpskih" reči koje imaju drugačiji prevod u hrvatskom jeziku - licno prisustvovao kada je lik usluzio lika koji je trazio "bread" (hleb na engleskom), a sledećeg odbio jer je tražio "hleb" uz opasku da se "kod njih kaže kruh" - to je takođe zbog lignita, nikako nacionalne pripadnosti. Koji si ti debil.
  • Uroš

    27.06.2011 17:18
    @G
    Zamisli ironiju, pre četiri noći su mog drugara napali huligani na grbavici. Inače je momak iz Crne Gore.
    E sad pošto su njega napali u Novom Sadu, to je bilo zato što im je verovatno bilo dosadno, naišao je u pogrešno vreme na pogrešne mangupe.. koji verovatno nemaju više od 17 godina.
    Da se to isto desilo u Zadru, svi mediji bi objavili kako je srpski turista napadnut u Zadru znog nacionalne pripadnosti.

    Nauči da čitaš za početak, ja nisam rekao da niko nije napadnut, dešava se svuda da se ljudi sukobe zbog razno raznih okolnosti. Već da, ako se dogodi, ne znači odmah da je zbog nacionalne netrpeljivosti.

    Uz to, zaista sumnjam da ti tako pametan/a možeš da razumeš moje "lupetanje".

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja

Avion devet sati leteo nikuda

Avion Britiš ervejza se okrenuo na pola puta preko Atlantskog okeana, zbog čega su putnici leteli devet sati nikuda.