Ulazak u Veneciju koštaće između tri i deset evra

Posetioci Venecije, turističkog dragulja Italije, moraće da plate između tri i deset evra za ulazak u grad, počev od 16. januara 2023. godine, objavile su lokalne vlasti.
Ulazak u Veneciju koštaće između tri i deset evra
Foto: Pixabay

Venecija bi tako trebalo da postane prvi grad na svetu koji zahteva kupovinu karte za ulazak.

Nova mera predstavlja "veliku revoluciju" i rešenje za problem prekomernog turizma sa kojim se grad bori decenijama, rečeno je na konferenciji za novinare.
 
Cena karte kretaće se u rasponu od tri do deset evra, neće biti fiksna i zavisiće od broja posetilaca. Veća tražnja povećavaće cenu.
Cilj gradskih vlasti nije "zatvaranje grada" već da se, kako je pojašnjeno, turisti navedu da rezervišu boravak kako bi se smanjili špicevi.
 
Najesen će biti predstavljen kompleksni sistem rezervacije karata i njegova onlajn platforma.
 
Kako je rekla odbornica za budžet Mišel Zuin, predviđeni su izuzeci od obaveze kupovine ulaznice.
 
To su stanovnici Vencije, deca mlađa od šest godina, invalidi, vlasnici kuća, oni koji dolaze u grad iz zdravstvenih razloga ili u posetu rodbini, kao i posetioci sportskih manifestacija ili događaja iz oblasti kulture. Hotelski gosti takođe su izuzeti jer plaćaju boravišnu taksu.
 
"Ovo nije sistem za pravljenje gotovine, već za upravljanje turističkim tokovima", naglasila je Zuin i pojasnila da će prihod od ulaznica ići na snižavanje taksi koje plaćaju žitelji grada, koje su veoma visoke zbog enormnog broja turista koji traže smeštaj.
 
Ulaznica će se naplaćivati za istorijski centar Venecije i 14 ostrva, a kazne za kršenje ove obaveze kretaće se u iznosu od 50 do 300 evra.
 
Lokalni funkcioner Simone Venturini predviđa da Venecija neće biti jedina koja uvodi ovakav režim za goste.
 
"Mislim da nas posmatraju mnogi drugi evropski gradovi koji žive sa značajnim brojem turista, kako bi razumeli na koji način i oni mogu da uvedu sličnu šemu", rekao je Venturini.
 
Venecija je možda prvi grad koji uvodi taksu, ali je jedno selo u Italiji već uvelo naknadu za izletnike. Ćivita di Banjoređo je 2013. uvela "simboličnu" naknadu od jednog i po evra, kao marketinški potez usmeren na privlačenje turista u mesto na litici, poznato kao "umirući grad".
 
Ulaznica je zaintrigirala turiste do te mere da je broj posetilaca narastao sa 40.000 u 2009. godni na milion u 2018.
  • ivana

    02.07.2022 17:46
    Nesmete da jedete svoj kuci napravljen sendvic jer hoce da vam sisaju 40 eura za list salame 3 dela krastavca i panin. Nemojte podrzavati lopovluk. Neidem vise u Veneciju od guzve nemozes ni u WC.
  • Dule

    02.07.2022 17:16
    Ovo je pocetak pa ce za njima Pariz,Rim,London itd itd...I na kraju ce samo za bogate postojati svet siromasni nece moci ni da prosetaju nigde..Ako imas para mocices u grad na plazu u planinu ako nemas sedi ispod mosta nekog ako i to ne uvedu da se placa..Zamisli zabraniti ulazak i neki grad i ograniciti ljudima kretanje..I sada neko ima familiju u Veneciji hoce da ode da ih poseti mora da plati kartu..Ovo je korak ka privatizaciji svih dobara..
  • Dtagan

    02.07.2022 15:42
    Ah
    Juče edao u Veneciji na jednoj tv.Građani Ve ecije ne žele ovoliko turista.Gondolijeri kažu da imaju malo posla jer su kanali zakrčeni gliserima,drskim vozačima glisera.Hteli bi da turisti i nešto kupe a ne da gledaju i slikaju.Ogromne kruzere puštaju u sred grada štk je grozno.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja

Avion devet sati leteo nikuda

Avion Britiš ervejza se okrenuo na pola puta preko Atlantskog okeana, zbog čega su putnici leteli devet sati nikuda.