Prema ovom uputstvu žiteljima trećih zemalja, u koje spada i Srbija, nije dopušten unos nikakvog mesa, mleka ili mlečnih i mesnih proizvoda.
Ova uputstva odnose se i na BiH, Crnu Goru i takozvano Kosovo.
Putnicima je prema toj uredbi omogućen unos ličnog prtljaga, koji podrazumeva lične stvari opravdano neophodne za putovanje i boravak izvan mesta stalnog boravišta kao što su obuća, odeća, higijenske potrepštine, mobilni elektronski uređaji.
Navodi se i da se za robu koju uvoze putnici s boravištem izvan carinskog područja Evropske unije, odobrava privremeni uvoz uz potpuno oslobađenje od carine i drugih nameta.
Dodaje se i da se količinsko oslobađanje od carina, PDV-a i akciza odnosi na proizvode poput duvanskih prerađevina i recimo važi za količinu do 200 cigareta ili 250 grama duvana za pušenje za putnike u vazdušnom saobraćaju, dok su u drumskom i železničkom prevozu te dozvoljene količine pet puta manje.
Kada je reč o alkoholnim pićima, na takav način moguće je, primera radi, uneti maksimalno četiri flaše vina ili 16 piva.
Naglašava se da te olakšice ne važe za putnike mlađe od 17 godina.
Pomenutom uredbom, kako se kaže, postoje i količinska ograničenja i zabrane uvoza hrane životinjskog porekla koju putnici u ličnom prtljagu mogu unositi bez pregleda graničnog veterinarskog inspektora.
Navodi se i, pored ostalog, kako iz trećih zemalja nije dopušten unos nikakvog mesa, mleka ili mlečnih i mesnih proizvoda.
Dodaje se da je unošenje gotovih lekova za lične potrebe putnika moguće u količinama potrebnim najviše za lečenje do mesec dana uz uslov da su odobreni od nadležnih tela zemlje proizvođača.
Sadržaj ličnog prtljaga putnika podrazumeva i ostalu robu, koja ne ulazi u navedenu kategoriju ličnih stvari opravdano potrebnih za putovanje kao što su, recimo, prehrambeni, higijenski i slični proizvodi za ličnu upotrebu, predmeti opšte upotrebe, potrošačka elektronika, suveniri, predmeti iz domaćinstva, luksuzni predmeti, odeća, obuća...
Ističe se da se oslobađanje od plaćanja carine, PDV-a i akciza odnosi na uvoz robe čija ukupna vrednost ne premašuje 3.200 kuna (425 evra) za putnike u pomorskom i vazdušnom saobraćajuu, 2.200 kuna (292 evra) iznosi po putniku za ostale vrste prevoza, kao i 1.100 kuna (146 evra) za putnike mlađe od 15 godina, nezavisno od prevoznog sredstva kojim putuju.
Osoba koja želi da bude oslobođena carine prema pomenutoj uredbi treba da podnese zahtev nadležnom mestu u Hrvatskoj.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar