Ljubičaste meduze u Grčkoj: Gde ih ima i šta raditi ako vas neka opeče

Pojava meduza u morima Grčke povezuje se sa povećanom temperaturom vode, sa vetrovima, a ponekad i sa intenzivnim padavinama tokom proleća.
Takođe i sa manjkom prirodnih neprijatelja meduza kao što su delfini, kornjače i neke vrste riba, jer se larve pojedinih riba hrane upravo meduzama, piše Grčka info.
Pogrešno je razmišljanje da se meduze pojavljuju isključivo u čistoj ili isključivo u prljavoj morskoj vodi.
Ljubičaste meduze u Grčkoj su u porastu
 
Ove godine veliku zabrinutost izazivaju ljubičaste meduze Pelagia noctiluca i njihov porast u grčkim morima.  Ljubičasta meduza ima jarko ljubičastu boju kada je odrasla i smeđu kada je mlada. Smatra se za jednu od najopasnijih vrsta na Mediteranu zbog jakog neurotoksina koji ima, a koji se prenosi ubodom.
 
Šta uzrokuje ubod ljubičaste meduze - kada treba da odemo kod lekara?
 
Ubod ljubičaste meduze izaziva bol i iritaciju na koži. G. Taklis, morski biolog iz Helenske opservatorije za biodiverzitet, naveo je da su sledeći simptomi prijavljeni kao simptomi nakon uboda:
 
- Bol kao opekotina, žarenje,
- Intenzivno crvenilo kože,
- Mučnina,
- Pad pritiska,
- Tahikardija,
- Glavobolja,
- Povraćanje,
- Dijareja,
- Spazam bronhija i
- Kratak dah
 
Napominje se da je u slučaju retkih sistemskih simptoma kao što su hipotenzija, promuklost, generalizovani angioedem - ekstenzivni urtikarijalni osip, poremećaji komunikacije i svesti, povraćanje, potrebna hitna hospitalizacija pacijenta.
 
Komplet prve pomoći za plažu
 
Da bismo mogli da tretiramo ispravno ujed ljubičaste meduze, dobro je da na plaži kod sebe uvek imamo:
 
- Plastičnu karticu (npr. staru kreditnu karticu),
- Par pinceta,
- Plastičnu posudicu (može posuda iz apoteke za urin),
- Malo sode bikarbone (odnos 1:1 sa morskom vodom),
- Antihistaminska pilula (potražite u apoteci),
- Neka kortizonska krema (potražite u apoteci).
 
Prva pomoć za ubod ljubičaste meduze
 
Gospodin Taklis je dao uputstva za prvu pomoć nakon uboda ljubičaste meduze kako bi se smanjio intenzitet i trajanje bola. Konkretno:
 
- Izađite iz mora.
- Isperite opekotinu većom količinom morske vode.
- Uklonite ostatke meduze pincetom ili kreditnom karticom – ne dodirujte rukama.
- Može pomoći obloga od leda, lekovi protiv bolova i kortizonska krema
 
Na ožareno mesto možete naneti smesu od dve supene kašike sode bikarbone + dve supene kašike morske vode. Pažljivo nanesite na ranu i ostavite nekoliko minuta.
 
Međutim, ako su simptomi nakon ujeda ljubičaste meduze intenzivniji ili uporniji, onda je neophodno potražiti pomoć u obližnjoj apoteci ili ambulanti.
 
Korisni saveti
 
Kretanje meduza dosta zavisi od morskih struja i vetrova, a kako se one u moru veoma sporo kreću jasno je da se ne mogu boriti protiv struje. Kao rezultat toga, ne može se sa sigurnošću predvideti na kojim plažama i kada će ih biti. Ipak i za ovaj problem postoje neke smernice koje se mogu pratiti i eventualno pomoći da izbegnete plaže na kojima ih može biti:
 
- Kupači bi trebalo da pre odlaska na plažu pogledaju vremenske prilike i vetrove.
 
- Ukoliko na plaži ima planktona, građanima se preporučuje da izbegavaju kupanje, jer se meduze hrane planktonom, a njihove urtikarije su male, providne i mogu dostići 10 metara dužine.
 
- Ako na nekoj od grčkih plaža primetite ljubičastu meduzu, preporučuje se da ne rizikujete kupanje u moru i da obavezno imate sa sobom neku antihistaminsku kremu ili kortizonsku mast koju možete nabaviti u bilo kojoj apoteci.
 
- Kupačima može pomoći kupovina tankog odela za plivanje od likre koje prekriva veći deo tela.
 
- Građani ne bi smeli bez razloga da iznose meduze iz mora i da ih zakopavaju u pesak, s jedne strane i zbog činjenice da neko može slučajno nagaziti pipak koji u pesku ostaje nakon meduze i povrediti se. Sa druge strane ubijanje i vađenje na obalu jedne ili par meduza neće rešiti problem jer ih u moru ima na stotine pa čak hiljade primeraka.
 
Istraživači kažu da za meduze male promene temperature nisu toliko važne, ali da bi uzrok invazije mogli da budu vetrovi koji kad duvaju podižu vodu iz dubina i tako guraju meduze prema obali.
 
Proverite na kojim plažama i u kojim mestima u Grčkoj ima meduza
 
Projekat praćenja kretanja meduza u morima započet je pre nekoliko godina i možete ga pratiti na sajtu OVDE.
 
Na linku postoji i mapa na kojoj su obeleženi delovi grčkih mora na kojima su viđene meduze. Informacije o meduzama se redovno ažuriraju.
 
Postoji i Fejsbuk grupa Jellyfish in Greece. Grupa je na grčkom jeziku i u njoj lokalno stanovništvo obaveštava o pojavi i vrstama meduza u njihovim mestima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • lol

    07.07.2022 20:55
    @Janko

    izgleda da si veca stipsa i od nji'
  • @Janko

    07.07.2022 10:24
    Bravo
    U pravu si. Prze kao lude.
  • Janko

    07.07.2022 09:32
    Od svih grčkih meduza, najopasnija je ona što te opeče po novčaniku.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja