Korisno ako letite avionom: Deset saveta kako da ne izgubite prtljag
U vreme velikih gužvi na aerodromima, dok avio-kompanije širom sveta odlažu i otkazuju na hiljade letova, putnici dele priče o izgubljenom prtljagu u kome su se nalazile obuća, odeća, ali i ljubimci.
Foto: Pixabay
Dvoje zaposlenih u kompanijama WestJet i Air Canada, koji svakodnevno rukuju stotinama torbi i kofera, ispričali su za Insider koji bi mogli da budu glavni razlozi za povećanje broja izgubljenog i pogrešno usmerenog prtljaga, ali i kako putnici mogu da izbegnu ovakve neprijatnosti.
Prema najnovijem izveštaju Ministarstva saobraćaja SAD, američke avio-kompanije su u aprilu ove godine pogrešno rukovale sa 0,55 odsto predatih torbi, u poređenju sa 0,33 procenta u istom mesecu 2021. godine. Iako ovo može izgledati kao mali broj, to u praksi znači da više od 200.000 kofera nije na vreme stiglo na svoje krajnje odredište, prenosi Biznis.rs.
Ali, kako kaže sagovornik iz WestJeta, pravi problem nije u tome što avio-kompanija ne zna gde je prtljag, već što putniku mogu biti potrebne nedelje da dođe do agenta koji će mu omogućiti da dobije nazad svoj kofer. Naime, mnoge avio-kompanije autsorsuju različite pozicije, odnosno poveravaju poslove radnicima "trećih strana", koji često nisu svesni šta se dešava na terenu.
"Svaka torba se skenira i štampaju se karte. Oni znaju gde je torba. Problem je što ne mogu da kontaktiraju pravu osobu da je pronađu jer nemamo dovoljno osoblja. Jedan zaposleni verovatno upravlja stotinama komada prtljaga", dodaje sagovornik Insidera.
Manjak osoblja takođe znači da bi isti radnici na rampi trebalo da ukrcaju više aviona uzastopno, pa ako se jedan let odloži, to izaziva domino efekat – pomera ceo raspored utovara.
Usled velikih kašnjenja na aerodromima tokom proteklih nekoliko nedelja, utovar čekiranih torbi u prtljažnik aviona na vreme je kao da "pokušavate da pogodite metu u pokretu", rekao je radnik WestJeta.
Portparol kompanije je istakao da je korišćenje usluga drugih firmi za obavljanje pojedinih poslova, takozvani autsorsing, uobičajena praksa u avio-industriji i tvrdi da ovoj činjenici ne bi trebalo pripisivati bilo koju grešku u rukovanju prtljagom.
"Što se tiče naših aerodromskih operacija, uložili smo dodatno u podršku poslovima na najprometnijim aerodromima i trenutno smo u najboljoj poziciji što se tiče kadrova od početka pandemije. Pored toga, nastavljamo aktivno da regrutujemo kandidate za različite pozicije u našoj kompaniji", dodali su iz WestJeta.
Iako putnici ne mogu direktno da utiču na ova dešavanja, radnici avio-kompanija imaju nekoliko saveta kako da smanjite rizik od gubitka prtljaga ovog leta:
1. Uklonite sve stare oznake sa svog prtljaga: "To nisu značke koje ponosno govore o tome gde ste sve putovali i zbunjuju skenere koji pokušavaju da usmere vašu torbu na pravi izlaz."
2. Nemojte pretrpavati svoj kofer: "Teške torbe se zaglavljuju za kaiševe i mogu dovesti do pogrešnog usmeravanja. Kretanje prtljaga je tempirano između senzora i teška torba može lakše da se zaglavi."
3. Izbegavajte prtljag čudnog oblika kao što su okrugle torbe ili ranci sa labavim kaiševima.
4. Skinite nepotrebne ukrasne etikete za torbe, konce ili mašne koji bi takođe mogli da se zaglave u sistemu: "Nemojte predavati kutije, a ako je to apsolutno neophodno - nemojte ih obmotavati konopcem."
5. Uvek napišite svoje ime i broj telefona na etiketu torbe radi identifikacije: "Otkako je počelo samostalno predavanje prtljaga, povećao se broj kofera koji su ostali bez svoje oznake zbog nepravilnog postavljanja."
6. Ako imate samo ručni prtljag, budite među prvima u redu: "Kompanije dozvoljavaju unošenje određenog broja torbi u kabinu aviona, nakon čega se sve preostale pakuju u prtljažnik."
7. Ne stavljajte nikakve dragocenosti u torbu koju predajete.
8. Uvek spakujte dodatnu (rezervnu) odeću u ručni prtljag.
9. Stavite uređaj za praćenje kao što je AirTag na svoj prtljag, tako da ne morate da čekate da vam agent kaže gde se nalazi.
10. Ako sami predajete svoj prtljag, uverite se da je etiketa ispravno pričvršćena za ručku torbe ili zatražite pomoć.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Putovanja
VIDEO: Kina na veštačkom ostrvu gradi najveći aerodrom na svetu
22.12.2024.•
1
Kina gradi najveći aerodrom na svetu ikada napravljen na jednom veštačkom ostrvu.
Objavljeno koji su najmoćniji pasoši sveta za 2024. godinu: Evo kako se kotira srpski
22.12.2024.•
4
Objavljena je rang lista najmoćnijih pasoša za 2024. godinu, a Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) ponovo su na vrhu, četvrtu godinu zaredom.
Avio-kompanije u obavezi da dostave podatke o putnicima pre ulaska u EU
15.12.2024.•
0
Savet EU usvojio je propise kojima je predviđeno da avio-kompanije moraju nadležnim organima da dostave podatke o putnicima, kao što su putne isprave, podaci o letu i prtljagu.
Nedelju dana putovanja do ostrva pustoši: Da li biste se upustili u ovakvu avanturu?
12.12.2024.•
0
Oko 300 ostrva i ostrvca raštrkanih u južnom delu Indijskog okeana, jugoistočno od Rta dobre nade, poznato je kao jedno od najudaljenijih ostrva na svetu.
Munja udarila avion 20 minuta nakon poletanja, letelica morala prinudno da sleti
11.12.2024.•
0
Avion kompanije Er Nju Zeland na letu za Tahiti morao je da se vrati u Okland na Novom Zelandu nakon što je pogođen munjom, samo 20 minuta nakon poletanja.
Jedan od najprometnijih evropskih aerodroma smanjuje broj letova zbog buke
09.12.2024.•
2
Aerodrom "Shiphol" u Amsterdamu smanjiće od iduće godine ukupan broj letova na 478.000 godišnje sa sadašnjih 500.000, odnosno za četiri odsto radi smanjenja zagađenja bukom.
EK predložila postepeno uvođenje graničnog sistema EES: Evo šta to znači za građane Srbije
08.12.2024.•
0
Evropska komisija predložila je postepeno uvođenje novog evropskog digitalnog graničnog sistema, takozvanog Sistema ulaska/izlaska (EES), dajući članicama rok od šest meseci za njegovu primenu.
Nova pravila za turiste u Italiji: Nema više samostalne prijave u smeštaj
07.12.2024.•
2
Zabrana kutija ili lokera za ključeve sa šifrom potpisana je 18. novembra u Italiji i odmah je stupila na snagu.
Nova pravila za izdavanje stanova turistima u Grčkoj: Oštra ograničenja zakupodavcima
03.12.2024.•
0
Novim predlogom zakona o porezu u Grčkoj se od 1. januara uvode nova pravila i ograničenja za kratkoročno izdavanje stanova i kuća preko platformi na internetu.
VIDEO: I Napulj planira da uvede ulaznice za turiste zbog prevelike gužve
03.12.2024.•
0
Savetnik opštine Napulj Đenaro Espozito predložio je da se u određenim periodima godine uvede ulaznica za centar grada po ceni od pet evra, ne bi li se stalo na kraj prekomernom broju turista.
Evropski gradovi koji se smatraju najmanje privlačnim: Nisu baš oduševili posetioce
01.12.2024.•
2
Kada istražujemo gde bismo mogli da otputujemo, obično nailazimo na tekstove o najlepšim ili najzanimljivijim gradovima. Ipak, mnogi će priznati da ih nisu svi gradovi impresionirali.
Ova zemlja se smatra najčistijom na svetu - u njoj su zabranjene čak i žvake
24.11.2024.•
2
Zbog svog strateškog položaja, Singapur se naziva Gibraltarom Azije, a na malajskom jeziku "Singapura" znači "grad lavova".
VIDEO: Peta avenija više nije najskuplja ulica u svetu - titulu joj preotela ulica u Milanu
24.11.2024.•
0
Rast cena zakupa i jačanje evra u odnosu na dolar pogurali su poznatu evropsku ulicu na vrh liste najskupljih ulica prvi put za 34 godine.
Luksuzno putovanje vozom kroz 12 zemalja sveta za 59 dana
18.11.2024.•
1
Turistička agencija "Railbookers" najavila je povratak svoje rute "Oko sveta luksuznim vozom" koja kreće 3. septembra 2025. godine, a putovanje od 59 dana će koštati 116 hiljada evra po putniku.
Firenca uvodi zabrane za posetioce kako bi se smanjile gužve
17.11.2024.•
0
Zbog prevelikog broj turista, vlasti Firence najavile su zabrane kojima planiraju da smanje gužve u istorijskom jezgru grada.
Hotel u Italiji odbio rezervaciju izraelskom paru zbog rata u Gazi
17.11.2024.•
3
Menadžer malog hotela u italijanskoj regionu Veneto odbio je rezervaciju izraelskog para na platformi Booking.com, optužujući Izraelce da su odgovorni za genocid nad Palestincima u Pojasu Gaze.
Ponuda inspirisana "Gladijatorom II": Turisti mogu da budu u gladijatorskoj predstavi u Koloseumu
17.11.2024.•
0
Arheološki park Koloseum i Airbnb ponudiće 16 turista mogućnost da učestvuju u gladijatorskoj predstavi narednog maja u okviru projekta "Koloseum priča svoju priču".
Traži 600.000 dolara od "Er Fransa" zbog kašnjenja letova
16.11.2024.•
0
Stanovnik Njujorka Nikolas Ovojemi podneo je tužbu protiv avio-kompanije "Er Frans", tražeći 600.000 dolara odštete zbog kašnjenja leta.
Avion na letu za Frankfurt uleteo u snažne turbulencije, povređeno 11 osoba
13.11.2024.•
0
U avionu nemačke kompanije Lufthanza na liniji Buenos Ajres - Frankfurt koji je uleteo u polje veoma snažnih vazdušnih turbulencija, povređeno je 11 osoba.
Četiri zemlje koje su veoma posećene - a nemaju aerodrome
12.11.2024.•
1
Andora, Monako, Lihtenštajn, San Marino. Do ovih destinacija turisti stižu planinskim putevima, sletanjem na najbliže aerodrome, čamcima...
FOTO: Mostić preko ispražnjene Fontane di Trevi, ko baci novčić u nju - kazna 50 evra
11.11.2024.•
1
Rim je postavio pešački most iznad Fontane di Trevi kako bi turisti mogli da posete svetski poznatu atrakciju dok je u fazi restauracije.
Komentari 4
@Lajavi
Da
25. Laptop za posao? Ako punjač nije u ličnom prtljagu nećete moći da radite kad stignete na odredište a prtljag se izgubio.
26. Lepo pišite kada dajete adresu gde da vam dostave prtljag. Sa svim detaljima; broj stana, sva imena, tačan naziv hotela sa tačnom adresom. Nakon što službenik prikupi i odštampa informaciju za dostavu sve to treba da iskontrolišete. Na kraju krajeva da je taj službenik obrazovanjij - radio bi bolji posao.
Lajavi
Aplauz za onoga ko je pisao članak.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar