Najbolja mesta za ronjenje u Crnoj Gori: Od Posejdonovog grada do olupine broda Galija

More Crne Gore definitivno pruža uslove za kvalitetno ronilačko iskustvo, bilo da je reč o iskusnim roniocima ili onima koji se po prvi put upuštaju u istaživanje morskih dubina.
Najbolja mesta za ronjenje u Crnoj Gori: Od Posejdonovog grada do olupine broda Galija
Foto: Pixabay

Portal Nova.rs prenosi Nautički magazin koji piše o nekoliko atraktivnih ronilačkih lokacija, koje dokazuju da luksuzno opremljeni apartmani za izdavanje i prelepe plaže nisu jedini turistički aduti kada je Crna Gora u pitanju.

Posejdonov grad – posetite podvodne pećine
 
Posejdonov grad je jedna od najzanimljivijih crnogorskih lokacija za ronjenje, a sam naziv upućuje na to da je reč o izuzetno bogatoj prirodnoj arhitekturi podvodnog sveta, što u potpunosti odgovara istini kada je ovo mesto u pitanju. Iskusnim roniocima dobro poznat Posejdonov grad sastoji se od podvodnih pećina smeštenih na različitim dubinama.
 
Tvrđava Mamula – istorijski simbol i dobra ronilačka lokacija
 
Tvrđava Mamula je smeštena na ostrvu Lastvica, koje se neretko naziva i imenom same tvrđave. U pitanju je lokacija koja sa svakim ronilačkim iskustvom donosi nešto novo, zbog čega je jedna od omiljenih među iskusnim roniocima, ali i početnicima uz podršku profesionalaca.
 
Plava pećina – mesto gde more ima najlepšu boju
 
Plava pećina na poluostrvu Luštica je jedno od omiljenih turističkih mesta u Crnog Gori, budući da joj se prilazi sa površine vode odakle je moguć ulaz u pećinu. Ipak, ronioci ovo mesto vole zbog svega što pećina krije ispod površine vode, gde su nastanjenje razne vrsta riba, hobotnica i drugih zanimljivih predstavnika morske faune. Mesto je dobilo ime po prelepoj plavoj boji koja nastaje usled prelamanja zraka sunca na talasima, a podvodni svet svakako krije još bogatiji kolorit kome doprinose podvodni život.
 
Olupina broda Galija – istraživanje olupine iz 16. veka
 
Olupina broda Galija potiče iz 16. veka kada je sagrađen, ali i potonuo na lokaciji koja je danas izuzetno popularna među roniocima. Olupina leži na dubini od 33 metra, koja je za razliku od većine drugih ronilačkih lokacija, namenjena isključivo iskusnim roniocima. Vrlo je zanimljivo posmatrati ostatke broda kao što su sidra i veliki topovi, a neki od njih su izvučeni na obalu i smešteni u muzeju Herceg Novog.
 
Sirena – podvodni koridor bez prirodnog svetla
 
Sirena je takođe jedna od omiljenih ronilačkih lokacija u Crnoj Gori, koja ustvari predstavlja prirodno formiran vertikalni podvodni koridor, koji je lišen prirodnog svetla. Ulaz u Sirenu je na dubini od pet metara, a izlaz je na oko 30. metra dubine. Ovakvi uslovi zahtevaju nešto veće ronilačko iskustvo, kao i dodatnu ronilačku opremu koja obavezno uključuje podvodnu lampu.
  • Teodosije III

    15.08.2022 05:59
    U Plavu špilju ronioci vole da zarone da pokupe nakit, naočare i pare koje turisti izgube skačući u vodu.
    Inače je dno nezanimljivo.
    U Posejdonov grad idu samo oni koji nisu klaustofobični.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja

Avion devet sati leteo nikuda

Avion Britiš ervejza se okrenuo na pola puta preko Atlantskog okeana, zbog čega su putnici leteli devet sati nikuda.