Čak i nakon više od sto godina od kako je potonuo i čak četvrtinu decenije kako su Leonardo i Kejt ovekovečili ovu nesreću filmom, Titanik ima posebno mesto u narodnoj mašti.
Teško je zamisliti da upravo taj brod, na dubini od 3.800 metara dubine Atlantika i 400 nautičkih milja od kanadske obale, sporo propada. Međutim, on je još uvek tu, okružen živim svetom, mračnih vodenih dubina. Sada je otvoren i za posete, a cena tog obilaska je 250.000 evra, prenosi Euronews Srbija.
Kompanija OceanGate, bazirana u Americi, koja se bavi civilnim istraživanjem, sada regrutuje ronioce za svoje godišnje obilaske Titanika, koji počinju u maju 2023. godine.
Prvi snimci nude detalje koji oduzimaju dah
Budući članovi ekipe će znati šta da očekuju, pošto video snimak ovogodišnje ekspedicije prikazuje olupinu u rezoluciji 8k.
"Zadivljujući prikaz svih detalja na ovom snimku će pomoći timu naučnika i pomorskim arheolozima da preciznije opišu urušavanje Titanika, a tek nas očekuju i novi snimci 2023. godine i kasnije", kaže predsednik "OceanGate Expeditions" Stokton Raš.
Ovako su otkrivena imena proizvođača sidra (Noa Higli i Sons Ltd), koja su dugo bila velika misterija za proizvođače sidra sa leve strane broda.
"Deset godina sam proučavao olupine i nekoliko puta čak i ronio, i ne mogu da se setim da sam ikada video slike koje tako verno prenose svaki detalj", ističe veteran ronilac na Titaniku Rori Golden. "Uzbudljivo je kada posle toliko godina uočite nešto što nije bilo tako očigledno prethodnim generacijama kamera."
U visokoj rezoluciji su snimljeni moćni pramac broda, deo trupa, skladište i ogromni lanac sidra (čija svaka karika teži skoro 91 kilogram) i ograde koje su urušene.
"Postoji i zapanjujući klip, koji pokazuje i jedan od jednokrakih kotlova koji je pao na dno okeana kada se Titanik prepolovio", kaže Golden i dodaje, "pri identifikovanju olupine 1985. godine, bio je među prvim stvarima koje su pronađene".
Zapisi ovog kvaliteta će pomoći i u prepoznavanju životinjskih i biljnih vrsta viđenih na brodu i u njegovoj okolini.
Kako izgleda ekspedicija Titanika
Od kada je pronađen, manje od 250 ljudi je posetilo Titanik i okolno polje olupine, prema OceanGate.
Svakako su pre svih turista i putnika, to učinili specijaliste misije, kako kompanija naziva svoju posadu, što ih čini vrlo privilegovanim. Poseta zahteva starosno doba preko 18 godina, stabilnost na brodu, veštinu upravljanja malim brodom, kao i penjanja uz merdevine, ali i jačinu za nošenje velikih težina. Takođe, tura zahteva i 250.000 evra kako bi se pokrili troškovi ekspedicije i obuke.
Stokton je sarađivao sa NASA radeći na dizajnu jedine na svetu podmornice za duboko ronjenje, koja može da dođe do Titanika sa pet članova posade. Nazvana je "Titanik", po vodenom mesecu Saturna, a ne po popularnom brodu i prima izabrane ronioce na osmodnevnu misiju.
Ove ekspedicije su i deo "višegodišnjeg istraživanja olupina i unikatnog, raznolikog ekosistema, koji se na njemu razvio", dodaje "OceanGate".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Savet EU usvojio je propise kojima je predviđeno da avio-kompanije moraju nadležnim organima da dostave podatke o putnicima, kao što su putne isprave, podaci o letu i prtljagu.
Oko 300 ostrva i ostrvca raštrkanih u južnom delu Indijskog okeana, jugoistočno od Rta dobre nade, poznato je kao jedno od najudaljenijih ostrva na svetu.
Avion kompanije Er Nju Zeland na letu za Tahiti morao je da se vrati u Okland na Novom Zelandu nakon što je pogođen munjom, samo 20 minuta nakon poletanja.
Aerodrom "Shiphol" u Amsterdamu smanjiće od iduće godine ukupan broj letova na 478.000 godišnje sa sadašnjih 500.000, odnosno za četiri odsto radi smanjenja zagađenja bukom.
Evropska komisija predložila je postepeno uvođenje novog evropskog digitalnog graničnog sistema, takozvanog Sistema ulaska/izlaska (EES), dajući članicama rok od šest meseci za njegovu primenu.
Novim predlogom zakona o porezu u Grčkoj se od 1. januara uvode nova pravila i ograničenja za kratkoročno izdavanje stanova i kuća preko platformi na internetu.
Savetnik opštine Napulj Đenaro Espozito predložio je da se u određenim periodima godine uvede ulaznica za centar grada po ceni od pet evra, ne bi li se stalo na kraj prekomernom broju turista.
Kada istražujemo gde bismo mogli da otputujemo, obično nailazimo na tekstove o najlepšim ili najzanimljivijim gradovima. Ipak, mnogi će priznati da ih nisu svi gradovi impresionirali.
Turistička agencija "Railbookers" najavila je povratak svoje rute "Oko sveta luksuznim vozom" koja kreće 3. septembra 2025. godine, a putovanje od 59 dana će koštati 116 hiljada evra po putniku.
Menadžer malog hotela u italijanskoj regionu Veneto odbio je rezervaciju izraelskog para na platformi Booking.com, optužujući Izraelce da su odgovorni za genocid nad Palestincima u Pojasu Gaze.
Arheološki park Koloseum i Airbnb ponudiće 16 turista mogućnost da učestvuju u gladijatorskoj predstavi narednog maja u okviru projekta "Koloseum priča svoju priču".
U avionu nemačke kompanije Lufthanza na liniji Buenos Ajres - Frankfurt koji je uleteo u polje veoma snažnih vazdušnih turbulencija, povređeno je 11 osoba.
Komentari 1
Roki
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar