Čak i nakon više od sto godina od kako je potonuo i čak četvrtinu decenije kako su Leonardo i Kejt ovekovečili ovu nesreću filmom, Titanik ima posebno mesto u narodnoj mašti.
Teško je zamisliti da upravo taj brod, na dubini od 3.800 metara dubine Atlantika i 400 nautičkih milja od kanadske obale, sporo propada. Međutim, on je još uvek tu, okružen živim svetom, mračnih vodenih dubina. Sada je otvoren i za posete, a cena tog obilaska je 250.000 evra, prenosi Euronews Srbija.
Kompanija OceanGate, bazirana u Americi, koja se bavi civilnim istraživanjem, sada regrutuje ronioce za svoje godišnje obilaske Titanika, koji počinju u maju 2023. godine.
Prvi snimci nude detalje koji oduzimaju dah
Budući članovi ekipe će znati šta da očekuju, pošto video snimak ovogodišnje ekspedicije prikazuje olupinu u rezoluciji 8k.
"Zadivljujući prikaz svih detalja na ovom snimku će pomoći timu naučnika i pomorskim arheolozima da preciznije opišu urušavanje Titanika, a tek nas očekuju i novi snimci 2023. godine i kasnije", kaže predsednik "OceanGate Expeditions" Stokton Raš.
Ovako su otkrivena imena proizvođača sidra (Noa Higli i Sons Ltd), koja su dugo bila velika misterija za proizvođače sidra sa leve strane broda.
"Deset godina sam proučavao olupine i nekoliko puta čak i ronio, i ne mogu da se setim da sam ikada video slike koje tako verno prenose svaki detalj", ističe veteran ronilac na Titaniku Rori Golden. "Uzbudljivo je kada posle toliko godina uočite nešto što nije bilo tako očigledno prethodnim generacijama kamera."
U visokoj rezoluciji su snimljeni moćni pramac broda, deo trupa, skladište i ogromni lanac sidra (čija svaka karika teži skoro 91 kilogram) i ograde koje su urušene.
"Postoji i zapanjujući klip, koji pokazuje i jedan od jednokrakih kotlova koji je pao na dno okeana kada se Titanik prepolovio", kaže Golden i dodaje, "pri identifikovanju olupine 1985. godine, bio je među prvim stvarima koje su pronađene".
Zapisi ovog kvaliteta će pomoći i u prepoznavanju životinjskih i biljnih vrsta viđenih na brodu i u njegovoj okolini.
Kako izgleda ekspedicija Titanika
Od kada je pronađen, manje od 250 ljudi je posetilo Titanik i okolno polje olupine, prema OceanGate.
Svakako su pre svih turista i putnika, to učinili specijaliste misije, kako kompanija naziva svoju posadu, što ih čini vrlo privilegovanim. Poseta zahteva starosno doba preko 18 godina, stabilnost na brodu, veštinu upravljanja malim brodom, kao i penjanja uz merdevine, ali i jačinu za nošenje velikih težina. Takođe, tura zahteva i 250.000 evra kako bi se pokrili troškovi ekspedicije i obuke.
Stokton je sarađivao sa NASA radeći na dizajnu jedine na svetu podmornice za duboko ronjenje, koja može da dođe do Titanika sa pet članova posade. Nazvana je "Titanik", po vodenom mesecu Saturna, a ne po popularnom brodu i prima izabrane ronioce na osmodnevnu misiju.
Ove ekspedicije su i deo "višegodišnjeg istraživanja olupina i unikatnog, raznolikog ekosistema, koji se na njemu razvio", dodaje "OceanGate".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Oko 1,4 milijarde turista putovalo je u inostranstvo prošle godine, isto kao i pre pandemije kovida, procenila je agencija Ujedinjenih nacija (UN Tourism - UNWTO).
Grenland je poslastica za geologe i klimatologe, ali i za sve ljubitelje različitih vrsta putovanja kojima hladnoća ne može pokvariti doživljaj spektakularne prirode i posebne kulture.
Pakistanski nacionalni avio-prevoznik izazvao je mnogobrojne kritike zbog objavljivanja reklame na kojoj je prikazan avion koji leti ka Ajfelovoj kuli.
Avio-kompanija Rajaner potvrdila je da će pokrenuti sudski postupak protiv putnika koji je 2024. svojim "neoprostivim ponašanjem" poremetio let između irskog Dablina i španskog ostrva Lanzarote.
Posećenost pariskog muzeja Luvr ostala je praktično nepromenjena 2024. godine, sa 8,7 miliona posetilaca, uprkos smanjenju tokom leta kada su u glavnom gradu Francuske bile Olimpijske igre.
Putovanja u EU i Šengensku zonu biće značajno izmenjena ove godine kada se očekuje da će stupiti na snagu dva nova sistema za ulazak putnika, koji će se odnositi i na Srbiju.
Online platforma za iznajmljivanje Airbnb koristi veštačku inteligenciju da bi prepoznala i sprečila goste visokog rizika da rezervišu smeštaj tokom novogodišnjih praznika.
Prema današnjoj proceni Kineske nacionalne uprave za migracije, broj ulaznih putnika u Kinu i izlaznih putnika iz Kine će dostići 2,05 miliona dnevno u proseku tokom novogodišnjih praznika.
Božićni sajmovi ili adventi pružaju priliku za savršen porodični božićni odmor jer nude bezbroj aktivnosti i uživanja od očaravajućih klizališta, preko hrane i pića do živopisnih božićnih parada.
Fontana di Trevi u Rimu ponovo je otvorena nakon završetka vanrednih radova na održavanju uoči jubilarne katoličke "Svete godine", koja se obeležava svakih 25 godina.
Savet EU usvojio je propise kojima je predviđeno da avio-kompanije moraju nadležnim organima da dostave podatke o putnicima, kao što su putne isprave, podaci o letu i prtljagu.
Komentari 1
Roki
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar