Čak i nakon više od sto godina od kako je potonuo i čak četvrtinu decenije kako su Leonardo i Kejt ovekovečili ovu nesreću filmom, Titanik ima posebno mesto u narodnoj mašti.
Teško je zamisliti da upravo taj brod, na dubini od 3.800 metara dubine Atlantika i 400 nautičkih milja od kanadske obale, sporo propada. Međutim, on je još uvek tu, okružen živim svetom, mračnih vodenih dubina. Sada je otvoren i za posete, a cena tog obilaska je 250.000 evra, prenosi Euronews Srbija.
Kompanija OceanGate, bazirana u Americi, koja se bavi civilnim istraživanjem, sada regrutuje ronioce za svoje godišnje obilaske Titanika, koji počinju u maju 2023. godine.
Prvi snimci nude detalje koji oduzimaju dah
Budući članovi ekipe će znati šta da očekuju, pošto video snimak ovogodišnje ekspedicije prikazuje olupinu u rezoluciji 8k.
"Zadivljujući prikaz svih detalja na ovom snimku će pomoći timu naučnika i pomorskim arheolozima da preciznije opišu urušavanje Titanika, a tek nas očekuju i novi snimci 2023. godine i kasnije", kaže predsednik "OceanGate Expeditions" Stokton Raš.
Ovako su otkrivena imena proizvođača sidra (Noa Higli i Sons Ltd), koja su dugo bila velika misterija za proizvođače sidra sa leve strane broda.
"Deset godina sam proučavao olupine i nekoliko puta čak i ronio, i ne mogu da se setim da sam ikada video slike koje tako verno prenose svaki detalj", ističe veteran ronilac na Titaniku Rori Golden. "Uzbudljivo je kada posle toliko godina uočite nešto što nije bilo tako očigledno prethodnim generacijama kamera."
U visokoj rezoluciji su snimljeni moćni pramac broda, deo trupa, skladište i ogromni lanac sidra (čija svaka karika teži skoro 91 kilogram) i ograde koje su urušene.
"Postoji i zapanjujući klip, koji pokazuje i jedan od jednokrakih kotlova koji je pao na dno okeana kada se Titanik prepolovio", kaže Golden i dodaje, "pri identifikovanju olupine 1985. godine, bio je među prvim stvarima koje su pronađene".
Zapisi ovog kvaliteta će pomoći i u prepoznavanju životinjskih i biljnih vrsta viđenih na brodu i u njegovoj okolini.
Kako izgleda ekspedicija Titanika
Od kada je pronađen, manje od 250 ljudi je posetilo Titanik i okolno polje olupine, prema OceanGate.
Svakako su pre svih turista i putnika, to učinili specijaliste misije, kako kompanija naziva svoju posadu, što ih čini vrlo privilegovanim. Poseta zahteva starosno doba preko 18 godina, stabilnost na brodu, veštinu upravljanja malim brodom, kao i penjanja uz merdevine, ali i jačinu za nošenje velikih težina. Takođe, tura zahteva i 250.000 evra kako bi se pokrili troškovi ekspedicije i obuke.
Stokton je sarađivao sa NASA radeći na dizajnu jedine na svetu podmornice za duboko ronjenje, koja može da dođe do Titanika sa pet članova posade. Nazvana je "Titanik", po vodenom mesecu Saturna, a ne po popularnom brodu i prima izabrane ronioce na osmodnevnu misiju.
Ove ekspedicije su i deo "višegodišnjeg istraživanja olupina i unikatnog, raznolikog ekosistema, koji se na njemu razvio", dodaje "OceanGate".
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Vlasti Rima privremeno su zabranile tradiciju bacanja novčića desnom rukom preko levog ramena u slavnu Fontanu di Trevi sve dok traje rekonstrukcija te gradske znamenitosti iz 18. veka.
Vlasti španskog grada Malage zabraniće nova kratkoročna turistička iznajmljivanja u 43 gradska naselja, kako bi odgovorile na revolt stanovnika što im turizam podiže cene nekretnina.
Venecijanske vlasti će sledeće godine od sredine aprila, kada počinje turistička sezona, jednodnevnim posetiocima grada na vodi naplaćivati ulaznice od 10 evra po osobi.
Francuska ministarka kulture Rašida Dati predložila je da ulaz u katedralu Notr Dam u Parizu počne da se naplaćuje i da se turistima koji nisu iz Evropske unije skuplje naplaćuje ulazak u muzej Luvr.
Putnici koji se plaše letenja plaćaju 2.200 evra za specijalizovanu obuku i probni let od 40-ak minuta engleske avio-kompanije "British Airways" i kažu da su zadovoljni.
U pokušaju da suzbiju buku koju prave pijani turisti, gradske vlasti u Pragu danas su zabranile noćno obilaženje barova, koje su organizovale turističke kompanije.
Avion tipa Erbas A319 hrvatskog avio-prevoznika Kroacija erlajns na liniji OU486 na letu iz Zagreba za Stokholm preventivno je na tehničkom pregledu nakon što ga je oštetio pas, piše portal Avioradar.
Pilot avio-kompanije Turkiš erlajns umro je tokom međunarodnog leta iznad SAD, a ostatak posade je prekinuo putovanje i avion je sleteo u Njujork, objavila je ta kompanija.
Magazin "Conde Nast Traveller's Readers' Choice Awards" kreirao je listu od 10 najljubaznijih zemalja Evrope. Austrija je na vrhu sa gotovo 94 odsto glasova čitalaca.
Pristup čuvenoj rimskoj Fontani di Trevi biće ograničen tokom rimokatoličke Jubilarne svete godine 2025, a realizacija ovog pilot projekta mogla bi da dovede i do uvođenja novčane naknade.
Informacije o sistemu ulaska i izlaska (EES), koji će uskoro biti primenjen na spoljnim granicama Evropske unije, od sada su dostupne na srpskom jeziku, saopštila je Misija EU u Srbiji.
Nova studija sprovedena u Australiji i objavljena u časopisu "Journal of Travel Research" objasnila je da su putovanja povezana s mnoštvom pozitivnih efekata na zdravlje i mogu usporiti starenje.
Avio-kompanija "Emirejts" zabranila je putnicima da nose pejdžere ili toki-voki aparate na svim letovima za, iz ili preko Dubaija, navodi se u uputstvima za putovanja.
Komentari 1
Roki
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar