Gde je najbolje pivo
Amsterdam: iza zelene flaše
Hajneken je ikona Amsterdama zajedno sa lalama, biciklama i kanalima, pa imate čak i njegov muzej piva. Ali pivo na sceni holandskog glavnog grada znači mnogo više. U poslednjih 25 godina niklo je mnogo pivara koje se kvalitetom svog napitka mogu takmičiti sa najboljim svetskim pivarama. Najviše se konzumira u druželjubivim kafanama koje se nalaze u starim naseljima, poput Café Gollem u blizini Spuia. Tokom sunčanih popodneva, mladi ljudi Amsterdama odlaze do Leidsepleina, srca društvene scene grada, da uživaju u hladnom pivu na nekoj od terasa kafana.
Brisel: šarenoliki izbor
Vekovima pre nego što je Brisel postao sedište birokratije Evropske unije, grad je bio poznat po prirodno fermentisanom pivu sa divljim kvascem. Dok je grad u međuvremenu postao jedan od najboljih evropskih prestonica, pivo i dalje teče zemljom i to u više od 600 vrsta. Lambic i dalje vlada Briselom, ali se najviše konzumiraju voćna piva poput onih od trešanja. Ozbiljne pivopije treba da posete glavne gradske kafiće gde izbor piva prevazilazi sva očekivanja. Na primer, u poznatom kafeu, Delirium, u starom delu grada, možete birati od preko 2.000 vrsta piva.
Minhen: pivska zajednica
Dom Oktoberfesta poznat je kao jedan od najživljih gradova. Nigde nećete biti tako toplo dočekani kao u gradu koji poseduje 36 pivskih bašti. Lokalno stanovništvo već vekovima posećuje mesta poput Hirschgarten ili Paulanera gde uživaju u kriglama od pola litra i tipičnom jelovniku koji se sastoji od slanih belih rotkvica, pereca i obatzda (kaša od slanih sireva, luka i začina). Pivare u Minhenu još uvek slede propise iz 15. veka koji kažu da se pivo može praviti samo od ječma, hmelja i vode. Međutim, prve nedelje oktobra, sva pivska akcija seli se van grada, u 14 masivnih šatora, od kojih svaki prima na hiljade ljudi. Ulaz na Oktoberfest je besplatan, ali pića (oko 10 dolara za litar piva), karte za razna dešavanja u okviru festa i suveniri, obično izvlače dosta para iz džepova.
Dablin: majčino mleko
Irska je zemlja gde je pivo na ceni i nadaleko poznato, ali nijedno nije kao čuveno Ginis. Svi stanovnici imaju svoje mišljenje o tome gde možete popiti najboljie pivce ali slobodno počnite od St. James’s Gate Brewery, gde se Ginis služi od 1759. godine. Možete birati između više od 800 pabova: tu je čuveni Temple bar (istorijsko mesto), Eamonn Doran koje je pored piva poznato i po fantastičnoj muzici, a Palace bar je pogodan za nešto intimnija druženja.
Prag: original
Pivo je duboko ukoronjeno u psihu Čeha. Po mnogima češko pivo je standard koji ostali pokušavaju da dostignu. Tu mislimo na Budweiser i Pilsner Urquell, koji vode poreklo iz Plzena (1842). Međutim u Pragu, Staropramen vodi igru. Barovi obično nude jednu vrstu piva i to onu koja je ispisana na reklamnim predmetima, poput suncobrana i pepeljara. U restoranu Dvou Koček prodaje se najukusnije pivo (ili se bar tako priča), a na dobrom glasu je i U Fleku, koji se nalazi u Novom gradu.
Komentari 4
Veljko
Vlada
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar