Gadafijeva rezidencija pretvorena u turističku atrakciju
Libijci danonoćno pristižu u Tripoli kako bi videli najnoviju turističku atrakciju - Bab al-Aziziju - doskorašnji kompleks kuća i vila u kojima su živeli Moamer Gadafi i njegova porodica.
Pobunjenici su konsolidovali svoju vlastu u glavnom libijskom gradu Tripoliju, grad je počeo da se vraća u normalu, da bi potom počeli da pristižu i prvi turisti - i to oni domaći. Naime, mnoštvo Libijaca pohrlilo je u prestonicu da vidi taj čudesan Gadafijev kompleks iz kojeg je pukovnik decenijama vladao.
"Ova znamenitost sada pripada libijskom narodu,” rekla je Aman, koja nije želela da kaže svoje prezime.
U kompleksu, koji se prostire na više od tri kilometra, nalaze se vojne barake i centralna baza Gadafijevih operacija; njegova porodica tu poseduje i kuću. Međutim, očigledno je da je kompleks Bab al-Azizia imao i bolje dane. Posle šestomesečnih konflikta ostali su zidovi prekriveni grafitima i rupama od metaka. Zapaljeni automobili, vojni tenkovi i ruševine su na sve strane.
Zgrada u kojoj je Gadafijeva porodica nekada živela sada je jedna velika ruševina. Iako izgleda potpuno nestabilno i nesigurno, to ne sprečava Libijce da vide kako je biviši diktator nekada živeo i naravno, da se slikaju ispred nje.
Abdula-Abuasara (42), povela je svoje šestoro dece da posete mesto i da im pokaže gde je "lažov" živeo. Ona kaže da čitav kompleks odiše "mirisom slobode".
Jedna od najvećih atrakcija ovog mesta su podzemni tuneli; da li ih je Gadafi koristio za beg? Mladi hrabro silaze kroz male šahtove, željni i radoznali.
Obilazak istorijskih znamenitosti ne bi bio to što jeste da nema suvenira koje biste poneli za uspomenu. Trgovci su i na to mislili, pa su prodavci prisutni svuda oko kompleksa, a prodaju svašta od satova sa do zastava.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar