Ove letnje sezone drastično poskupljenje usluga na crnogorskom primorju

Cene usluga na crnogorskom primorju u predstojećoj turističkoj sezoni poskupeće za najmanje 30 odsto, najavio je Ilija Armenko, turistički poslenik iz Petrovca.
Ove letnje sezone drastično poskupljenje usluga na crnogorskom primorju
Foto: Pixabay
Armenko je za podgorički Dan ocenio da je situacija izuzetno kompleksna, jer Crna Gora, iako prepoznata kao atraktivna destinacija, polako gubi korak sa regionom.
"Svi se žale da nedostaje radne snage, jer radnici idu u Hrvatsku zbog većih plata, a tamo dominantno dolaze gosti bolje platežne moći. Situacija je sada takva da nemamo radne snage ni da otvorimo lokale", naveo je Armenko.
On kaže da, uprkos većim platama koje daju crnogorski ugostitelji, u susednoj Hrvatskoj glavni kuvar može da zaradi i do 3.500 evra mesečno.
 
"Kod nas se plate glavnim kuvarima kreću do 2.000, a u Hrvatskoj i do 3.500 evra, zato većina odlazi tamo, jer su uslovi znatno bolji. Kod nas su veće plate i do 30 ili 40 odsto nego ranije, ali radna snaga ide tamo gde su joj bolji uslovi. Predviđaju nam bolju sezonu, ali pitanje je da li će tako biti", kaže Armenko.
 
Dodatni problem, prema njegovim rečima, predstavlja i kratko trajanje sezone, a kao primer navodi Petrovac, gde sezona, kaže, traje oko 40 dana.
 
"Turizam kod nas se sveo na socijalu. Tepsija ribe kod nas je oko 33 evra, dok isto to u Dubrovniku košta 120 evra. Nama se konstantno povećavaju nameti, a dažbine ostaju iste. Kod nas sve ređe dolaze platežno moćni gosti, polupansion je između 30 i 40 evra, što znači da je turistima sa zapada koji dolaze jeftinije da letuju u Crnoj Gori, nego da ostanu kod kuće", ističe Armenko.
 
Smatra da se treba, kako kaže, pogledati u ogledalo i videti kako dalje, jer Crna Gora, prema njegovim rečima, postaje sve manje konkurentna državama u regionu.
"Svuda turizam napreduje, a kod nas nikako da se nešto konkretno promeni. Svi nameti padaju na nas turističke radnike. Cene usluga će takođe, zbog rasta inputa, drastično poskupeti i to najmanje 30 odsto. To moramo da radimo da bismo opstali, a to je nemoguća misija i dodatno će uticati na sezonu", upozorio je Armenko.
 
Ukazao je da već sada nedostaje rezervacija, što nije dobar pokazatelj za sezonu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ne!

    28.03.2023 13:08
    Nikad vise
    Poslednji put sam u crnoj gori bio 1997. Od tada do sada sam obisao pola sveta, i mogu vam reci, svuda je bolje nego tamo. Cak i gde je duplo jeftinije nego u crnoj gori (Grcka, Bugarska, Egipat) svi su ljubazniji, usluga bolja, kvalitetniji smestaj. A za iste pare kolko bi potrosili za sedam nocenja u budvi mozete da odete na Sejsele ili Maldive. Proverite i sami.
  • Zemlja čudesa

    28.03.2023 10:22
    Sve to dođe na svoje...
    U vreme SFRJ crnogorsko primorje je opstajalo uglavnom zbog sindikalnih objekata srpskih firmi. Niko nije tamo išao, osim sindikalno. Onda su došle 90-te i to je postalo "srpsko more", zlatna vremena za CG, a onda je i to prošlo. Pa zatim Rusi kojima su uveli sankcije i priče o "visokom turizmu". Nema više ni Rusa, a više nema ni "sindikalaca" tako da je CG primorje sa zagađenom vodom opet ono što je oduvek bilo - letovalište za zemare koje imaju svoje porodične kuće.
  • Ha

    27.03.2023 16:28
    Ha
    Hahaha, ni za lek tamo!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja