Tako je jedno od čestih pitanja: "Za koje zemlje je potreban zeleni karton, a gde nije?".
Ukoliko se odlučite za putovanje u zemlje Evropske unije, zeleni karton vam neće biti potreban. Pored zemalja EU postoje istovremeno zemlje sa kojima postoji sporazum i gde takođe nije obavezno posedovanje zelene karte.
Čitava je lista tih zemalja: Austrija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Belgija, Češka, Kipar, Nemačka, Danska, Španija, Estonija, Francuska, Finska, Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Severne Irske, Grčka, Mađarska, Italija, Irska, Luksemburg, Litvanija, Letonija, Malta, Holandija, Portugalija, Poljska, Rumunija, Švedska, Slovačka, Slovenija, Hrvatska, Švajcarska, Andora, Norveška i Island.
Još jedna od zemalja koja je na spisku, a za koju nam nije obavezan zeleni karton je i Crna Gora i do toga je došlo na osnovu Sporazuma o međusobnom priznavanju polisa obaveznog osiguranja, kažu za "Blic" u Auto-moto savezu Srbije.
Zemlje u kojima je obavezan zeleni karton
Zemlje u kojima je obavezno posedovanje zelenog kartona su Rusija, Belorusija, Ukrajina, Moldavija, Turska, Izrael, Iran, Severna Makedonija, Albanija, Tunis i Maroko.
Cena i izdavanje zelenog kartona
Cena zelenog kartona zavisi od osiguravajuće kuće. Svaka osiguravajuća kuća određuje cenu prema svom cenovniku. Kod AMSS cena je uglavnom svuda ista, a to je oko 2.000 dinara, kažu za "Blic" u AMSS.
Najjednostavniji postupak ukoliko želite da izvadite zeleni karton jeste da se obratite službi gde ste registrovali vozilo. Ovaj dokument važi i bez pečata. Zeleni karton važi do datuma do kog vam važi registracija.
Potrebna dokumenta za izdavanje su:
- polisa obaveznog osiguranja od auto-odgovornosti na uvid i
- saobraćajna dozvola
Čemu služi zeleni karton
Zeleni karton znači osiguranje i zaštitu za eventualne materijalne i nematerijalne štete do kojih može doći u saobraćajnim nezgodama tokom puta u inostranstvo. To znači da ukoliko dođe do štete na vašem vozilu u stranoj zemlji, štetu ne plaćate vi, već osiguravač čiju polisu koristite.
Multilateralni sporazum potpisan je u maju 2011. godine sa predstavnicima 32 nacionalna biroa zemalja Evropskog privrednog prostora. Ovaj sporazum predstavlja formalni dogovor određenog broja zemalja o proširivanju teritorijalnog važenja osiguranja od autoodgovornosti.
Za vozila iz Srbije, prilikom ulaska na teritoriju neke od zemalja potpisnica Multilateralnog sporazuma, kao dokaz o postojanju osiguranja od autoodgovornosti dovoljna je registarska oznaka, odnosno registraciona nalepnica koja se dobija prilikom registracije vozila.
Koja su nam još dokumenta potrebna kada putujemo u zemlje regiona?
Pored zelenog kartona koji nam je potreban u određenim zemljama kada putujemo, za neke zemlje potrebna je i Međunaroda vozačka dozvola i ukoliko putujemo tuđim vozilom, potrebna je i Dozvola za upravljanje tuđim vozilom.
Međunarodna vozačka dozvola može se izdati državljanima Srbije, kao i stranim državljanima uz posedovanje važeće dozvole koja je izdata u Srbiji. Cena izdavanja je 2.000 dinara.
Dozvola za upravljanje tuđim vozilom u inostranstvu (DTV), ukoliko vozač putuje tuđim vozilom, služi kao dokaz na osnovu potpisanog ovlašćenja vlasnika. Cena dozvole za upravljanje tuđim vozilom u inostranstvu je 1.500 dinara.
Komentari 7
Ivan
Uradili smo evropski izvestaj
I kad pozovem udruzenje osigurovaca
Oni me prebacuju na grcku i njihovo udruzenje
A grci odgovorili da nisu oni nadlezni
Tako da je butno samo da uzmu novac za zeleni
Inace sam osiguranik ddor novi sad
Uzas
Teodor
Vozac
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar