Gde je obavezan zeleni karton, a gde nije?

Sezona odmora i putovanja je počela, većina građana je isplanirala odmor i putovanje. Važna stavka jeste zeleni karton.
Gde je obavezan zeleni karton, a gde nije?
Foto: 021.rs
Tako je jedno od čestih pitanja: "Za koje zemlje je potreban zeleni karton, a gde nije?".
Ukoliko se odlučite za putovanje u zemlje Evropske unije, zeleni karton vam neće biti potreban. Pored zemalja EU postoje istovremeno zemlje sa kojima postoji sporazum i gde takođe nije obavezno posedovanje zelene karte.
Čitava je lista tih zemalja: Austrija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Belgija, Češka, Kipar, Nemačka, Danska, Španija, Estonija, Francuska, Finska, Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Severne Irske, Grčka, Mađarska, Italija, Irska, Luksemburg, Litvanija, Letonija, Malta, Holandija, Portugalija, Poljska, Rumunija, Švedska, Slovačka, Slovenija, Hrvatska, Švajcarska, Andora, Norveška i Island.
 
Još jedna od zemalja koja je na spisku, a za koju nam nije obavezan zeleni karton je i Crna Gora i do toga je došlo na osnovu Sporazuma o međusobnom priznavanju polisa obaveznog osiguranja, kažu za "Blic" u Auto-moto savezu Srbije.
 
Zemlje u kojima je obavezan zeleni karton
 
Zemlje u kojima je obavezno posedovanje zelenog kartona su Rusija, Belorusija, Ukrajina, Moldavija, Turska, Izrael, Iran, Severna Makedonija, Albanija, Tunis i Maroko.
 
Cena i izdavanje zelenog kartona
 
Cena zelenog kartona zavisi od osiguravajuće kuće. Svaka osiguravajuća kuća određuje cenu prema svom cenovniku. Kod AMSS cena je uglavnom svuda ista, a to je oko 2.000 dinara, kažu za "Blic" u AMSS.
 
Najjednostavniji postupak ukoliko želite da izvadite zeleni karton jeste da se obratite službi gde ste registrovali vozilo. Ovaj dokument važi i bez pečata. Zeleni karton važi do datuma do kog vam važi registracija.
 
Potrebna dokumenta za izdavanje su:
 
- polisa obaveznog osiguranja od auto-odgovornosti na uvid i
 
- saobraćajna dozvola
 
Čemu služi zeleni karton
 
Zeleni karton znači osiguranje i zaštitu za eventualne materijalne i nematerijalne štete do kojih može doći u saobraćajnim nezgodama tokom puta u inostranstvo. To znači da ukoliko dođe do štete na vašem vozilu u stranoj zemlji, štetu ne plaćate vi, već osiguravač čiju polisu koristite.
 
Multilateralni sporazum potpisan je u maju 2011. godine sa predstavnicima 32 nacionalna biroa zemalja Evropskog privrednog prostora. Ovaj sporazum predstavlja formalni dogovor određenog broja zemalja o proširivanju teritorijalnog važenja osiguranja od autoodgovornosti.
 
Za vozila iz Srbije, prilikom ulaska na teritoriju neke od zemalja potpisnica Multilateralnog sporazuma, kao dokaz o postojanju osiguranja od autoodgovornosti dovoljna je registarska oznaka, odnosno registraciona nalepnica koja se dobija prilikom registracije vozila.
Koja su nam još dokumenta potrebna kada putujemo u zemlje regiona?
 
Pored zelenog kartona koji nam je potreban u određenim zemljama kada putujemo, za neke zemlje potrebna je i Međunaroda vozačka dozvola i ukoliko putujemo tuđim vozilom, potrebna je i Dozvola za upravljanje tuđim vozilom.
 
Međunarodna vozačka dozvola može se izdati državljanima Srbije, kao i stranim državljanima uz posedovanje važeće dozvole koja je izdata u Srbiji. Cena izdavanja je 2.000 dinara.
 
Dozvola za upravljanje tuđim vozilom u inostranstvu (DTV), ukoliko vozač putuje tuđim vozilom, služi kao dokaz na osnovu potpisanog ovlašćenja vlasnika. Cena dozvole za upravljanje tuđim vozilom u inostranstvu je 1.500 dinara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ivan

    22.08.2024 13:39
    Udes u grckoj
    Imao sam udes u grckoj sa makedonkom
    Uradili smo evropski izvestaj
    I kad pozovem udruzenje osigurovaca
    Oni me prebacuju na grcku i njihovo udruzenje
    A grci odgovorili da nisu oni nadlezni
    Tako da je butno samo da uzmu novac za zeleni
    Inace sam osiguranik ddor novi sad
    Uzas
  • Teodor

    15.06.2023 18:11
    Dobro je znati...
    ...ako kreneš kolima do Irana. Stigneš na granicu, a ono - TRT!
  • Vozac

    15.06.2023 15:41
    Medjunarodna vozačka dozvola
    A za koje zemlje je potrebna medjunarodna vozacka dozvola?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja