Turisti, oprez: Ukoliko idete u Tunis, morate znati njihova pravila oko novca

Osim Grčke, Hrvatske i Crne Gore, naši turisti kao letnju destinaciju za godišnji odmor često biraju i Tunis.
Turisti, oprez: Ukoliko idete u Tunis, morate znati njihova pravila oko novca
Foto: Pixabay

Međutim, ono što mnogi ne znaju jeste da ova zemlja ima neka specifična pravila na koja sigurno nisu naleteli tokom boravka u drugim državama, piše Telegraf.

Jedno takvo pravilo odnosi se na lokalni novac i strogu zabranu njegovog iznošenja iz Tunisa.

Valuta ove države je Tuniski dinar, a njegova međunarodna oznaka je TND i sastoji se od hiljadu milima. Uvedena je 1960. godine kao zamena za tuniski franak koji je korišćen od 1891. godine kao zamena za rijal.
 
Postoje novčanice u iznosima 5, 10, 20, 30 i 50 dinara i kovanice od 20, 50 i 100 milima i od pola, 1, 2 i 5 dinara. Ipak, ono što je specifično je to što tuniski dinari ne smeju da se iznose iz ove zemlje, što malo ko zna.
 
"Da li je možda neko nosio sa sobom u Tunis njihove dinare? Posto je koleginici ostalo, a ne znam da li smem da ih nosim pošto znam da je zabranjeno da se iznose iz države", pitala je jedna članica Fejsbuk grupe o letovanjima u Tunisu.
 
Strogo je zabranjeno iznošenje tuniskih dinara iz zemlje, ali je isto tako zabranjeno njihovo unošenje u zemlju. 
 
Za zamenu tuniskih dinara koji vam preostaju na kraju vašeg boravka, potrebno je da pokažete račun banke u kojoj ste prvi put podigli ili kupili dinare. Imajte na umu da se računi sa bankomata ne prihvataju.
 
Pošto je strogo zabranjen izvoz tuniskih dinara, vlasti imaju pravo da vas i vaše stvari pretresu na aerodromu. 
 
Dakle, pre odlaska na aerodrom iskoristite veći deo preostalih dinara. Na aerodromu se prihvata širok spektar stranih valuta i debitnih i kreditnih kartica, pa ako planirate da kupite nešto na aerodromu nema potrebe da brinete ako nemate lokalnu valutu.
 
To je samo jedna od specifičnosti Tunisa.
 
"Ukoliko se prekorači boravak u Tunisu, svaka nedelja prekoračenja se naplaćuje 20 tuniskih dinara (oko 6 evra). Rok važenja pasoša radi turističkog putovanja mora biti više od tri meseca, uz obavezno posedovanje povratne karte. Ne postoji obaveza posedovanja polise zdravstvenog osiguranja, niti potreba podnošenja dokaza o vakcinaciji", stoji na portalu Ministarstva spoljnih poslova.
 
Što se tiče akcizne robe koja se unosi i iznosi, postoje ograničenja.
 
"Može da se unese 200 komada cigareta, 20 komada cigara, 500 grama duvana, a što se tiče alkoholnog pića, ako sadrži do 25 odsto alkohola, dozvoljena su dva litra, dok je za piće koje sadrži više od 25 odsto alkohola dozvoljeno jedan litar. Što se tiče unosa novca u zemlju, ukoliko iznos koji se unosi premašuje 25.000 tuniskih dinara, mora da se prijavi na carini", piše na sajtu ministarstva.
Kada je reč o ulasku u Tunis privatnim vozilom, carinski organi izdaju dozvolu za upravljanje vozilom na teritoriji Tunisa u trajanju do tri meseca, posle čega mora da se reguliše status vozila. 
 
Dozvoljen je unos lovačkog oružja, uz obaveznu prijavu na carini i dozvolu tuniskog MUP. Unos drugih tipova oružja je zabranjen.
 
Kućni ljubimci moraju da imaju veterinarsku knjižicu, kao i sanitarnu potvrdu, izdatu od nadležnih organa. Zabranjeno je unošenje rasa koje su opasne, kao što je pitbul. 
 
Dela od kulturnog i istorijskog značaja moraju se obavezno prijaviti i potrebna je prethodna dozvola tuniskog MUP.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Karavan

    19.08.2023 21:38
    Moje pravilo glasi, jbš letovanje sa kog ne možeš da se vratiš ako JAT otkaže let... Neka hvala. (JAT=Joke About Time)

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja