Test vladanja engleskim je, među 2,2 miliona ljudi kojima to nije maternji jezik, sprovela kompanija EF koja nudi obrazovne i putne usluge. Za putnike i turiste važno je da u stranoj zemlji mogu da vode najosnovniju komunikaciju, a za to se najčešće koristi upravo engleski jezik.
Na prvom mestu ove liste je Holandija, a na trećem Austrija. Sa izuzetkom Singapura na drugom mestu i Južnoafričke Republlike na devetom, među dvanaest zemalja za koje je ocenjeno da njihovi građani odlično vladaju engleskim jezikom nalaze se - evropske zemlje.
U toj grupi su i skandinavske zemlje, kao i Belgija, Portugal, Nemačka, Hrvatska i Grčka.
U grupi od osamnaest zemalja čiji građani poseduju visoko znanje engleskog jezika, takođe dominiraju evropske zemlje. Grupu predvodi Poljska, a slede Finska i Rumunija.
U grupi zemalja čiji građani solidno poznaju engleski jezik Srbija je na 24. mestu, a na poslednjem 30. je Švajcarska. Među tim zemljama su i Bugarska, Mađarska, Slovačka i Češka.
Testiranje je pokazalo da stranci ne mogu biti sigurni da će pronaći sagovornika na engleskom u tri možda i najpopularnije evropske turističke zemlje.
Naime, Španija, Italija i Francuska su u grupi zemalja u kojima građani umereno vladaju engleskim. Italija i Španija dele globalno 35. mesto, a u Evropi su na 32. odnosno 33. Francuska se našla na 43. mestu.
Engleskim umereno dobro vladaju, među ostalima, Albanci, Rusi, Ukrajinci, Belorusi, Moldavci i Jermeni.
U grupama zemalja čiji se stanovnici slabo ili veoma slabo služe engleskim, uglavnom su zemlje Afrike, Bliskog istoka, Azije, i Južne Amerike. U grupi slabih poznavalaca engleskog su i Azerbejdžan i Turska.
Komentari 3
Okej
Poliglota
Limburg
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar