U planu izgradnja gondole od vrha Kopaonika do vikend naselja Treska

Direktor Skijališta Srbije Dejan Ćika izjavo je da se planira izgradnja gondole koja bi povezivala vrh Kopaonika sa vikend naseljem Treska.
U planu izgradnja gondole od vrha Kopaonika do vikend naselja Treska
Foto: Pixabay
Naveo je i da će do sledeće sezone biti završena ski staza Bela reka 3.
 
"Ukoliko bismo uspeli da uradimo taj projekat, gondolu od vrha Kopaonika prema vikend naselju Treska, to bi doprinelo razvoju ove planine. Praktično, mogli bismo da se merimo sa svim skijaškim centrima i u Evropi i u regionu", rekao je Ćika i dodao da će sve zavisiti od toga da li će biti obezeđena sredstva za finansiranje.
On je podsetio da je uz pomoć države urađena gondola koja povezuje Mali Karaman i naselje Brzeće i dodao da su tako stvoreni uslovi za razvoj podkopaoničkih sela.
 
Istakao je da je planu i izgradnja veštačke akumulacije na Malom Karamanu, kako bi se obezbedile dovoljne količine vode za potrebe skijališta.
"Kada taj projekat završimo i to jezero bude u funkciji, mi ćemo onda moći za 100 sati da osnežimo sve staze na Kopaoniku koje se nalaze uz ove instalacije", napomenuo je Ćika.
 
Do sledeće sezone, kako je rekao, u planu je da se završi i staza Bela reka 3.
 
"Pored veštačke akumulacije, vodoakumulacije na Malom Karamanu, ove godine ćemo završiti i stazu Bela reka 3, koja povezuje Mali Karaman sa naseljem Brzeće. Imaćemo na toj strani prema Brzeću stazu Bela reka 1, Bela reka 2 i Bela reka 3, praktično jedno novo miniskijalište sa te strane Kopaonika. Takođe, završili smo veštačko osnežavanje na onim stazama na kojima ga nije bilo", dodao je on.
 
Kada je u pitanju Stara planina, Ćika je rekao da je tamo skijaška infrastruktura daleko prevazišla infrastrukturu smeštajnih kapaciteta, kao i da dok se ne izgradi još hotela i apartmana ne postoji potreba da se dalje razvija skijaška infrastruktura.
 
"Ima dovoljno žica, tamo je i gondola, sve staze su pokrivene sistemima za veštačko osnežavanje. Tako da nešto novo za sada na Staroj planini ne. Na Zlatiboru smo uradili pored postojećih staza koje su bile, jednu plavu fenomenalnu stazu koja je skoro tri kilometra duga, tako da za sada i što se tiče Zlatibora ostaćemo na postojećim kapacitetima", rekao je on.
 
Ćika je istakao da je skijaška sezona ove godine počela sedam dana ranije, pre zvaničnog ski openinga, za razliku od prošle godine kada su skijališta praktično počela sa radom tek u drugoj polovini januara.
 
Kako je rekao, trenutno je na Kopaoniku oko 70 odsto staza u funkciji, na Zlatiboru 30 odsto, a što se tiče Stare planine 90 odsto.
 
"Sezona je prvo počela na Kopaoniku, zatim na Staroj planini, i na kraju na Torniku. Što se tiče Kopaonika, rade 33 staze i 18 instalacija, praktično za vrlo kratak vremenski period, ukoliko bude vremenskih uslova, celo skijalište na Kopaoniku ćemo pustiti u funkciju", rekao je on.
 
Što se tiče skijališta na Staroj planini, Ćika je rekao da je ono praktično 90 odsto u funkciji, a što se tiče Zlatibora radi samo jedna staza - Stankova ravan, kao i da se nadaju da će u narednom periodu osposobiti i ostale staze, kako bi skijaši i borderi mogli sve da koriste u punom kapacitetu.
 
"Nadamo se da će ova sezona, koja je dobro krenula uspeti da nadoknadi ono što smo propustili prošle godine. Ukupan broj skijaša prošle godine bio je negde više od 350.000. Sada imamo u proseku između 7.000 do 8.000 skijaša dnevno, što je daleko veći broj, nego što je bio prošle godine na dnevnom nivou", rekao je on.
 
Odgovarajući na pitanje kakva su očekivanja za ovu sezonu, s obzirom da prethodne sezone nije bilo dovoljno snega, Ćika je kazao da su Skijališta opremljena najsvremenijim sistemima za veštačko osnežavanje, tako da i ne zavise od prirodnog snega.
 
"Dobro je da padne prirodni sneg, jer onda u tom slučaju napravimo dobru podlogu i dodamo veštački sneg i onda je trajnost staza mnogo duža, nego ukoliko se samo radi sa veštačkim snegom. Mada moram da napomenem da naši sistemi nisu svemogući. Moraju da postoje određeni uslovi, da bude temperatura bar minus tri, da bude niska vlažnost", rekao je on.
 
Čika je naglasio da prethodne tri godine Skijališta Srbije nisu menjala cene ski pasa, ali da su, ipak, ove godine morali, jer sve što utiče na cenu je poskupelo, pre svega električna energija i nafta.
  • Dragan

    22.01.2024 09:37
    Ah
    Kao i svake gofine idem na Jahorinu ,Kranjsku goru ili Sljeme.Ne idemo na betonirani i uništeni Kopaonik.
  • Laloš

    21.01.2024 22:16
    Džaba sve Kop je uništena,precenjena planina bez osnovne infrastrukture koja ne može da se poredi ni sa jednim iole ozbiljnijim evropskim ski centrom. Za početak napravite kanalizaciju i prečišćivač kanalizacionih voda a ne da gurate g.... u okolne potoke. Za ove kapacitete treba bar duplo više kilometara osneženih staza. Dok se to ne napravi ovo će biti samo precenjeno mesto gde se dolazi da se pokaže ko koliko ima para na računu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja

Avion devet sati leteo nikuda

Avion Britiš ervejza se okrenuo na pola puta preko Atlantskog okeana, zbog čega su putnici leteli devet sati nikuda.