
Lokalni stanovnici se protestima izborili: Sprečena privatizacija prodaje ulaznica za Maču Pikču
Protesti koji su šest dana sprečavali i dolazak i boravak turista u Maču Pikčuu okončani su u sredu dogovorom Vlade Perua i energičnih stanovnika.

Foto: Pixabay
Dogovor predviđa da Vlada odustane od privatizacije prodaje ulaznica.
"Štrajk je obustavljen", rekao je ministar kulture Lesli Urteaga na radiju RRP posle sastanka s vođama protestnog pokreta, a portparol demonstranata Darvin Baka to potvrdio za AFP.
Komercijalna aktivnost je tako nastavljena u sredu, kao i železnički saobraćaj bez kog se ne može u taj kraj, a nije ga bilo pet dana.
Više od 1.200 turista koji su ostali bez ikakvih usluga je tokom vikenda evakuisano sa tog znamenitog mesta Inka koje je na Listi svetske baštine organizacije UNESKO.
Vlada je prihvatila zahtev stanovnika da se poništi sporazum kojim je onlajn prodaju ulaznica prepustila privatnom operateru, rekao je ministar.
Demonstranti su ocenili da bi taj sporazum bio prvi korak ka privatizaciji tog istorijskog mesta. Da je sporazum ostao na snazi, izabrana peruanska kompanija "Joinnus" bi zarađivala do 3,2 miliona dolara godišnje od provizija na prodaju ulaznica.
Kompanija "Joinnus" je onlajn marketing ulaznica počela 20. januara i izazvala protest, te se sada sve vraća državi, ali na novu državnu onlajn-platformu, pokazuje dogovor Vlade i demonstranata.
Zbog štrajka i demonstracija mnoga preduzeća su bila zatvorena od četvrtka, a železnički operater "Ferrocarril Transandino" je u petak obustavio uslugu do Maču Pikčua, te se do njega moglo doći samo pešice.
Za svaki dan zatvaranja tog mesta, gubici su milion sola (oko 263.000 dolara), prema zvaničnim podacima.
Premijer Alberto Otarola je tvrdio da je Vlada htela da privatizuje raniji sistem prodaje karata na šalterima jer ga je "mafija otela" u svoju korist. Vlada je tu svoju odluku pravdala time što je zbog prodaje neregistrovanih ulaznica 2023. godini gubitak bio 1,8 miliona dolara, a državna firma koja je prodavala ulaznice nije prijavila taj gubitak.
Pre godinu dana vlasti su zatvorile ulaz u citadelu na 25 dana zbog protesta protiv opoziva bivšeg predsednika Pedra Kastilja, sada zatvorenog.
Arheološki kompleks 130 kilometara od grada Kuska, na nadmorskoj visini od 2.438 metara, izgrađen je u 15. veku po naredbi cara Inka Pačakuteka (1438-1470), a otkrio ga je 1911. američki istraživač Hajram Bingam. Tu u proseku dnevno dođe po 4.500 turista.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Putovanja
Hadži-Prodanova pećina zatvorena za posetioce
20.04.2025.•
0
Hadži-Prodanova pećina, turistička atrakcija opštine Ivanjica koja se nalazi u selu Raščići, iz preventivnih razloga privremeno je zatvorena za posetioce.
Venecija ponovo uvela naplatu ulaska turistima
20.04.2025.•
0
Gradske vlasti Venecije ponovo su počele da naplaćuju pet evra za posetu gradu, a ovaj iznos će biti dvostruko veći za one koji budu onlajn putem rezervisali ulaznicu za grad samo tri dana pre dolaska
VIDEO: Motor aviona se zapalio jer je u njemu bio zec
20.04.2025.•
0
Let "United Airlines" prinudno je sleteo nakon što je zec navodno ušao u motor što je izazvalo požar.
Zbog Trampovih odluka: Turisti izbegavaju SAD
13.04.2025.•
0
Broj evropskih putnika koji posećuju SAD naglo je pao zbog političkih i ekonomskih napetosti i straha od neprijateljski nastrojene granične politike.
Sardinija ograničila broj turista, posete plaži moraju da se rezervišu onlajn
10.04.2025.•
1
Ukoliko ove godine budete želeli da posetite neke plaže na Sardiniji, svoj dolazak moraćete da rezervišete preko aplikacije.
Otkazani sutrašnji letovi za Atinu zbog štrajka kontrole letenja u Grčkoj
08.04.2025.•
0
Er Srbija saopštila je da su sutrašnji letovi između Beograda i Atine otkazani zbog štrajka kontrole letenja u Grčkoj.
Turoperatori gomilali turističke karte za Koloseum, pa kažnjeni sa 20 miliona evra
08.04.2025.•
0
Italijanska antimonopolska komisija (AGCM) kaznila je agenciju za prodaju turističkih karata i šest turoperatora sa 20 miliona evra zbog prakse gomilanja karata kojom se ograničava pristup Koloseumu.
VIDEO: Italijom saobraća luksuzni voz "Dolče vita orijent ekspres", najjeftinija tura 3.500 evra
07.04.2025.•
0
Prvi luksuzni voz italijanske proizvodnje nazvan "Dolče vita orijent ekspres" počeo je da saobraća.
Pilot objasnio šta se dešava ako ne uključite avionski režim na telefonu
06.04.2025.•
2
Sledeći put kada vas zamole da prebacite telefon u avionski režim, znajte da to nije samo još jedno pravilo bez svrhe.
Ovo su evropske plaže sa najmanjim gužvama: Većina je u našem susedstvu
06.04.2025.•
0
Kad birate destinaciju za letnji odmor gužva može biti značajan faktor. Wizz Air je predstavio listu evropskih plaža s najmanjom gužvom.
VIDEO: Neki od "najnezgodnijih" aerodroma nalaze se u Evropi
06.04.2025.•
1
Dok je Madeira destinacija za odmor o kojoj mnogi sanjaju, dolazak na ostrvo ponekad može biti uznemirujuće iskustvo.
Nova pravila za ulazak na Tajland od 1. maja
06.04.2025.•
1
Svi strani putnici koji ulaze na Tajland moraće od 1. maja da popune onlajn prijavu pre nego što uđu u tu zemlju, saopštila je kancelarija Turističke uprave Tajlanda (TAT).
Od petka e-Gate na aerodromu "Nikola Tesla" mogu da koriste i državljani EU i Šengena
02.04.2025.•
3
Korišćenje elektronskih kapija na graničnom prelazu na aerodromu "Nikola Tesla" biće omogućeno pored državljana Srbije i državljanima zemalja EU i Šengen zone, koje se nalaze na Master listi ICAO PKD.
VIDEO: Putnica pokušala da otvori vrata aviona dok je letelica bila iznad okeana
01.04.2025.•
0
Avion s više od 200 putnika, koji je leteo iz Indonezije u Australiju, morao je da se vrati nakon što je jedna putnica pokušala nasilno da otvori vrata.
Voz "Nostalgija" ponovo saobraća prugom "Šarganska osmica"
01.04.2025.•
1
Jedna od železničkih atrakcija u Srbiji, voz "Nostalgija", ponovo je počeo da saobraća prugom "Šarganska osmica".
Evropljanima će od srede biti potrebna dozvola za putovanje u Veliku Britaniju
31.03.2025.•
2
Evropljani će od srede, 2. aprila morati da imaju dozvolu za putovanje u Veliku Britaniju.
VIDEO: Putnici kažu da su ovo najrazočaravajuće turističke atrakcije
30.03.2025.•
0
Mnogi ljudi imaju popis odredišta koje žele da posete, a to su vrlo često evropske destinacije poput Rima, Pariza, Beča i Istanbula.
Japanski turisti uhapšeni i deportovani zbog bahatog ponašanja na Kineskom zidu
30.03.2025.•
1
Bračni par iz Japana deportovan je iz Kine zbog skandaloznog ponašanja tokom njihove posete Kineskom zidu.
VIDEO: Bahati turista ignorisao zabranu i popeo se na vrh piramide, razjarena masa ga pretukla
25.03.2025.•
6
Razjarena masa napala je nemačkog turistu koji se popeo na piramidu Kukulkan u ruševinama majanskog grada Čičen Ica u Meksiku, iako je to strogo zabranjeno.
Ljubitelji hrane ocenili: Ovo je top lista 20 država gde putnici vole da jedu
23.03.2025.•
3
"Ostavi mesta u svom koferu, ali i u stomaku", trebalo bi da glasi zlatno pravilo putovanja.
Firenca zabranila kutije za ključeve za turiste: Ružni su, a i strahuje od terorizma
23.03.2025.•
0
Turistička sezona još nije ni počela, a već su počeli mali i veliki ratovi protiv gužve i spasavanja najatraktivnijih delova popularnih destinacija.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar