Indijci "gaje" svoje mostove
Pleme Kasi u dolinama koje vode ka Bangladešu gaji mostove za koje se, pošto dostignu punu snagu, procenjuje da mogu da traju od 500 do 600 godina, što je mnogo duže od konvencionalnih mostova.
Oblast Cerapundži je jedno od najvlažnijih mesta na svetu sa mnogo brzorastućih reka i potoka, pa pravljenje ovih mostova ima neprocenjivu vrednost za žitelje. S obzirom da ta oblast prima mnogo vode, običan drveni most bi brzo istrulio. Više od pet vekova meštani upravljaju korenje i lozu lokalnog drveta (lat. Ficus Elastica) preko reka, koristeći izdubljena debla kako bi stvorili sisteme za vođenje korenja.
Kada korenje i loza dospeju na suprotnu stranu omogućeno im je da i tu puste koren i vremenom se stvori snažan živi most, a nekima je potrebno 10 do 15 godina da postanu potpuno funkcionalni.
Na površini mosta se postavlja granje, drvene ploče i kamenje. Neki od mostova su dugački i više od 300 metara i mogu da izdrže težinu 50 i više ljudi.
Komentari 2
Maja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar