VIDEO: Najsporiji voz u Evropi ide 36 km/h

Putovanje vozom je veliki trend poslednjih godina. Za mnoge putnike to nije samo prevozno sredstvo, način da se stigne od tačke A do tačke B, već iskustvo koje često ostaje najlepši deo putovanja.
Brojne panoramske železničke rute vode kroz neverovatne predele, netaknutu prirodu, pružaju nezaboravne poglede, unose dašak romantike i avaturizma u samo putovanje. 
 
Da li ste se ikada zapitali koji je najsporiji voz u Evropi?
 
Glacier Express u Švajcarskoj je ponosan na taj nadimak. Prosečna brzina mu je 36 kilometara na sat.
Ovaj samoproglašeni "najsporiji ekspres voz na svetu" povezuje popularne švajcarske destinacije - Cermat i St. Moric. Kao i mnogi švajcarski vozovi, Glacier Express radi nesmetano, uprkos svojoj stenovitoj planinskoj ruti. Prelazi 291 most i prolazi kroz 91 tunel. Konačno, penje se na prolaz Oberalp, koji se nalazi na 2.044 metra nadmorske visine - i to tokom cele godine, čak i kada ima snega. 
 
 
Za ovu železničku trasu mnogi kažu da je pravo inženjersko čudo, a podjednako je impresivna i unutrašnjost voza, gde putnici mogu da uživaju u meniju koji nudi hranu, grickalice, fino vino i popodnevni čaj, sve dok pogled leti ka alpskoj divljini kao moćan magnet.
Put vodi kroz predivne predele
 
Jedna od početnih/krajnjih tačaka Glacier Expressa, St. Moric je pravi raj za sve one koji se bave zimskim sportovima (grad je bio domaćin dve Zimske olimpijske igre). Ipak, ako ne volite skijanje ili snoubord, umesto toga možete se odlučiti za planinarenje, brdski biciklizam ili čak spuštanje niz poznatu stazu za bob. Za one koji baš i nisu ljubitelji znojenja ili adrenalina, St. Moric ima niz prodavnica, grand hotela i zaista sve što vam je potrebno da se opustite sa stilom.
 
 
Slikoviti Hur je najstariji grad u Švajcarskoj
 
Glacier Express vozi između St. Morica i Cermata, ali ne morate da počnete svoje putovanje na tim stanicama. Za mnoge putnike, grad Hur je odlična polazna tačka. Često ga nazivaju najstarijim gradom u Švajcarskoj, sa arheološkim nalazištima koji datiraju hiljadama godina unazad. Neobičan Stari grad bez automobila je dobro očuvan i odlično mesto za šetnju. Ovde ćete naći najveću koncentraciju restorana i barova u zemlji i najveći tržni centar između Ciriha i Milana.
Cermat je jedno od najboljih odmarališta u Švajcarskoj
 
Cermat, druga glavna početna/krajnja tačka Glacier Expressa, visoko je rangiran među najboljim švajcarskim odmaralištima. Pored odličnog skijanja, planinarenja i penjanja, ovde možete videti i Materhorn - mitsku planinu koja je želja svakog pravog alpiniste. Ono što je posebno u ovom gradu je to što su ovde zabranjeni automobili, a zbog blizine Italije, Cermat ima izražen kosmopolitski duh.
 
Od prelepih drvenih kuća, šarmantnih kafića do luksuznih prodavnica - ovaj skriveni raj smešten duboko u srcu švajcarskih Alpa će vas oduševiti i naterati da se vraćate iznova i iznova, u različito doba godine.

Teme

voz
  • Steva

    18.02.2024 14:34
    sramota je kako nam dobro ide

    Jaa
    18.02.2024 • 10:01
    provozati se sarganskom osmicom

    Da, ali malobrojni su oni koji u Srbiji mogu sebi takav "luksuz" da priušte.
  • Voja

    18.02.2024 12:19
    Kod nas je to prosecna brzina svih vozova pa se ne hvalimo…
  • Banderaš

    18.02.2024 11:42
    36kmh ali zato da bi putnici videli lepote uređene Švajcarske, a ne zato što je pruga loša.
    U srbiji vozovi voze 30kmh jer su pruge loše,a vagoni neispravni

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja

Avion devet sati leteo nikuda

Avion Britiš ervejza se okrenuo na pola puta preko Atlantskog okeana, zbog čega su putnici leteli devet sati nikuda.