Deo Jadranskog mora prekriven želatinastom sluzi: Stručnjaci objasnili o čemu se radi

Površina mora uz severni deo Jadrana danima je već prekriven želatinskim slojem mulja, što mikrobiolozi u Hrvatskoj objašnjavaju cvetanjem mora.
Deo Jadranskog mora prekriven želatinastom sluzi: Stručnjaci objasnili o čemu se radi
Foto: Pixabay
S druge strane, slovenački stručnjaci iznose drugačije teorije o uzroku ove pojave. 
 
Prema Slovenačkom nacionalnom institutu za biologiju, sluz na površini mora nastaje delovanjem fitoplanktona koji izlučuje veliku količinu organskih materija u vodu. Potrebno je nekoliko nedelja da mikroorganizmi razgrade ovu sluz. 
Patricija Mozetič iz Morske biološke stanice naglašava da se ovaj fenomen razlikuje od cvetanja mora, što dodatno komplikuje situaciju, prenosi zagrebački Večerni list.
 
Sluz, osim što se sastoji od amorfne želatinske mase, sadrži raznovrsne čestice, kako žive, tako i mrtve. Na nju se hvataju fitoplankton, zooplankton i njihove izlučevine, larve i jajašca različitih životinja. Takođe, uključuje čestice kostura, ostatke biljnih i životinjskih ćelija, bakterije, polen, ciste i mineralne čestice iz morskih sedimenata i kopnenog porekla.
Ove čestice variraju u bojama, oblicima i veličinama, a njihov raspored zavisi od različitih elemenata. Sluz se obično formira u dubljim slojevima mora, ali se postepeno diže prema površini, a tokom dana ih vetrovi i površinske struje nose prema obali, gde se najčešće skupljaju na zatvorenim prostorima poput plaža.
 
Iako sluz, kako se navodi, ne predstavlja neposrednu opasnost za zdravlje kupača, zbog prisutnosti zarobljenih organizama, uključujući i potencijalno patogene, preporučuje se izbegavanje direktnog kontakta. 
 
Prema izveštaju Nacionalnog instituta za biologiju, ovaj fenomen sluzi ove godine nije ograničen samo na slovenačke primorske gradove, već se proteže i preko celog Tršćanskog zaliva i šire na severnom Jadranu.
 
Prvi zapisi o ovoj pojavi datiraju čak iz 1729. godine, a poslednji put se ovako nešto dogodilo 2018. More bi moglo ostati ovakvo nekoliko dana ili dok bura ne "rastera" sluz, kažu slovenački stručnjaci, prenosi Večernji.
  • zbog kanalizacije

    25.06.2024 16:10
    Jel’ ta sluz može da prečisti more? Odvucite je i do CG.
  • Frko

    25.06.2024 10:23
    More more
    To u cnoj gori mozes da vidis svakodnevno fekalije jado
  • komsha

    25.06.2024 07:23
    u cg..
    u cg je to samo izmet iz kanalizacije koja se izliva direktno u morre

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja

Turisti ponovo mogu da idu na Kapri

Popravljen je cevovod koji vodi pijaću vodu na Kapri, pa je turistima dozvoljeno da ponovo posete to italijansko ostrvo, saopštio je u nedelju njegov gradonačelnik Paolo Falko.