Mali pregled cena smeštaja, ležaljki, suncobrana i hrane u Crnoj Gori: Letovanje poskupelo

Letnja sezona uveliko je počela u Crnoj Gori, pa se odmah da primetiti da su cene više u odnosu na prošlu godinu.
Mali pregled cena smeštaja, ležaljki, suncobrana i hrane u Crnoj Gori: Letovanje poskupelo
Foto: Pixabay
Tradicionalno, cene su najviše na Budvanskoj rivijeri, a značajno su skočile i u Boki Kotorskoj, piše Euronews Srbija. Daleko najpovoljniji smeštaj može se naći na Ulcinjskoj rivijeri gde su i cene umnogome niže nego na ostatku primorja i na nivou prošlogodišnjih.
 
Napomena: Cene navedene u tekstu se odnose na noćenje za dve osobe u avgustu (na bazi desetodnevnog aranžmana) u objektima oglašenim na platformi Booking.
 
Opština Ulcinj dom je nekih od najlepših plaža u Crnoj Gori, a i sam grad ima mnogo toga da ponudi. Iznajmljivanje apartmana početkom jula za dve osobe i na samo par stotina metara od plaže kreće se već od 45 evra po noćenju. Apartmani koji se nalaze na udaljenosti do 200 metara od plaže nešto su skuplji i njihova cena je u proseku 50 evra. Nešto dalje od centra, odnosno na više od 500 metra, noćenje se može naći i po ceni od 20 evra.
U mestima nadomak Ulcinja, kao što su Dobre Vode ili Utjeha, noćenje za dve osobe možete naći već od 25 evra, pa naviše. S druge strane, cene na Adi Bojani se kreću od 50 evra.
 
Cene noćenja u hotelima su nešto više i kreću se od 60 evra u onima sa tri zvezdice, dok su u proseku oko 100 evra po noćenju u onim sa četiri. Najskuplji hotel na Ulcinjskoj rivijeri je svakako Azul Beach Resort Montenegro by Karisma na bazi all inclusive usluge po ceni noćenja od 400 evra.
 
Budva - što bliže plaži, to skuplje
 
Cena noćenja u gradu, na par stotina metara od Slovenske plaže iznosi već od 65 evra za dve osobe, pa naviše. Nešto niže cene su u apartmanima koji su udaljeni više od kilometar i kreću se oko 45 evra po noćenju. S druge strane, apartmani u Starom gradu kreću se od 120 evra po noćenju, pa sve do 300, što znači da treba izdvojiti više novca ako želite da budete u centru zbivanja. Ni ove godine ništa manje ne koštaju apartmani u Bečićima i Petrovcu koji su nadomak Budve, gde u proseku treba izdvojiti oko 50 evra po noćenju u apartmanima koji su i do 800 metara od plaže.  
 
Što se tiče Svetog Stefana, cene su raznolike. Premda postoji nekoliko jeftinijih opcija po noćenju u vidu apartmanskog smeštaja koji se kreće oko 60 evra za dve osobe, ipak prednjače luks vile sa bazenima koje nude noćenje po ceni od 90 evra pa naviše - čak i kada se nalaze na istoj udaljenosti od plaže kao i one jeftinije.
 
Najskuplje hotelsko noćenje pak, svakako je u budvanskom Dakli rizortu gde košta "tričavih" 640 evra po noćenju, u Astoriji blizu 240, dok se cene u hotelima sa četiri zvezdice kreću od 150 evra, pa sve do 300, a onim od tri zvezdice do 120 evra. Hotel Slovenska plaža nudi noćenje po ceni od 150 evra, a bečićki Splendid 350.
 
Tivat od 45 evra
 
Tivat je zbog aerodroma savršeno mesto za ljubitelje noćnih šetnji u Porto Montenegru, ali i za one koji ne mogu da prelome da li bi radije letovali u zalivu ili na otvorenom moru. Uostalom presuđuje i pozicija aerodroma. Osim toga, blizina poluostrva Luštica i Boke Kotorske pruža mogućnost za svakodnevno menjanje plaža, zbog čega je važna i lokacija smeštaja.
 
Skromniji apartmani koji imaju ono neophodno kreću se već od 45 evra po noćenju, dok oni bliži Porto Montenegru koštaju od 60 evra, pa naviše.
 
 
Suprotno povoljnim apartmanima, tu su tivatski hoteli, pa za čuveni Nikki Beach Montenegro treba izdvojiti 470 evra po noćenju, a za Regent Porto Montenegro preko 700. Hotel Chedi Luštica Bay nudi noćenje po ceni od 550 evra po noćenju.
 
Hoteli sa četiri zvezdice pak, kao što su Pine ili Franca, nude noćenja od 180 evra, pa naviše.
 
Boka Kotorska poskupela
 
Premda sam grad Kotor ne obiluje toliko kvalitetnim plažama, postoje turisti kojima je važan sam boravak u gradu i njegovoj okolini. Tako se u srcu Starog grada mogu naći apartmani od 110 evra, pa naviše. Za 60 evra može se naći i apartman van Starog grada.
 
S druge strane, popularna Bijela je možda jedno od najjeftinijih odredišta u Boki gde se cene noćenja u apartmanskom smeštaju kreću već od 40 evra, dok je Perast nešto skuplji sa minimalnim cenama od 100 evra po noćenju.
 
Valja imati na umu da su mnoge stare vile pretvorene u moderne butik hotele, te shodno tome na pomenutim destinacijama postoje i oni koji nude noćenje od 90 i više evra.
 
Jedna od omiljenih destinacija srpskih turista Herceg Novi nudi noćenje za dvoje po cenama već od 40 evra, dok su oni apartmani bliži gradskoj plaži u proseku oko 85 evra.
 
Cene u hotelima sa četiri zvedice u Perastu su u proseku od 130 evra, pa naviše, dok je hotel Carine u Bijeloj čak 254 evra po noćenju. Hotel Palmon Bay u Herceg Novom nudi nešto povoljniju varijantu u koju je uključen i doručak po ceni od 219 evra.
 
Cene ležaljki, suncobrana...
 
U zavisnosti od toga u kom kafiću sedite, kapućino i sok bi koštao u proseku pet evra. Na osnovu cena iz nekoliko kafića u Herceg Novom izdvojili smo prosečne cene hrane i pića u Crnoj Gori. U zavisnosti od plaže i mesta gde boravite ležaljka će vas koštati od šest evra, pa sve do 15 ili 20, ako ste na luksuznijim mestima. Međutim, suncobran najčešće ne dolazi uz ležaljku, tako da u proseku celo zadovoljstvo sunčanja na ležaljci sa suncobranom bez pića na plaži košta oko 15 evra, piše NIN.
 
 
Što se tiče restorana, na osnovu nekoliko lokala u Herceg Novom došli smo do zaključka da je u pitanju sledeći rang cena. Najčešća cena espresa u Crnoj Gori je oko 1,50 evra, domaća kafa je oko dva evra, dok je kapućino oko 2,50 evra u kafićima i restoranima kraj plaže. Obična kafa je slične cene kao i kapućino, najčešće do tri evra. Cene sokova po kafićima su oko 2,50 evra, neretko i oko tri evra.
 
Kada je u pitanju hrana dosta restorana nudi dnevni meni čije se cene kreću između osam i 12 evra, dok u restoranima italijanske hrane, koji su vrlo česti po Crnoj Gori, prosečna cena paste je oko 10 evra, pica od 32 cm košta od sedam evra, za margaritu, pa sve do 10 evra, a to su one sa morskim plodovima. Cene lazanja su oko 12 evra, a salate obroci koštaju između 10 evra (koliko košta grčka salata) pa sve do 15 evra (salata sa morskim plodovima).
 
Kada su u pitanju morski plodovi, rižoto sa morskim plodovima u proseku košta oko 17 evra, dok cena ribe varira i košta između 15 evra (cena ribe u soli) i 50 evra (cena riblje plate). 
 
Dezerti su nešto jeftiniji i kolači se mogu pronaći po ceni od tri do četiri evra, u zavisnosti od vrsta kolača. Sladoled na kugli po šetalištima u Crnoj Gori koštaju oko jedan evro. Brza hrana je jeftinija od one restoranske, pa je cena parčeta pice 2,50 evra, dok je cena girosa pet evra.
 
Kada je u pitanju alkoholno piće, prosečna cena malog flaširanog piva je oko 3,50 evra, dok je veliko točeno, u zavisnosti od mesta, najčešće slične cene. Čaša vina se kreće od tri evra, pa do 20, u zavisnosti od kvaliteta. Rakije, u zavisnosti od vrste, mogu koštati od 2,60 evra, pa sve do preko pet evra. Kokteli se kreću od osam evra pa naviše.
Osnovne namirnice
 
Cene osnovnih namirnica u prodavnicama i supermarketima su malo skuplje nego one u Srbiji. Naime, u jednom poznatom crnogorskom lancu marketa običan beli hleb će vas koštati oko 0,80 evra, dok je sečeni nešto skuplji 0,85 evra.
 
 
Crni hleb je jedan evro, dok je ražani 1,10 evra. Litar mleka košta 1,50 evra, dok se kilogram jogurta može naći u rangu cena od 1,35 evra do 1,50 evra. Deset jaja u zavisnosti od vrste može koštati od 2,10 evra do 4,80 evra, za ona "najkvalitetnija". 
 
Kilogram roštilj mesa u prodavnici košta oko 5,50 evra, dok je celo pile 4,60 evra. Junetina, u zavisnosti od vrste mesa, košta od 8,40 evra po kilogramu, koliko košta juneći vrat, do 21,50 evra po kilogramu, koliko košta juneći biftek.
 
Svinjetina košta od 4,20 evra po kilogramu, koliko košta svinjska plećka bez kosti, do 8,80 evra po kilogramu, koliko košta svinjski file. Teletina košta od 13 evra po kilogramu, kolika je cena telećeg buta bez kosti, do 23,20 evra po kilogramu, koliko košta teleći biftek.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dule

    15.07.2024 08:16
    Budva?
    Bio na dva dana u poseti porodici i to sto sam vidio je da se normalna osoba zgadi. Usluga nikakva, kultura na nivo ispod nule, voda prljava…… da ne nabrajam. Inače već 20 godina i više ne letujem u CG a i da mi daju besplatno ne bih letovao tamo.
  • Dm

    14.07.2024 15:02
    Sramotno visoke cene za ono što nude , a da ne spominjemo veoma prljavo more iz kog retko ko izroni bez neke infekcije. Ne mogu da pariraju nikako sa takvim cenama kada ima mnogo lepših , ekskluzivnijih i čistijih destinacija za manje novca. Za to što nude i 10e po noćenju je previše. Upravo se vratih sa destinacije koja važi za ekskluzivno mesto u Gr, uglavnom naši tamo ne zalaze , sve je ekstremno čisto od mora do grada, svaka divlja plža je kao sa razglednice. Apartman od 30 m2 na ekstra lokaciji sa dvorištem kao iz raja nas je stajao manje za dvoje nego apartman na kilometar od najskrnavije plaže u CG odnosno slovenske plaže. Imam rodbinu koja se odselila u Budvu pre x godina pa na žalost moram po nekad da idem na tu destinaciju al da njih nema ne bi išao ni da mi plate. Tamo letuju samo oni koji ne znaju da postoji bolje, jeftinije,čistije ,lepše.
  • Bili Piton

    14.07.2024 12:04
    ?
    Da li fekalije i dalje sprečavaju kupanje u Igalu i Herceg-Novom?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja