Mali pregled cena smeštaja, ležaljki, suncobrana i hrane u Crnoj Gori: Letovanje poskupelo
Letnja sezona uveliko je počela u Crnoj Gori, pa se odmah da primetiti da su cene više u odnosu na prošlu godinu.
Foto: Pixabay
Tradicionalno, cene su najviše na Budvanskoj rivijeri, a značajno su skočile i u Boki Kotorskoj, piše Euronews Srbija. Daleko najpovoljniji smeštaj može se naći na Ulcinjskoj rivijeri gde su i cene umnogome niže nego na ostatku primorja i na nivou prošlogodišnjih.
Napomena: Cene navedene u tekstu se odnose na noćenje za dve osobe u avgustu (na bazi desetodnevnog aranžmana) u objektima oglašenim na platformi Booking.
Opština Ulcinj dom je nekih od najlepših plaža u Crnoj Gori, a i sam grad ima mnogo toga da ponudi. Iznajmljivanje apartmana početkom jula za dve osobe i na samo par stotina metara od plaže kreće se već od 45 evra po noćenju. Apartmani koji se nalaze na udaljenosti do 200 metara od plaže nešto su skuplji i njihova cena je u proseku 50 evra. Nešto dalje od centra, odnosno na više od 500 metra, noćenje se može naći i po ceni od 20 evra.
U mestima nadomak Ulcinja, kao što su Dobre Vode ili Utjeha, noćenje za dve osobe možete naći već od 25 evra, pa naviše. S druge strane, cene na Adi Bojani se kreću od 50 evra.
Cene noćenja u hotelima su nešto više i kreću se od 60 evra u onima sa tri zvezdice, dok su u proseku oko 100 evra po noćenju u onim sa četiri. Najskuplji hotel na Ulcinjskoj rivijeri je svakako Azul Beach Resort Montenegro by Karisma na bazi all inclusive usluge po ceni noćenja od 400 evra.
Budva - što bliže plaži, to skuplje
Cena noćenja u gradu, na par stotina metara od Slovenske plaže iznosi već od 65 evra za dve osobe, pa naviše. Nešto niže cene su u apartmanima koji su udaljeni više od kilometar i kreću se oko 45 evra po noćenju. S druge strane, apartmani u Starom gradu kreću se od 120 evra po noćenju, pa sve do 300, što znači da treba izdvojiti više novca ako želite da budete u centru zbivanja. Ni ove godine ništa manje ne koštaju apartmani u Bečićima i Petrovcu koji su nadomak Budve, gde u proseku treba izdvojiti oko 50 evra po noćenju u apartmanima koji su i do 800 metara od plaže.
Što se tiče Svetog Stefana, cene su raznolike. Premda postoji nekoliko jeftinijih opcija po noćenju u vidu apartmanskog smeštaja koji se kreće oko 60 evra za dve osobe, ipak prednjače luks vile sa bazenima koje nude noćenje po ceni od 90 evra pa naviše - čak i kada se nalaze na istoj udaljenosti od plaže kao i one jeftinije.
Najskuplje hotelsko noćenje pak, svakako je u budvanskom Dakli rizortu gde košta "tričavih" 640 evra po noćenju, u Astoriji blizu 240, dok se cene u hotelima sa četiri zvezdice kreću od 150 evra, pa sve do 300, a onim od tri zvezdice do 120 evra. Hotel Slovenska plaža nudi noćenje po ceni od 150 evra, a bečićki Splendid 350.
Tivat od 45 evra
Tivat je zbog aerodroma savršeno mesto za ljubitelje noćnih šetnji u Porto Montenegru, ali i za one koji ne mogu da prelome da li bi radije letovali u zalivu ili na otvorenom moru. Uostalom presuđuje i pozicija aerodroma. Osim toga, blizina poluostrva Luštica i Boke Kotorske pruža mogućnost za svakodnevno menjanje plaža, zbog čega je važna i lokacija smeštaja.
Skromniji apartmani koji imaju ono neophodno kreću se već od 45 evra po noćenju, dok oni bliži Porto Montenegru koštaju od 60 evra, pa naviše.
Suprotno povoljnim apartmanima, tu su tivatski hoteli, pa za čuveni Nikki Beach Montenegro treba izdvojiti 470 evra po noćenju, a za Regent Porto Montenegro preko 700. Hotel Chedi Luštica Bay nudi noćenje po ceni od 550 evra po noćenju.
Hoteli sa četiri zvezdice pak, kao što su Pine ili Franca, nude noćenja od 180 evra, pa naviše.
Boka Kotorska poskupela
Premda sam grad Kotor ne obiluje toliko kvalitetnim plažama, postoje turisti kojima je važan sam boravak u gradu i njegovoj okolini. Tako se u srcu Starog grada mogu naći apartmani od 110 evra, pa naviše. Za 60 evra može se naći i apartman van Starog grada.
S druge strane, popularna Bijela je možda jedno od najjeftinijih odredišta u Boki gde se cene noćenja u apartmanskom smeštaju kreću već od 40 evra, dok je Perast nešto skuplji sa minimalnim cenama od 100 evra po noćenju.
Valja imati na umu da su mnoge stare vile pretvorene u moderne butik hotele, te shodno tome na pomenutim destinacijama postoje i oni koji nude noćenje od 90 i više evra.
Jedna od omiljenih destinacija srpskih turista Herceg Novi nudi noćenje za dvoje po cenama već od 40 evra, dok su oni apartmani bliži gradskoj plaži u proseku oko 85 evra.
Cene u hotelima sa četiri zvedice u Perastu su u proseku od 130 evra, pa naviše, dok je hotel Carine u Bijeloj čak 254 evra po noćenju. Hotel Palmon Bay u Herceg Novom nudi nešto povoljniju varijantu u koju je uključen i doručak po ceni od 219 evra.
Cene ležaljki, suncobrana...
U zavisnosti od toga u kom kafiću sedite, kapućino i sok bi koštao u proseku pet evra. Na osnovu cena iz nekoliko kafića u Herceg Novom izdvojili smo prosečne cene hrane i pića u Crnoj Gori. U zavisnosti od plaže i mesta gde boravite ležaljka će vas koštati od šest evra, pa sve do 15 ili 20, ako ste na luksuznijim mestima. Međutim, suncobran najčešće ne dolazi uz ležaljku, tako da u proseku celo zadovoljstvo sunčanja na ležaljci sa suncobranom bez pića na plaži košta oko 15 evra, piše NIN.
Što se tiče restorana, na osnovu nekoliko lokala u Herceg Novom došli smo do zaključka da je u pitanju sledeći rang cena. Najčešća cena espresa u Crnoj Gori je oko 1,50 evra, domaća kafa je oko dva evra, dok je kapućino oko 2,50 evra u kafićima i restoranima kraj plaže. Obična kafa je slične cene kao i kapućino, najčešće do tri evra. Cene sokova po kafićima su oko 2,50 evra, neretko i oko tri evra.
Kada je u pitanju hrana dosta restorana nudi dnevni meni čije se cene kreću između osam i 12 evra, dok u restoranima italijanske hrane, koji su vrlo česti po Crnoj Gori, prosečna cena paste je oko 10 evra, pica od 32 cm košta od sedam evra, za margaritu, pa sve do 10 evra, a to su one sa morskim plodovima. Cene lazanja su oko 12 evra, a salate obroci koštaju između 10 evra (koliko košta grčka salata) pa sve do 15 evra (salata sa morskim plodovima).
Kada su u pitanju morski plodovi, rižoto sa morskim plodovima u proseku košta oko 17 evra, dok cena ribe varira i košta između 15 evra (cena ribe u soli) i 50 evra (cena riblje plate).
Dezerti su nešto jeftiniji i kolači se mogu pronaći po ceni od tri do četiri evra, u zavisnosti od vrsta kolača. Sladoled na kugli po šetalištima u Crnoj Gori koštaju oko jedan evro. Brza hrana je jeftinija od one restoranske, pa je cena parčeta pice 2,50 evra, dok je cena girosa pet evra.
Kada je u pitanju alkoholno piće, prosečna cena malog flaširanog piva je oko 3,50 evra, dok je veliko točeno, u zavisnosti od mesta, najčešće slične cene. Čaša vina se kreće od tri evra, pa do 20, u zavisnosti od kvaliteta. Rakije, u zavisnosti od vrste, mogu koštati od 2,60 evra, pa sve do preko pet evra. Kokteli se kreću od osam evra pa naviše.
Osnovne namirnice
Cene osnovnih namirnica u prodavnicama i supermarketima su malo skuplje nego one u Srbiji. Naime, u jednom poznatom crnogorskom lancu marketa običan beli hleb će vas koštati oko 0,80 evra, dok je sečeni nešto skuplji 0,85 evra.
Crni hleb je jedan evro, dok je ražani 1,10 evra. Litar mleka košta 1,50 evra, dok se kilogram jogurta može naći u rangu cena od 1,35 evra do 1,50 evra. Deset jaja u zavisnosti od vrste može koštati od 2,10 evra do 4,80 evra, za ona "najkvalitetnija".
Kilogram roštilj mesa u prodavnici košta oko 5,50 evra, dok je celo pile 4,60 evra. Junetina, u zavisnosti od vrste mesa, košta od 8,40 evra po kilogramu, koliko košta juneći vrat, do 21,50 evra po kilogramu, koliko košta juneći biftek.
Svinjetina košta od 4,20 evra po kilogramu, koliko košta svinjska plećka bez kosti, do 8,80 evra po kilogramu, koliko košta svinjski file. Teletina košta od 13 evra po kilogramu, kolika je cena telećeg buta bez kosti, do 23,20 evra po kilogramu, koliko košta teleći biftek.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Putovanja
Avion devet sati leteo nikuda
03.11.2024.•
0
Avion Britiš ervejza se okrenuo na pola puta preko Atlantskog okeana, zbog čega su putnici leteli devet sati nikuda.
FOTO Ljudi ne veruju kako izgleda zamena za Fontanu di Trevi: "Kao bazen za decu"
03.11.2024.•
0
Vlasti Rima privremeno su zabranile tradiciju bacanja novčića desnom rukom preko levog ramena u slavnu Fontanu di Trevi sve dok traje rekonstrukcija te gradske znamenitosti iz 18. veka.
VIDEO: Ogroman pacov u avionu na letu Dalas - Los Anđeles
27.10.2024.•
0
Ogroman pacov koji se pojavio u avionu tokom leta na liniji Dalas - Los Anđeles šokirao je putnike.
Zbog sve skupljih nekretnina: Malaga zabranjuje izdavanje stanova turistima
27.10.2024.•
1
Vlasti španskog grada Malage zabraniće nova kratkoročna turistička iznajmljivanja u 43 gradska naselja, kako bi odgovorile na revolt stanovnika što im turizam podiže cene nekretnina.
VIDEO: Prelazak kolovoza u Vijetnamu je umetnost
27.10.2024.•
1
"Prelazak kolovoza u Vijetnamu je umetnost", poručila je tiktokerka Nguyen Yeats-Brown.
Venecija udvostručuje cenu ulaznica za jednodnevnu posetu
27.10.2024.•
1
Venecijanske vlasti će sledeće godine od sredine aprila, kada počinje turistička sezona, jednodnevnim posetiocima grada na vodi naplaćivati ulaznice od 10 evra po osobi.
Predlog ministarke kulture: Skuplje ulaznice za Luvr turistima van EU, naplaćivati i ulaz u Notr Dam
24.10.2024.•
5
Francuska ministarka kulture Rašida Dati predložila je da ulaz u katedralu Notr Dam u Parizu počne da se naplaćuje i da se turistima koji nisu iz Evropske unije skuplje naplaćuje ulazak u muzej Luvr.
VIDEO Ako imate strah od letenja: Putovanje koje zapravo ne vodi nikuda, a košta 2.200 evra
24.10.2024.•
0
Putnici koji se plaše letenja plaćaju 2.200 evra za specijalizovanu obuku i probni let od 40-ak minuta engleske avio-kompanije "British Airways" i kažu da su zadovoljni.
Aerodrom na Novom Zelandu ograničio zagrljaje na tri minuta
20.10.2024.•
1
Aerodrom Dunedin na Novom Zelandu izazvao je debatu širom sveta sa novim znakom koji vremenski ograničava zagrljaje u zoni odlaska na tri minuta.
Prag zabranio organizovano noćno obilaženje barova
14.10.2024.•
3
U pokušaju da suzbiju buku koju prave pijani turisti, gradske vlasti u Pragu danas su zabranile noćno obilaženje barova, koje su organizovale turističke kompanije.
Putarina u Republici Srpskoj će ubuduće moći da se plaća u evrima
13.10.2024.•
0
Vlada Republike Srpske donela je Uredbu o izmenama Uredbe o visini putarine, pa će, između ostalog, putarina moći da se plaća u evrima.
Lista zemalja u kojima turistima treba najmanje novca dnevno: Na spisku i Srbija
13.10.2024.•
3
Nova studija koju je sproveo HelloSafe ispitala je prosečan dnevni budžet za jednu osobu u 136 zemalja i rezultati su stigli.
Avion iz Hrvatske morao da sleti zbog psa: Letelica morala da bude povučena iz saobraćaja
13.10.2024.•
0
Avion tipa Erbas A319 hrvatskog avio-prevoznika Kroacija erlajns na liniji OU486 na letu iz Zagreba za Stokholm preventivno je na tehničkom pregledu nakon što ga je oštetio pas, piše portal Avioradar.
Gde je otišla titula grada godine: Presudila bogata ponuda hrane
10.10.2024.•
4
"Food and Travel Magazine" proglasio je Berlin gradom godine zahvaljujući njegovoj bogatoj i raznovrsnoj gastronomskoj ponudi.
Pilot putničkog aviona umro tokom leta od SAD do Turske
09.10.2024.•
1
Pilot avio-kompanije Turkiš erlajns umro je tokom međunarodnog leta iznad SAD, a ostatak posade je prekinuo putovanje i avion je sleteo u Njujork, objavila je ta kompanija.
Austrija prva u Evropi po ljubaznosti ljudi, u vrhu i Hrvatska
08.10.2024.•
7
Magazin "Conde Nast Traveller's Readers' Choice Awards" kreirao je listu od 10 najljubaznijih zemalja Evrope. Austrija je na vrhu sa gotovo 94 odsto glasova čitalaca.
Pristup Fontani di Trevi u Rimu biće ograničen tokom Svete 2025. godine
08.10.2024.•
0
Pristup čuvenoj rimskoj Fontani di Trevi biće ograničen tokom rimokatoličke Jubilarne svete godine 2025, a realizacija ovog pilot projekta mogla bi da dovede i do uvođenja novčane naknade.
Informacije o sistemu ulaska i izlaska na granicama EU dostupne i na srpskom jeziku
08.10.2024.•
6
Informacije o sistemu ulaska i izlaska (EES), koji će uskoro biti primenjen na spoljnim granicama Evropske unije, od sada su dostupne na srpskom jeziku, saopštila je Misija EU u Srbiji.
U ovim se gradovima jede najbolje na svetu
06.10.2024.•
1
Prema glasovima čitalaca portala Taste Atlas, sastavljena je lista najboljih gradova na svetu za ljubitelje hrane.
Nova studija: Putovanja usporavaju starenje više nego noćne kreme
06.10.2024.•
1
Nova studija sprovedena u Australiji i objavljena u časopisu "Journal of Travel Research" objasnila je da su putovanja povezana s mnoštvom pozitivnih efekata na zdravlje i mogu usporiti starenje.
Avio-kompanija iz Dubaija zabranila putnicima da nose pejdžere i toki-voki aparate
06.10.2024.•
0
Avio-kompanija "Emirejts" zabranila je putnicima da nose pejdžere ili toki-voki aparate na svim letovima za, iz ili preko Dubaija, navodi se u uputstvima za putovanja.
Komentari 4
Dule
Dm
Bili Piton
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar